Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:45 02.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Абе какво да ти кажанови [re: Hekф]  
Автор мишoни (просто минавам)
Публикувано09.01.02 16:56



ами и езиците може така. Аз като говоря за нещо все си го представям и чашката за кафе независимо на кой език си изглежда същата. Един вид асоциация на дума с предмет или някакъв образ. Така е по-лесно за мен. Ама за граматиката вече идеи нямам, как се визуализира.

Да бъдеш щастлив е нищо, да се смяташ за щастлив - всичко
О. дьо Балзак


Тема За математиката и граматикатанови [re: мишoни]  
Автор jj (възприемчив)
Публикувано09.01.02 17:48



Граматиката се тренира. Но преди да почнеш да я тренираш, ако я учиш само от учебници, без да имаш къде поне малко да я прилагаш, трябва да имаш доста добри познания по граматика на родния си език, за да можеш да трансформираш нещата в удобен за помнене и/или използване вид.

Според будизма езика е висша форма на реализацията на логиката, не съм религиозен, но това много ми харесва като твърдение. Истинското познаване на един език не е свързано със схеми, модели или шаблони, по които да върви човек, защото всеки един от тези прийоми "орязва" смисъла, който човека иска да вложи.

А за математиката - тя е 10% генетика, 40% желание, 40% умствен багаж и 10% работа. Хващайте някой от компонентите и действайте - той може да компенсира останалите по някакъв начин.

Но е важно също, че онези, на които им липсват първите 10% профанизират математиката и я превръщат в ужас - самите те, за да постигнат нещо в тази наука, са си извадили душичките и не могат да понасят талантите. Те отразяват понятието "сух като математик" - за тях математиката е била премахване на недостатъци, следователно са самодоволни комплексари.
Така че подхождайте и според конкретната ситуация. Но наистина критерий за математически заложби у когото и да било не е способността му да смята числа, а да има добра фантазия.

Елементарно, драги ми Уотсън!


Тема Re: Да!нови [re: Jennifer]  
АвторNumLock (Нерегистриран)
Публикувано09.01.02 18:06



Искрено ще се радвам ако тази идея свърши работа. Обикновено хубавите идеи си висят във въздуха и само трябва и главата ти да мине през същото място за да влязат в нея
Ако се сетиш след време - обади се за резултата, защото не мога да се съглася с Некф. Хубаво е на човек да му се помогне да разбере нещо. По същата логика няма нищо страшно ако не мисля да кандидатствам в консерваторията, но мога да различа гайда от роял, да свиря с уста и да "изпея" "моя, моя". Пак ще мога да си живея живота. Същото е и със литературата, рисуването, историята, географията и куп други неща. Твърде американско виждане за нещата, което честно казано хич не ми харесва



Тема Апцилютно!нови [re: jj]  
АвторNumLock (Нерегистриран)
Публикувано09.01.02 18:18



Така си е! Много си прав. Много ми липсва математиката
Там където свършат числата, започва истинската математика, другото е смятане.



Тема Re: Апцилютно!нови [re: NumLock]  
Автор jj (възприемчив)
Публикувано09.01.02 18:45



Да, така и това надявам се не звучи за някои като самооправдание за казано преди това от мен, че ми е трудно да смятам. Просто смятането е аритметика - помощно средство за представяне в "реално измерение" на математическия смисъл. Дори и елементарното математическо досещане за някои неща, елементарен например - решението на една задача, не е свързано по никакъв начин с това дали можеш да сметнеш на ум 112х8

Елементарно, драги ми Уотсън!


