Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:13 25.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Хм, моят проект за училищенови [re: kakata]  
Автор Jennifer* ()
Публикувано02.11.01 11:56



според мен децата трябва да тръгват на училище много рано - 4 год. И да започнат да учат четене и писане само на игра. Всичко това + елемнтарни познания, каквито дава начална степен - до нека речем 10 годишна възраст. След това да започнат да работят - физически труд, след това постепенно да се издигат, да работят в офис, едва след това, да започнат отново да учат.
За да разберат какво им трябва и за да учат наистина осъзнато.
Все повече се убеждавам, че тези, които си спомняме добре какво сме учили в у-ще и в универститетие и институтите сме малко. Говоря съвсем сериозно, провеждам си собствено проучване.
Голямо невежество цари. В същото време ако спреш някой осмокласник и го попиташ за нещо, ще ти го изрецитира като дефиниция, без изобщо да знае какво говори. папагалска работа.
Слава Богу, не всички са такива.

А пък учебника по история съм го преписвала преди години, за да го снижа на по-разбираем език за едно съседче - много умно дете, но и то нищо не разбираше от текстовете. Срам, не срам, и на мен на места ми беше трудно да превеждам. Добре че беше моят стар латински, а и в речници се порових, признавам си.


***


Тема Re: Далеч съм от становището, че е нормалнонови [re: Flash]  
Автор Edna (тя която)
Публикувано02.11.01 12:10



Ми прав си! И мен ме дразнят!
Само, че ме дразнят и родители дето си мислят , че учителите се и възпитатели. Не се ли възпита едно дете на труд в къщи, училището изобщо не може да помогне.
Много се вбесявам , като ме попита някой родител: Ама на вас за какво ви плащат?
Значи на него като не му плащат и той е просто без задължения към това дете!

Se non e vero, e ben trovato.


Тема Re: Далеч съм от становището, че е нормалнонови [re: Edna]  
Автор Flash (новак)
Публикувано02.11.01 12:59



И аз съм една!:-)
Сега бързам...но ще ти отговоря на постинга.



Тема Re: Далеч съм от становището, че е нормалнонови [re: Edna]  
АвторЛopa (Нерегистриран)
Публикувано02.11.01 13:00



Конфликтът идва, според мен, от неподходящите програми на обучение в българското училище, разработени някъде в министерството и спуснати за изпълнение на учителките без право на обратна връзка и корекции. Ами основен принцип на българското обучение в началото на 21 век е папагалаското възпроизвеждане на ненужно много информация и определено липса на полезна информация за живота. Учителките трябва да са много талантливи и да си обичат професията и децата, т.е да са даскали (обичам я тази дума), за да могат донякъде да предадат по-прагматично и алтернативно знанията. Информацията трябва да се ползва за решаване на дадена задача или за изпълнение на някой проект, а не да се наизустява. Е, не може учителката да каже само това е правилния начин на преразказване и да не дава възможност за алтернативно мислене на деца, които четат за Хари Потър напр. Или да се наизустяват датите на празниците. Или поуката и тълкуванията от някоя басня да е само тази и никоя друга без да се даде възможност да детето да си защити идеята. На децата си много често се опитвам да им измислям приложения на сухата теория, която трябва ба изучават. Предизвикания интерес им дава и някаква мотивация защо да учат скучния урок. Децата ни не получават основни знания за живота като например как да гледам по-малкото си братче/сестриче вкл. хранене с какво, колко и как, как да сменя пеленки, как да ползвам телефона при спешни и критични ситуации; какво да направя, ако ме нападнат; как да предпазя себе си и другарчетата; как да окажа първа помощ; как да разпознавам/отнасям към наркоманите/инвалидите/различните етноси/религиите; какви религии съществуват по света и у нас; как да си управлявам парите; полезни ли са билките и как; как да общувам и да водя интересен разговор; как да "сваля" гадже; как да се предпазим от нежелана бременост и защо; как да разбирам възрастните; как да се държа в ресторант; как се ползва пералнята, печката, компютъра, банкомата и т.н.



Тема Re: Хм, моят проект за училищенови [re: Jennifer*]  
Автор kakataМодератор ()
Публикувано02.11.01 16:16



В щатите тръгват горе-долу на толкова, като се предполага, че на 6 ще могат да четат.
Нашият господин /учителя на малката/ следва щатските методи, като буквите вече са взети, отдавна смятат с числата до 10 и в момента затвърждават знанията си. Доколкото си спомням от комшийските деца, на които също така беше класен, материала по математика се взима при него за един срок.
Не виждам детето ми да е по-натоварено от другите, или да й тежи, въпреки, че още няма седем години. Тези малки мозъчета са нещо наистина удивително и подценяването им е капитална грешка.



