Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:50 29.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Поповете и училищетонови  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано18.09.01 11:54



Учебната година започна за първи път с водосвет, отслужен от патриарх Максим в Министерството на образованието. При това той изрази отново своето желание и очаквания за задължително верско обучение в българските училища.

Желанията на църквата са ясни, но самия факт на водосвета показва, че те имат някаква подкрепа сред много отговорни хора от Министерството!

Аз лично не искам да вярвам, че можем да стигнем дотам, децата ни да бъдат задължавани да посещават часове по “Вероучение”, “Религия” и пр. и мозъците им да бъдат промивани отрано с фанатични идеологии по начина, по който бяха промивани нашите преди години!

Проблемът обаче не е за подценяване. Класната на моя син, водена от свои разбирания и в пълен разрез с учебната програма, бе започнала практика по запълване на часовете по музика с религиозно съдържание. Аз съм атеист и се получи много неприятно положение – детето да чува в училище едно, а вкъщи обратното, при това от хора, които би трябвало и двамата да имат авторитет пред него и да не си противоречат – родител и учител! След разговор с учителката нещата си дойдоха на мястото, но това бе по-скоро късмет и се дължеше на високата и интелигентност и разбиране.

Какво би станало, ако поповете наистина успеят в своите домогвания?

Не атакувам ничия вяра и не проповядвам нищо. Нека всеки вярва, в каквото си иска. Смятам обаче, че никой няма право да принуждава децата ни да бъдат подлагани на подобна идеологическа обработка - и ние, родителите им, да търпим това!



Тема Re: Поповете и училищетонови [re: Orнeдишaщ]  
Автор silent (някакъв)
Публикувано18.09.01 19:25



аз също съм против задължителното изучаване на религията........като свободно избираем предмет да но задължително не.........защо ......защото няма
нищо лошо да се изучава библията като първата книга даваща мъдрост на човечеството и опитваща се да превърне дивака в човек чрез ценностите които са валидни и днес.........но от тук натътък се навлиза в много мътни води.......почти всички религии и по точно религиозни секти градят същноста на своето учение върху тази библия и различията идват от нейното
тълкуване........няма библия на свидетелите на йехова няма библия на християните няма библия на евангелистите библията е една.........да оставим настрана че е твърде възможно някои от децата да произхождат от семейства на някой от горепосочените секти или религии........но така или иначе за мен
сляпата вяра така или иначе отнема нещо на човека а именно свободомислието фантазията на мисълта освободеността от догми и предразсъдъци каквато е и целта на религията.........не искам моето дете да бъде лишено от тези качества.........религията в частност християнството и католицизма е синоним на мракобесие висша форма на лицемерие и върховен
цинизъм...........бих дал възможност на детето си ако желае да се запознае отблизо с библията и мъдростта скътана в тази книга но дотам........иска ми се
и аз като родител да мога да кажа ако се наложи до тук.........а това не може да стане ако е задължителен предмет.........така че съм категорично против.....

незабележим


Тема Re: Поповете и училищетонови [re: Orнeдишaщ]  
АвторMУЛE (Нерегистриран)
Публикувано18.09.01 19:40




Всяко задължение отблъсква!
Всяко задължеие е лъжа.
Поповете имат професия лъжци.....какво им се чудиш.../смея се/
Патриарха , дали е патриарх назначен от Бога?
Бог не плаща заплати...и не събира нищо....
Бог постоянно дава....всичко и то безплатно....
Пазете си децата.....
Поздрави от Мулето



Тема Re: Поповете и училищетонови [re: Orнeдишaщ]  
АвторOптимиcт (Нерегистриран)
Публикувано18.09.01 21:07



