Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:12 12.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Със закъснение, нонови [re: Mama Netty]  
Автор Cъми (бодра)
Публикувано03.10.01 23:44



Съгласна съм за лекарите въобще, може би трябваше да се уточни, че става въпрос за ДОСТА от лекарите.
А за съжаление докато попаднеш на добър лекар се налага доста такива да експериментират върху детето ми.
Критична съм към некадърността по принцип, но лекарската такава според мен може да бъде доста опасна.



Тема Re: Кой лекува децата ви?нови [re: Kpacтaвичka]  
Авторroditel (Нерегистриран)
Публикувано04.10.01 06:00



Аз се стремя да предотвратявам всяко едно заболяване още в зародиша му и съм се убедила,
че родителите са"виновни" за болестите на децата сил Ако мога така да се изразя.


C tova ne sumsuglasen.



Тема Re: Със закъснение, нонови [re: Cъми]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано04.10.01 12:02



Не става въпрос само за некадърност. Може би дори не става въпрос най-вече за некадърност. И най-некадърният лекар положително е по-кадърен от мен в медицинско отношение.

Лошото е, че лекарят не действа като такъв сам за себе си. Той действа в границите на системата на здравеопазването, която навсякъде по света е една голяма машина за правене на много (ама страшно много) пари и използва общественото здраве често само като примамка за тези, дето трябва да дадат парите. Тази система е могъща и е в състояние да огъне както компетентността, така и морала на много лекари.

Не на всички, разбира се. Но стига съм философствал. Ще перифразирам думите на Съми като въпрос: как да открием подходящ детски лекар, без да се налага да оставяме доста неподходящи да експериментират върху децата ни и да правят неща, които дори ние, некомпетентните, сме в състояние да оценим като неправилни? Има ли такъв начин? Как да направим информиран избор? Откъде да вземем тази информация? Това бих желал да обсъдим. От философстване по темата - полза малко...



Тема Re: Със закъснение, нонови [re: Orнeдишaщ]  
АвторЛopa (Нерегистриран)
Публикувано04.10.01 14:09



Аз пък съм доволна от нашата лична лекарка. Никога не бърза с антибиотъците първата седмица и при липса на извънредни обстоятелства. В началото на болестта препоръчва билкови чайчета, инхалации и почистване с granofurin (зеленото мазило) и др. подобни. Винаги ми обяснява подробно как да изпълня рецептата. Съобразява се със цените на лекарството, като ми предписва по-качествените (съответно по-скъпи) само, ако се налага извънредно и ми обяснява защо. Дори ми посочва понякога къде мога да го намеря без това да е обвързано с една единствена аптека, т.е. нямам съмнение за корупция. Не съм й заплащала никога нещо извънредно, но отношението й към децата ми и към мен е винаги любезно, дори помни подробности за тях и за техните отдавна минали диагнози. Така се отнася и към други дечица. Да не забравя, че не се прави на велика и когато се налага ползва консултациите на други специалисти, напр. "УНГ" и ни изпраща на преглед при тях преди да постави окончателна диагноза и начин на лечение. Единственият й недостатък е "чакането" пред кабинета й във "вирусните" месеци, защото явно е много търсена. Не съм я "откривала" специално, а имах късмет да попадна при смяна на местоживеенето си. Все пак преди да я избера, знаех, че предпочитам да избера личен лекар със специалност детска педиатрия, а не примерно вътрешни болести; второ - трябваше да е със стаж, т.е. практика, но да не е толкова "стара", че да не се интерсува от най-съвременните методи на лечение; трето - можех да попитам майки на деца-връстници на моите, които вече я познават и могат да дадат информация от първа ръка; четвърто - няколко пъти наблюдавах пред кой от кабинетите се струпват повече пациенти, т.е. коя лекарка е най-търсена и най-предпочитана от нейните пациенти; как излизат пациентите от кабинета й - доволни или не, нервни или по-спокойни; пето, последно - проведох разговор с нея, като поисках да разбера как процедира при честите настинки и тя ми отговори убедително и това, което ми се искаше да чуя; макар и да имах известно притеснение първоначално от външния й вид - модерно облечена около 40 годишна жена, гримирана, то не съжалявам за избора си.

Затова моят съвет към избиращите личен лекар е "питайте, питайте, питайте...", т.е. съберете всичката възможна информация доколкото е възможно. Иска се съответната отговорност и от избиращите, да прояват усилия при избора си. Иначе - на всеки 6 месеца може по метода на пробите и грешките.



Тема Чудеснонови [re: Лopa]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано04.10.01 17:12



написано, Лора ! Радвам се, че си имала късмет. Но и той не ти е дошъл наготово, както се вижда...

Qui scribit, bis legit.