Тема Re: Далеч съм от становището, че е нормалнонови [re: Лopa]  
АвторNBS (Нерегистриран)
Публикувано02.11.01 18:41



колко верно,колко хубаво звучат всички предложения.
ама готови ли са даскалите за тях?някой трябва и тях да учи на всички неща от живота.пък и дали имат мотив,стимул?
много съм съгласен,че досаждат на децата с ненужна и неинтересна информация.щом обичат професията и децата,ще намерят начин да не дотягат въпреки уч.програми 'от горе'.
а би трябвало да ги подтикват към самостоятелни решения.казуси,а не зубрене.
и... с обич,и търпение.
и родителите пак да уважаваме даскалите като преди,а не само да ги ползваме.





Тема Значинови [re: Edna]  
Автор Flash (новак)
Публикувано02.11.01 21:40



за това на кого, колко и дали му плащат сега няма да коментирам.
Темата е много болезнена ...
Макар, че ползвайки това което казваш...ами аз/плащам данъци минимум годишна учителска заплата/ не разчитам на вас /учителите/ да ми възпитавате децата - това което искам е най-малкото да не им пречите да се развиват. Да не ги възприемате като "номер едикойси"...да ги оставите да се развиват...И слава Богу сигурна съм че огромната част от учителите правят това...
Жалкото е че и в образованието има непрофесионалисти като навсякъде.
Лошото е , че ако някой ушие лошо дреха например тя просто няма да бъде купена и загубата ще си е за негова сметка.....в училище грешките се плащат от децата.
Моите и твоите.
Не професията прави хората а хората правят професията.



Тема И аз съм далеч от обвиняване на учителитенови [re: NBS]  
Автор kakataМодератор ()
Публикувано02.11.01 21:59



Просто смятам, че далаверата се върти около одобряване на учебниците и помагалата, там в министерството. Но, все пак, да направиш историята досадна за четене е голямо постижение на рабфаковската мисъл.




Тема Re: Значинови [re: Flash]  
Автор Edna (тя която)
Публикувано02.11.01 23:06



и аз няма да коментирам на кого колко му плащат.
Не знам обаче , доколко си запозната /извинявай за неволната грешка/
с учителското всекидневие. Учителат , решен на всяка цена да си гледа работата според изискванията и закона, е гонен от така наречените разпределения, което ще рече, че за всеки час има точно определена задача, която трябва да бъде изпълнена. Демек методическа единица, в която никъде не е заделено време за възпитание. Часът на класния е 35 минути и не стига за проверяване на отсъствията, да не говорим, че и за него има задължителни теми. Имаше няколко години втори час на класния, но го премахнаха като излишен. Сигурно разбираш, че в един час не се възпитава. А бе грозна дума!
И мен някои учители ме вбесяват. Точно следене на буквата на разпределението не води никога до добри резултати. Много по резултатно е да си поиграеш върху съдържанието, така че то да стане и на теб самия интересно .
И да ползвам това което казваш:"..това което искам е най-малкото да не им пречите да се развиват. Да не ги възприемате като "номер едикойси"...да ги оставите да се развиват.." - какво значи това? Как да ги оставим да се развиват? Да ги оставим къде? От една страна настоявате за по ясна намеса на учителя, а от друга да ги оставим да се развиват.

Se non e vero, e ben trovato.


Тема Надявам сенови [re: Edna]  
Автор Flash (новак)
Публикувано03.11.01 00:05



разбрала си/доно не е проблем че говоря на ти/, че не се заяждам.
Така.
Чудя се как без да ставам многословна да обясня това което питаш.
Имахме домашно по БЕЛ"Защо обичам да чета приказки". Миналата година в 5-ти клас. Моя син ме пита какво да пише. Питам - ти обичаш ли да четеш приказки?- отговор - не- Ами тогава пиши"Защо не обичам да чета приказки."
Речено - сторено. Двойка.
Писмената работа си беше добра...
В трети клас един ден си изхвърли водните бои в боклука. Г-жата му казала , че картинките му били "цапаници". От тогава водни бои той не желае и не носи в училище. Големи разправии бяха...
Пък за математиката не ми се говори защото смятам учителката им наистина за "частен случай" и не си струва.
Учителят по физическо е алкохолик. Оставало му малко до пенсия...
Ужааассс....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.