Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:25 09.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Хари Потър или Питър Пан?нови  
Автор Apвeн Beчepницaтa (елф)
Публикувано07.01.02 15:28



Понеже предишната тема се разрасна твърде много отворих нова.
Забелязях, че сте споменали всички хубави класически детски романи, но не сте се сетили за Питър Пан. Може би за мен асоциацията е директна, тъй като Питър Пан ми беше любимия герой като дете.
Но независимо кой от двамата е - това са вълшебни приказки.

Колкото до латинския език, който се ползва - какво толкова? Аз също го ползвам - имената на абсолютно всички висши и нисши растения и животни са на латински, лекарите така пишат диагнозите и обозначават всички части на човешкото тяло. Това е универсалния международен език в науката.

Да не говорим как злоупотребяват с него в хомеопатията, където всяка съставка в лекарството е на латински - буквален превод. Толкова хора открито одобряват този нов метод в лечението. А там съставките понякога са sol - слънце, камък, въздух, лунна светлина. Не се сещам в момента латинските им имена, ама ако човек е учил латински просто трябва да ги преведе буквално и да свери с надписите по хомеопатичните лекарства.
Е, това магия ли е?
Това, че латинския е много стар език не го прави нвпременно лош.

Ако на български ти кажат - "Да ти се вкаменят краката!" нима това ще се случи? Съмнявам се.

Това, което наистина ме огорчи в предишната тема беше, че нашата клубна приятелка е повярвала на рекламата без дори да е прочела книгата. Това вътрешно отричане на нещо, което тя дори не познава ми е напълно необяснимо.
Ако обаче я дразни шумотевицата от рекламата (която аз съм изпуснала) това е друго нещо. Никой не обича обществените истерии.

Хари Потър е следващия етап на Питър Пан - когато е на възраст да учи в колеж, без родители и с бандата от изгубени момчета около Нивга - дървото.

А какво ще кажете за следващия етап - Историите от света на диска на Тери Пратчет.
Или за Властелинът на пръстените и всички други фентъзи заглавия, които не мога да изброя тук.

Хората искат да мечтаят и да имат необичайни способности, които да ги отличават от другите и да им дават предимство - за това са вълшебствата! :-)

Не всяко злато сияе...


Тема ... и тук сега си мисля за...нови [re: Apвeн Beчepницaтa]  
Автор HeOHeЛ ( *)
Публикувано07.01.02 15:33



"приказка без край"
и за това, че ако не мечтаем Светът... може да загине...



Тема Re: точно таканови [re: HeOHeЛ]  
Автор Tpишa (голям заплес)
Публикувано07.01.02 15:35



А иначе, поне според мене, Хари Потър не може да се сравнява с Питър Пан или Приказка без край. Не знам дали защото съм ги чела на подходящата за целта възраст, но ми се струват пъти по-добри

You are caught in a prison
Of your own devise


Тема Re: Хари Потър или Питър Пан?нови [re: Apвeн Beчepницaтa]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано07.01.02 21:03



Темата ми беше за това, че в Хари Потър авторката съвсем съзнателно е вплела така наречените черни магии, от което следва, че книгата не е препоръчителна за деца. Това, че не съм я чела не означава, че не мога да имам мнение по въпроса. Чела съм доста за магиите и знам колко е опасно боравенето с тях на подсъзнателно ниво

Hate cannot drive out hate, only love can do that


Тема Re: Хари Потър или Питър Пан?нови [re: Shanya]  
Автор jj (възприемчив)
Публикувано07.01.02 21:58




Абе аз не ги разбирам тия работи, ама съм сигурен, дека не е така. Па и сам да съм у трамваьо...

Елементарно, драги ми Уотсън!


Тема Re: Хари Потър или Питър Пан?нови [re: jj]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано08.01.02 14:20



predpolagam, tche moje da ima drugi pozitzii, no vuv drevnostta jretchite sa okazvali sachtestveno vlianie poradi znania i sili, koito sa imali.
Vuv savremennia sviat mova moje da izglejda nenautchno, no...

Sachtestvuvat utchenia i chkoli, kudeto niakoi nechta se izutchavat (ne prosto fentasy)
Drug vupros - izpolzvaneto



Тема Re: Хари Потър или Питър Пан?нови [re: Shanya]  
АвторЛopa (Нерегистриран)
Публикувано08.01.02 14:33



Историята на Хари Потър е нещо различно от рекламната индустрия за Хари Потър. Това, че рекламата преекспонира ситуацията и се появиха литературни тълкувания за "истински" черни магии, изгарянето на книгите на клада с "неслучаен" рекламен ефект и се стигна чак до истерия да притежаваш блузка, чорап, шапка на Хари Потър - това си е познатата съвременна болест на материалния свят, в който живеем. Странно е, че предпочиташ да си част от тази маниакална истерия, а не се увериш сама, като прочетеш книгите. Децата винаги са обичали вълшебства, тайнства и ужаси ("Кетчуп вампири", "Семейство Адамс", "Красавицата и звяра" и т.н.), защото това ги кара да преодолеят детските си страхове и да отключат въображението, сковано дотогава от родителски правила, обществени норми и страхове от непознатите неща в живота, въображението, на крилата на което да полетят до непознатите светове, но този път с удоволствие.



Тема Re: точно така [re: Tpишa]  
АвторЛopa (Нерегистриран)
Публикувано08.01.02 14:37



Струва ми се, че не е подходящо да противопоставяме. Питър Пан беше в нашето детство герой, а Хари Потър е герой от вълшебните приказки днес...



Тема Re: Хари Потър или Питър Пан?нови [re: Лopa]  
Автор Shanya (слънчева)
Публикувано08.01.02 18:19



Точно изредените от теб заглавия никога не са ме привличали като дете. Имах си други любими истории и фантазии. А рекламната кампания няма нищо общо с вредното влияние на книгата върху детската психика

Hate cannot drive out hate, only love can do that


Тема Re: Хари Потър или Питър Пан?нови [re: Shanya]  
Автор HeOHeЛ ( *)
Публикувано08.01.02 18:21



ама книгата наистина няма как да има вредно влияние върху детската психика, просто не съществува такова




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.