Тема Re: Кой лекува децата ви?нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано08.10.01 13:07



Споделям напълно мнението ти. Имаме много добър приятел-педиатър и много преди да забременея знаех от него, че честа практика в България е педиатрите да се презастраховат, изписвайки силни антибиотици. Разбрах от него, че така се подтиска имунната система на детето и тогава, когато наистина се наложи, антибиотиците вече не действат. Или пък се развиват алергенни реакции... Така че - когато вече станах майка, имах същата дилема - да слушам ли районната педиатърка или не? За съжаление, нашият добър приятел-педиатър, вече беше заминал на специализация извън България, а после остана и на работа там. Така че - започнах да действам на "своя глава" - а бебето ми беше само на 3 месеца! Изписаха му някакви антибиотични капки, а аз го лекувах само с ... физиологичен разтвор в носа. Слава богу, всичко се размина, но на 5-месечна възраст - отново имаше хрема и отново му предписаха същите капки. Този път казах на лекарката, че предпочитам да не му ги давам, а да изчакам няколко дни - ако не спадне температурата, тогава... Тя ме разбра, дойде на прегледа бебето следващия ден и сама ми каза, че е по-добре да не ги започвам. Така се случи и на 10 месечна възраст - по същия начин. И трите пъти, детенцето се оправи без никакви антибиотици - само с физиологичен разтвор в нослето и витамин C. Нямах проблеми и с лекарката - тя разбра, че предпочитам да се справям с болестите по този начин.
Е, от началото на тази година вече не сме в България. Тук /в Германия/ лекарите са много спокойни - по-скоро в другата крайност, както разбирам от познати. За щастие не ни се е налагало досега да - за 9 месеца се случи само веднъж хлапето да вдигне леко температура и да кашля, изписаха му сиропче на билкова основа за кашлицата и това бе - мина му за 3-4 дни, като при това отказваше да пие и сиропа, а пък и аз не го насилвах - кашлицата не беше силна, нито пък честа...
Ами при все това, аз си се чувствам не особено уверена как трябва да постъпя във всеки един случай. Спомням си, че все изпитвах съмнения - дали пък не бъркам, наистина ли нещата са леки и няма нужда от сериозни лекарства? Ама - както разбирам - така е с всеки от нас и наистина трябва да се стремим да намерим разумната мярка, за да растат децата ни калени и здрави!



Тема Re: Кой лекува децата ви?нови [re: Cилвa]  
Автор mama_Ju (непознат)
Публикувано08.10.01 13:35



Razbrah, che si w Germania. Tuk sme ot dwe sedmici. Kak stoi waprosa s lekarite tuk. Trjabwa li da se zapishesh pri njakoj detski lekar (nesto kata semeen lekar) ili mojesh da otidesh pri kojto i da e ako se sluchi da se razbolejat decata?



Тема За записванетонови [re: mama_Ju]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано08.10.01 18:01



Децата се записват при педиатри (Kinderartz, Kinderheilkunde), а възрастните - при "домашни лекари" - най-добре - обща медицина (Allgemeinmedizin), жените си избират и гинеколог (Frauenartz, Gynekologie), допълнително се избира зъболекар.
Ние записахме сина ни при най-близката докторка и засега сме доволни. Все още не сме си избрали лекари за нас, не сме и имали повод да ги търсим.
Доколкото знам, препоръчително е да се посещава гинеколога поне веднъж на 6 месеца, а зъболекаря - поне веднъж годишно - за профилактични прегледи, защото иначе се намалят премиите от застрахователя.

Иначе - при спешни случаи - всеки може да отиде и да потърси помощ в болниците. На нас ни се наложи още втория ден след пристигането, сина ни беше с ударено пръстче. Още нямахме здравна застраховка, но го обслужиха - направиха рентгенова снимка и няколко пъти - превръзки. Съпругът ми тогава плати в брой, но ако ви се наложи такова нещо /не ви го пожелавам/ - по-добре не плащайте нищо, а чакайте сметка по пощата. Това е. Иначе - застрахователите после ни изплатиха всичко, за което им представихме документи.

Ето един сайт, където можеш да потърсиш лекари, след като въведеш кода на населеното място и - търсената специалност.


Ако имаш въпроси, ще се радвам да ти помогна

Редактирано от Cилвa на 08.10.01 18:16.



Тема Re: Кой лекува децата ви?нови [re: mama_Ju]  
АвторMУЛE (Нерегистриран)
Публикувано09.10.01 07:07




Не подозирате колко сте елементарни...ха ха хаха
ЛЕКАРИТЕ УМИРАТ ПО РАНО ОТ ПАЦИЕНТИТЕ СИ.
ЛКАРИТЕ ВИ ЛЪЖАТ ЧЕ ВИ ЛЕКУВАТ....ТЕ НЕ МОГАТ ДА ЛЕКУВАТ ДОРИ СЕБЕ СИ.
А ВИЕ ЗА ТЯХ СТЕ ДОХОД...вие за тях сте МИШКИТЕ ЗА КОТКАТА...нима Котката лекува МИШКИТЕ?????2
ООООФФФФФФФФ........



Тема Никой не е съвършен, Муленови [re: MУЛE]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано09.10.01 10:40



Да се греши, е човешко. Вярно е, че лекарските грешки, обаче, струват много скъпо. Затова уважам безкрайно добрите лекари и не мога да разбера онези, които избират тази професия само заради престижа или от стремеж към сигурни доходи. За щастие познавам такива, които наистина са като озарени, когато работят - ти не си ли срещал от тази порода?

Желая ти от сърце много здраве!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.