Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:56 22.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Тема Правилно произнасяне на звуци  
Автор Дpaka (фитилджийка)
Публикувано01.03.02 13:01



Здравейте.

Дъщеря ми е почти на 4 години. Говори много, но имам наблюдение, че някои звуци произнася по един и същ начин. Ж,З,Ц,. "Р"-то го изговаря съвсем правилно, за "С" много рядко си подлага езичето м/у зъбките. Общо взето не смънква края на думите, може да се каже че говори правилно и разбираемо и все пак...

Знаете ли по какъв начин мога индивидуално да се занимавам с детето, за да се научи на правилно произношение, или съм прекалено взискателна? Рано ли й е още?

Просто около мен бъка от хора на сума години, които изговарят тези звуци неправилно и е адски неприятно...

Притесних се днес като разказвахме приказка и реших да попитам

-
Обещавам ти дълъг живот. Най-малкото по-дълъг, отколкото ако продължаваш да се мотаеш наоколо.


Тема Съскавите звуцинови [re: Дpaka]  
Автор Jennifer ()
Публикувано01.03.02 16:44



са проблем и при по-големи деца, не се притеснявай чак толкова, все пак те са трудни за артикулиране.

Иначе основно правило е че говорене се учи с говорене, четене с четене, писане с писане и т.н. Затова можете заедно да си правите драматизации на приказка. ти вземаш ролята на единия герой, тя - на другия и после разменяте ролите. Ти нарочно натъртваш на съскавите звуци, после тя ще ги повтори.
Общо взето, препоръчвам ти такива "игри" - да бъдете двете и да има говорене, но така да бъдат построени, че тя въобще да не се досеща, че се упражнявате, а просто да копира твоя говор.
Или пък може с касети с приказки да ги слушате и да повтаряте като героите и да се кикотите, докато отхвърлите доста работа по артикулацията.
Успех!:)))



Тема Re: Правилно произнасяне на звуцинови [re: Дpaka]  
Автор rain (absurdna)
Публикувано01.03.02 20:05



Sina mi e na 3 god. no dosta ot tezi bukvichki mu se opuvat- J, S, SH, F, . Razbirame kakvo kazva no tatkoto durji da se uprajniavame vseki den v pravilna artikulacia. Prosto deteto triabva da osuznae ce niakoi zvuci sa malko po-trudni no e neobhodimo malko poveche usilie da se proiznesat. Pone pri nas iavno rabotata opira do murzel ,zashtoto poiakoga go chuvam kak gi proiznasia no kogato upotrebiava angliski dumichki i sa nakraia ili v nachaloto. Izmisliame si igri da kazvame dumichki za da se stimulirame, ne mislia che e strashno . Pochti vsichki defekti vuv govoreneto izchezvat s vurzastta/ stiga da ne sa anatomichno obusloveni/ no neka ne zabarviame ,che i vuzrastnite imame osobenosti pri proiznasiane na niakoi zvuci i kato che li triabva da se zaslushame v rodninite naokolo ili sebe si daje za da si obiasnime niakoi neshta pri decata. Az pochti ne moga da proiznasiam R ili ako triabva da povtoria go pravia s nebceto a ne s ezika, dushteria mi pravi sushtoto



Тема Re: Правилно произнасяне на звуцинови [re: Дpaka]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано01.03.02 20:53



Моята дъщеря на 4 години също има такъв проблем. Аз си мислех, че е единствена - та ми олкекна малко. Иначе никой възрастен не й разбира като говори на български. Защото словореда й е доста нетрадиционен, бърка звуците. Интерсно, но с децата няма никакъв проблем - разбират я отлично.
Ами поправям я всеки път, карам я да повтаря. Ако внимава и не бърза да си каже всичко говори доста правилно. А въобще не обича да й се чете и затова приказваме нон стоп

* Hate cannot drive out hate, only love can do that *


Тема Re: Правилно произнасяне на звуцинови [re: Дpaka]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано01.03.02 21:00



И ние имахме подобенв проблем, но по-слабо изразен, после се оправи.
На 4 години синът ми викаше "шупа", мвесто "супа".
Сега пък на малката, която артикулираше прекрасно, й порастнаха долните зъбчета, доста по-едри от другите, не се наместиха много добре и тя вика "шупа"....



Тема Мерсинови [re: Дpaka]  
Автор Дpaka (фитилджийка)
Публикувано02.03.02 09:53



за съветите и мненията. Не съм толкова шашната, но все пак е добре да се сподели и опита на други родители


А, и още нещо
Знам че средата влияе над детето. То се вслушва как говорят хората около него и съзнателно или несъзнателно имитира някак си. Покрай нас няма хора, с които Мария често контактува и те да са с кофти артикулация, както и да говорят на диалект. Но наблюдавам, че самата тя понякога почва да говори по-зле отколкото като се учеше да приказва...

Явно сме в някакъв нов етап от развитието на детенце....

Мерси отново

-
Обещавам ти дълъг живот. Най-малкото по-дълъг, отколкото ако продължаваш да се мотаеш наоколо.


Тема Re: Правилно произнасяне на звуцинови [re: Дpaka]  
Автор Molly ()
Публикувано04.03.02 09:43



имах на времето проблем с малката ми дъщеря - всички шипящи звуци произнасяще като "с" ... окаа се че има нужда от корекция на небцето - смучеше си пръстчето доста упорито като бебе , и в резултат на това се беше получило ...
но се оправи лесно - на 7 г. и поставиха една шиничка , поноси я 6-7 месеца и се коригира и произношението ...

ако все пак до към 6 г. не се научи правилно да произнася звуците - посъветвай се с логопед или стоматолог ... едва ли ще ти се наложи , просто реших да го напиша това, щото понякога се и случва :)



Тема Тренировкинови [re: Дpaka]  
Автор Гeвpek (д-р на вс.науки)
Публикувано04.03.02 09:53



Моя буквално го научих да казва Р, взимайки пример от работата на бормашината: "как прави това?" - "Р-р-р-р" - и така аз самият се учудих, че чудото стана. Беше на 5 г.

Gevrek



Тема Re: Правилно произнасяне на звуцинови [re: Дpaka]  
Автор Cat_ (miau)
Публикувано04.03.02 14:04



В градината, в която ходи дъщеря ми (пак почти на 4) има щатен логопед. Като постъпят децата в градината, тя ги проверява за произнасянето на всички звуци. След това се занимава с децата, които имат проблем. Най-добре потърси съвета на логопед. Той знае най-добре. И наистина не е рано.

The cat always comes out on top



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.