Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:56 25.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Религия в училище  
Автор Cъми (бодра)
Публикувано10.10.01 09:45



Спомням си че в клуба имаше една подобна тема, но не можах да я открия.
Затова отново я подхващам.
Вчера бях на родителска среща на дъщеря ми-4 клас.
Заявиха ни че децата от 3 училища вкл. нашето ще учат ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО религия, веднъж седмично.
Предметът бил ЗИП т.е. задължително избираем предмет. За мен е крайно необяснимо какво значи това.
Могат ли да задължат детето ми да учи религия?На всичкото отгоре трябва да подам молба че искам то да я изучава.Хем задължително, хем избираемо??!!
Освен това много ме е страх от промиване на мозъка в тази детска възраст.Нека сравним със световните проблеми в момента.
Притеснена съм. Моля ви, дайте мнения, как е във вашите училища? Има ли сред вас родители чиито деца са изучавали Религия миналите години? Какъв е резултата? Има ли опасност за детето ми?



Тема Не, не и пак не!нови [re: Cъми]  
АвторNumLock (Нерегистриран)
Публикувано10.10.01 10:00



В предишната тема "Попове в училището" писах повече, но тук ще кажа същото накратко. Категорично съм против религиозно обучение в училището, още повече в такава ранна възраст. Нямам нищо против някъде към 6-7 клас в часовете по история да има тема "История на религиите", но история на всички по-популярни религии. (Кой ли ще реши кои да са религиите!) Нека към 10-11 клас да се изучава философия на религията, но пак не на една конкретна религия, а нещо като сравнителен анализ. Но да се изучава конкретна религия и то в светско училище - абсурд и пълна идиотщина. Не знам какво е това "Задължително избираем предмет". Ако да речем посочат 7-8 такива ЗИП-а, например: литература, изобразително изкуство, музика, математика, география, история, биология, компютри и трябва задължително да избера 3 от тях - тогава е горе-долу добре. Ще има възможнаст за избор, въпреки че пак ще е компромис със светския характер на училището проповядването на религия в него



Тема Re: Не, не и пак не!нови [re: NumLock]  
Автор Cъми (бодра)
Публикувано10.10.01 10:19



Благодаря ти че ме насочи към темата която не можах да открия. Ще я потърся за да прочета нещо оттам.
Напълно съм съгласна с това което казваш. История на религиите е едно, да учиш молитва съвсем друго.Това са и притесненията ми. Дано да са неоснователни.



Тема Re: Религия в училищенови [re: Cъми]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано10.10.01 11:05



Притесненията ти са много основателни.
Откажи твърдо! Никой не може да ви застави!



Тема Re: Религия в училищенови [re: Cъми]  
Автор Kristinche (различна)
Публикувано10.10.01 11:22



Съми,
и в нашето училище се учи религия и дори могат да ходят деца от 1 клас, но не е задължителна. Сигурна съм, че и при вас не е задължително. Просто може би не са успяли да наберат бройка желаещи ученици и са го направили задължително (като задължителното ходене на кино или постановка преди години...). Мисля, че човек може да се откаже дори само поради тази причина като му кажат, че е задължително.
Не знам какво представляват часовете по религия във вашето училище, но в нашето на родителската среща минаваше една жена да агитира родителите да запишат децата си. Тя беше моняхиня и каза, че децата не учели религия в този смисъл, в който ние го разбираме, а в смисъл на такива популярни неща направени като приказки и притчи за децата. Имаше едно такова предаване по TV - в неделя сутрин. Разказваха за светците, истории за религиозните празници, за добродетелите, в които се включват и божиите заповеди - ей такива неща. Стори ми се забавно за децата, защото ако наистина е така може и да им хареса. Все пак те гледат анимацията по Библията, а не знаят други неща... Друг е въпроса каква е ползата от това и доколко децата се самоосъзнават като християни или там каквито са и разбират това, което им казват.
Още по-друг е, дали да пуснем децата си на това. Аз лично не пуснах дъщеря си по една прозаична причина - че нямаше време. Но и все пак реших, че ако аз и казвам по малко от тези неща все пак би имало някаква полза.
Попитай все пак откъде-накъде ще е задължително. И ако се съмняваш в добронамереността и ползата не го пускай да ходи дори и да е задължително. Знаеш ли дали тази религия, не е Муун или Деца на Слънцето????




Тема Re: Религия в училищенови [re: Kristinche]  
Автор Cъми (бодра)
Публикувано10.10.01 11:32



Аз също мисля да откажа.Изненада ме, че повечето родители го приеха като даденост. Щом е задължително, значи трябва.Само аз нададох вой.
Чудех се аз ли съм ненормална или всички останали.
Не знам защо, но реших че не съм аз. Това в рамките на майтапа.
Но наистина мисля да откажа.Поне засега.След някоя друга година - може.



Тема Re: Религия в училищенови [re: Cъми]  
Автор 8H ()
Публикувано15.10.01 00:52



ЗИП значи че е задължително да се избере (нещо), а дали има избор, зависи от друго - има ли достатъчно учители за разнообразни предмети.

Иначе, по философския въпрос дали трябва да се учи религия - няма как детето да не научи нещо за религията, дори родителите му да не искат да я учи, в живота пак ще му се наложи да знае колкото се може повече за религията, или по точно - за идеята която стои за нея...
Но, точно и затова определено смятам, че не трябва да се почва от ранна възраст, даже монахините да са на друго мнение, защото когато е правилно насочено детето ще направи своя избор, а да се опитват да го приучат на догматично вярване в момент когато няма как да изрази своето лично мнение и да откаже.

може и да греша...

Привет!

Редактирано от 8H на 15.10.01 00:53.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.