Тема Не, бе NumLockнови [re: NumLock]  
Автор Hekф (регнат)
Публикувано09.01.02 18:59



не казвам, че за нищо на света не трябва да се занимаваш с неща, които нямат връзка с професията ти. И не само не го казвам ами съм на противоположното мнение - общата култура, сериозните познания и/или умения в много области и сфери на живота са нещо което винаги е добре дошло независимо с какво се занимаваш (ето впрочем една интересна тема за разговор)

Но... са ако не знаеш, не помниш или не разбираш как точно се правеше квадратурата на кръг само с линия и пергел - ами това не те прави пол'вин човек, нали? Както и ако нямаш музикален слух, вадиш глас като на пресипнало магаре и все не чуваш ония важни обертонове, за които съседът ти твърди, че са адски важни ако си купуваш нова уредба. Ако въпреки твърденията на познатите ти ти се струва, че все пак синьото е доста топъл цвят. Ако не можеш само по едно изсъхнало клонче да познеш на колко години е дървото, от което е откъснато. Ако не те кефи идеята да научиш две-три хиляди букви преди да прочетеш Конфуций в оригинал. Ако категорично не ти се отдават римите. Ако се чудиш - баси издръжливите старци са били тия дето са участвали в Стогодишната война и все не можеш да запомниш каква е разликата между Тайланд и Тайван... какво сега - половин човек ли си?

Смятам, че не е нужно да си професионален поет, за да оцениш едно любовно стихотворение. Не е нужно да си учил в консерватория за да те развълнува една мелодия. Не е нужно да знаеш китайски, за да се замислиш над вечните истини на източната култура. Ей такива неща.

Нали го знаеш тоя виц за българина дето видял статуята на Маркс и се провикнал - "Знам те аз Гьоте. Малка нощна музика, а? Та-да-да-даааам" (това та-да-да-дам е началото на 5-та (или май беше 9-та - все ги бъркам :-)) ) симфония на Бетовен.

Хубаво нещо е общата култура, но... с мярка. Ако всички знаехме всичко за всичко - за какво ще си говорим тогава?

__________
Животът сам по себе си е неква анонимност...


Тема Деца, кво да ги правишнови [re: HeOHeЛ]  
Автор Hekф (регнат)
Публикувано09.01.02 19:09



Аз пък съм бил на касисова плантация (касис е едно такова дребно плодче, дето расте на ниски храсти - по стотина плодчета на храстче). Некф ужъз е да ви кажа - и да се бере и да се чисти. Особено чистенето - на една страна плода, на друга дръжките, листата и прочее странична сволоч. Пипкава, лепкава и ужасно досадна работа. Ама на - няма кой освен аз и брат ми. Обаче който е чел мъдри книги - чел е :-)) По метода на Сойер - опса децата от блока и петте кофи с касис отиват за-в-час :-))) Голям купон беше

__________
Животът сам по себе си е неква анонимност...


Тема Проблемът е ченови [re: Jennifer]  
Автор yourboy (Ездач)
Публикувано09.01.02 19:27



явно момиченцето е адски просто, езиците са зубрене на изуст, а в математиката няма такива неща, ха ха това си е истината, там мозакът ти доказва колко е умен и тн. щото доказва барзината си а не зубренето ...
ми то за тва немам проблеми със математиката а със немския ха ха ха ... и литературата ....

Вярвай в себе си !


Тема Re: Не, бе NumLockнови [re: Hekф]  
АвторNumLock (Нерегистриран)
Публикувано09.01.02 19:33



Просто съм против това, всички тези доводи да се използват като удобно оправдание от експертите ни по образованието, учителите, та дори и от родители, за все по-ниските критерии които ни се налагат
Не е допустимо със оправданието, че едва ли ще има някое дете което ще може да напише "Та-да-да-даааам" (и аз ги бъркам :) ), децата да не учат музика по-сериозно. Та било то и поради причина да си блъска по-малко главата в масата, когато един ден му се наложи да направи квадратура на кръга, пък началниците му купили само линийка и пергел, щото и те толкова учили в училище



Тема какво е...нови [re: NumLock]  
Автор HeOHeЛ ( *)
Публикувано09.01.02 19:53



... квадратура на кръга?

сериозно питам




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.