Училището ТРЯБВА да бъде свободно от религия. Както и религията ТРЯБВА да бъде отделена от държавата. Никаква издръжка на църквата от данъците на вярващи и не вярващи. Ако съумеят да убедят вярващите да ги подпомагат, нека съществуват. Да си понапънат малко попските мозъци как да стане това.
В САЩ е така, което ме е чудило най-много. Още от преди двеста години. Държава, училище, религия - разделени. Представяте ли си колко са били мъдри тогавашните американски създатели на конституцията, когато религията е била навсякъде и когато създателите на конституцията са били също религиозни. Ако не всички, болшинството.
Но не! Защо да се учим от най-успялата нация в света? Кога сме били толкова умни, че и сега. Как мога да забравя, когато бившите комунисти раздадоха съвсем нови мерцедеси на нашето висше духовенство, закупени с пари взети на заем, когато държавата най-малко можеше да си позволи такова разточителство. Тези подлеци! Пак да объркват хората, този път с религия, да не би да се окопитят, преди да са могли да откраднат всичко.
Ако все пак успеят да въведат религия в училище, родителите ще бъдат виновни. Организирайте се и не го допускайте. В никакъв случай.
При демокрация, ще забележите, всеки ще се опитва да ви прецаква. Ако мине номерът. Ако не мине, ще се отдръпнат. Ако мине, ще опитат пак и пак и пак. Демокрацията никак не е лесна. Иска се активно участие от всички.
Успех в борбата за свободни от религия училища.



Тема Re: Поповете и училищетонови [re: Oптимиcт]  
АвторMУЛE (Нерегистриран)
Публикувано18.09.01 23:13




Само ще поизместя малко нещата , написани от теб.... които , усещаш ....ги пиремам...в смисъл , близки са ми.....

Демокрация.....сборище на демони...ха ха ха , които искат да ви прецакат и го правят.
Ами сега?????



Тема Re: Поповете и училищетонови [re: MУЛE]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано19.09.01 09:04



Муле, веднъж да съм напълно съгласна с теб!


Qui scribit, bis legit.


Тема Re: Поповете и училищетонови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано19.09.01 09:12



Против съм, разбира се!
Но и аз виждам, следейки навините по темата напоследък, че има опасна тенденция да ни натрапят подобно задължително обучение и това вероятно е свързано с положението на Симеон 2-ри. Ако се стигне до там - ще протестирам и то под всякаква форма.
За мен религиозното обучение - трябва да е свободно избираемо . Е, в гимназиите или висшите учебни заведения бе могло да се изучава / ако това е в профила на заведението/ и задължително т. нар "история на религиите" но забележете - на всички религии, не само на християнството.
А иначе едно религиозно семейство винаги може да чете Библията в къщи заедно с децата си и така е най- добре за самото дете, защото ще асоциира християнските ценности със семейните, което не е лоша комбинация...

Qui scribit, bis legit.


Тема Съгласнонови [re: Mama Netty]  
Автор kakataМодератор (действаща)
Публикувано22.09.01 11:26



закона, религията може да се изучава в училище само в исторически аспект, но не и с цел приобщаване на учениците към дадена вяра.
Моят син си одйде веднъж от училище много огорчен, защото учителката му казала, че Бог не съществува. А ние сме вярващи и винаги сме го учили обратното.



Тема Re: Съгласнонови [re: kakata]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано22.09.01 12:15



Е, тази учителка, наистина е прекалила...
Като му е казала, че няма Бог поне доказала ли го е...да речем с някоя теорема...

Qui scribit, bis legit.


Тема Съмнявам се,нови [re: Mama Netty]  
Автор kakataМодератор (действаща)
Публикувано22.09.01 12:23



че въобще е навлизала в подробности, беше заявила авторитетно и с тон нетърпящ възражение : "Бог не съществува!". Той си одйде разстроен, защото това май беше и първото противоречие между нас и нея.
Такива ми ти работи. Ако има вероучене, бих дала децата си, стига преподавателите да са добри. В Богословския факултет се подготвят много момичета и младежи за работа и с деца. Не са класическите брадатковци. Имам им доверие и нямам нищо против да обучават децата ми.
А водосвета в училище го отслужи един татко на първокласничка, та самият той беше развълнуван и щастлив.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.