Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:05 27.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Папата (понеже само аз не съм писала за него)  
Автор Jennifer ()
Публикувано26.05.02 14:53



Източноправославна християнка съм, от средностатистическите. Не съм фанатичка, но когато се налага да споря с мюсюлмани по някои теологични въпроси ми кипва кръвта и много се паля в защита на моята си вяра.

След тези уточнения да споделя моите впечатления от посещението на папата у нас.

1. Много ме впечатлиха католическите одежди (тук каката да прости, че малко се засичам с 1 нейна тема). Какъв контраст с черните раса на нашите свещеници, от които дечицата толкова се плашат!

2. Обстановката, в която се провеждат литургиите - всичко бе така приветливо, изобилие от цветя, празнична атмосфера.

3. Техните монсеньори и преподобни гладко избръснати, нашите като талибани (обаче пък нашите имаха по-хубав тембър и гласовете им бяха някак си по-обработени). Всъщност католишките кюрета пеят ли по време на служба? А задължително ли е нашите свещеници да бъдат с бради?

4. Най-важното папата си прави труда да служи на родния език ни език и да бъде сред хората, а някой от нас да е виждал Максим или по-висш духовник от тези, които служат в църквите? А някой да им разбира нещо от службите?

Учила съм старобългарски, дори помагах на колегите си за изпита, но и аз почти нищо не им разбирам на нашите попове. А за приобщаване на младите у нас към църквата и дума не може да става, докато политиката на папата е насочена главно към младите и бедните.


Много болно ми става! Ето преди време спорихме тук с по-младите необходимо ли е кръщенето. В наши дни като че ли вярата не може да ни обедини повече, дано обаче да греша.

А, и още нещо. Предишните папи така ли са служили на различни езици, или това е прийом само на настоящия?

После ще ви питам и за първото причастие.



Тема Re: Папата (понеже само аз не съм писала за него)нови [re: Jennifer]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано26.05.02 16:12



Подкрепям те отвсякъде, особено за аутлука на монсеньорите и отчетата.
.
И сега сериозно. Въпреки, че аз съм протестант, все пак съм българка, и хич не ми е безразлично как поради поведението на клира много хора се определят като "православни атеисти" Аферим, ашкоолсун, дотгам я докараха, че хората да отъждествяват православието с атеизъм.
Църквата е толкова далеч от хората, че отдавна не изпълнява функциите си. Католическият свещенник и протестантският пастор са винаги на разположение на паството не само на литургии и служби, а и за посещения, срещи с енориашите си, за благотворителни и обществени начинания, като църквите са средище на обществен живот.
Папата използва огромния си авторитет за непрекъснато влияние в положителна посока, не само за благовестие и религиозна агитация, а и за утвърждване на граждански ценности и обединение на съвременното общество. На Максим не сме му чули гласа освен по официални поводи в отреденото телевизионно време. От кого се крие? Практически, ще се окаже, че за четири дена повече хора видяха наживо папата, отколкото за 30 години Максим.

Редактирано от kakata на 26.05.02 16:17.



Тема Re: Папата (понеже само аз не съм писала за него)нови [re: kakata]  
Автор Jennifer ()
Публикувано26.05.02 17:20



Аз много висши духовници събрани на 1 място съм виждала един-единствен път в живота си - когато минавах край един ресторант, а те слизаха от лимузините си и отиваха да си похапнат за обяд. Най-вероятно бяха владици, но не мога да бъда сигурна.

Отделно където нашите разтуриха "готова" работа - изпокараха се и направиха 2 синода в една малка държавица. Кой може да ме убеди, че те работят ЗА, а не ПРОТИВ популяризирането на вярата.

Как може папата едва да си държи главата изправена, но да си направи труда да служи на български, а на нашите попчета по цял ден каква им е работата, че не се стреснат и не помислят за нещо по-свежарско.

Да не говорим как веднъж ходих да ползвам 1 свещеник за консултант при превода на една книга, а той такова внимание ми обърна, че чак ми стана неудомно, че му изгубих толкова "ценно време" (няма и 10 мин.). Не мога да си представя ако бях отишла да се изповядвам...:))) То пък може да му стане интересно тогава и да слуша по-внимателно, знам ли.



Тема Re: Папата (понеже само аз не съм писала за него)нови [re: Jennifer]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано26.05.02 22:11



за съжаление уважението ми към нашата църква рязко спадна когато преди години присъствах на служба по повод Великден в църквата на Рилския манастир и попа беше пиян до козирката.
а иначе - кръстих се когато бях на 25 год в знак на уважение спрямо кръстницата си.



Тема Всички попове са един дол дренкинови [re: Jennifer]  
Автор Kиpo ()
Публикувано27.05.02 12:59



Можеш да попиташ онзи пич от Ню Йорк,който е имал щастието да опознае свещеника си наистина отблизо
Би могла да попиташ и Джордано Бруно какво е мнението му по въпроса



Тема Какво толкова ?нови [re: kakata]  
Автор Kиpo ()
Публикувано27.05.02 13:00



Аз съм точно такъв



Тема кеке..нови [re: Jennifer]  
Автор kenny mccormick (rough rydah)
Публикувано27.05.02 14:31



а какво ще кажеш за Муун? И те са избръснати, млади, симпатични и изглеждат доста по-добре от папата и неговата сган от старци. А за това, че точно във Ватикана стана най-големия педофило-педерастки скандал? За това как кардинали и темподобни се гаврят с младежите, които искат да станат и попове..
И при бабтистите има цветя, и всички пеят, и са весели.. докато спорехме си говорехме, за това как религията е съхранила облика на една нация и сега изведнъж идва един ходещ некролог със смешна шапка и странен тунинг на Mercedes J klasse и всички се сещат колко окаяна е нашата църква е корумпирана, грозна и как млади са отблъснати. Дали ще е шарено или черно-бяло няма значение, нали ужким става въпрос за духовни неща? Извинявай, но нали религията не е черна или червена.. или аз наистина не разбирам вярващите или те самите не знаят какво искат да кажат..
Не защитавам никого, просто покрай Попе-ай изведнъж много хора се "светнаха" по много религиозни въпроси:)

Though you die, La Resistance lives on!

Тема Re: Папата (понеже само аз не съм писала за него)нови [re: Jennifer]  
Автор Kpъr (Ме4оПух)
Публикувано27.05.02 16:31



1,2,3 - всички се стараят повече за пред камерите. а в забутаното селце, всичко е неглиже, без значение името на вярата...

4- ?! Четете историята! и после ми я разкажете! защо си мисля, че в началото преди хилядолетия, се е служило само на 3 езика, сред които не е имало славянски език



Тема Re: Папата (понеже само аз не съм писала за него)нови [re: Jennifer]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано27.05.02 18:46



Папата дойде у нас не само и точно като посланик на католическата религия, а като посланик на доброто и основните ценности в живота. Донякъде има и лично отношение и почит към братята-създатели на азбуката като славянин... Вярата, религията не може да ни обедини, но желанието за добруване - може...

Това, че Папата говори на нашия български език, показва колко уважителен е към нас.... и към всеки друг народ, който посещава е същото ...а може би и да повлияе на българи, които не искат и все още не могат да говорят добре български език :)



Тема Папатанови [re: Jennifer]  
Автор Гeвpek (д-р на вс.науки)
Публикувано27.05.02 18:59



Аз смятам, че източното православие трябва да се "отвори" към ежедневието чрез обновяване на ритуалите, допускане на инструментал в църковната музика, открити контакти с другите утвърдени религии - аман от схизми и пр. глупости. Кой разбира от схизма, като болшинството хора у нас се сещат за църква 2-3 пъти в живота си? Искам да ми е и приятно и весело, като вляза в църквата, а не да гледам само мрачни, печални и втвърдени физиономии.

Това обаче не е реално; реалното е, че още 1000 г. поповете ще си го мерят (от типа на "западът се отделил от изтока" - ?!?, католиците да се върнели в правата вяра - ?!?).

Чудя се и що не съм чул нещо от Максим за абортите, или за евтаназията... Що ги няма никакви в обществените дебати? Какво им пречи да дадат повече гласност и прозрачност на мненията на църквата?

А за изповед даже не бях чувал по отношение на православието Нашите попове наистина ли изповядват?

По отношение на пищността на церемониите, одеждите и др. - това е друга история, но и на мен ми се иска да са по-запомнящи се. Децата, интервюирани след причастието от папата, го казаха - ще помнят това цял живот. А аз не помня нищичко от моя "църковен" живот ... освен венчавката - и то защото Пимен, светла му памет, я направи с една разкошна 2-часова церемония...

Редактирано от Гeвpek на 27.05.02 19:01.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.