Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:05 13.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Длъжни ли са децата...нови  
АвторЛopa (Нерегистриран)
Публикувано24.08.01 11:51



Едно мило и затрогващо описание на взаимоотношенията баби-дядовци-родители-внуци на FARMER в друг постинг ме подсеща и за друг въпрос - трябва ли децата да отглеждат и да се грижат за родителите си един ден? Това задължение ли трябва да им е, добро възпитание ли или човещина? В миналото, при патриархалния морал, който са имали българите това е било така, но сега? Какво предполага новото време, новия морал? Как разбирате тези взаимоотношения сега? А как ви се иска да бъдат? Не е ли меркантилно стойността на отглеждането на децата един ден да се размени със стойността на доглеждането на възрастните? Трябва ли това да изискваме от децата си? Възпитавате ли ги в това децата си?



Тема Според меннови [re: Лopa]  
Автор Jennifer (100% Leo)
Публикувано24.08.01 12:14



децата не са длъжни по принцип да гледат родителите си, но има едни морални закони ли, как да ги нарека - не знам, по силата на които аз например съм в БГ. Имала съм хиляди възможности да бъда навън, да бъд ав друг град, но 1 от причините да остана е че не мога да поднеса това на родителите си, макар общо взето едва ли съм най-добрата дъщеря. Почти нямам време за тях. Засега не им помагам особено, но знам, че ако ме няма, ще остареят по-бързо. Просто такъв тип хора са.

Не мога да си помисля да не ги гледам. Тук дключвам дори любимите си свекър и свекърва.

Има си равновесие в природата, просто си го приемам като съвсем нормално да се грижа за тях някой ден, когато те имат нужда от мен и да се опитам да им върна поне една стохилядна от техните грижи.

***


Тема Re: Длъжни ли са децата... [re: Лopa]  
Автор 8H (fluke)
Публикувано24.08.01 12:52



Никой не е длъжен да има чувства...ако ги има, това не е ефект на меркантилността...

сега, или преди не виждам никаква разлика (освен, че джунглата е много по опасна, и няма вариант държавата да окаже помощ)



Тема Re: Длъжни ли са децата...нови [re: Лopa]  
Авторrebekka (Нерегистриран)
Публикувано27.08.01 05:03



dezata sa nashi, no te si imat tehniya zivot i pravo na izbor...
az ne ochakvam ot moite da me gledat...dostatuchno shte mi e da mogat te sami da se gledat i samoizdurzat....tova za men e po vazno - te da sa dobre ( roditelite na tova se radvat)

ne mi se iska da me gledat men i supruga mi , da nymat vreme za sebe si i da imt extra stress....

otglezdaneto na dezata e suvsem razlichno ot gledaneto na viuzrastnite.
deza gledame po nash izbor- nie sme izbrali da imame deza , a roditeli gledame ot moralna gledna tochka , uvazenie .

zylata sistema edin den shte stane kato povecheto strani (bez balkanskite
)roditelite ste prestanat da gledat dezata si sled 16-18 godishna vuzrast i taka sthe imat vreme da se podgotbyt finansovo za starini...a mladite shte sa po independant i ot tyh nyma da se ochakva da ni gledat....
na men tova mi zvuchi dobre....



Тема Re: Длъжни ли са децата...нови [re: rebekka]  
Автор Pyмянa (Vice-kaka)
Публикувано27.08.01 09:16



В България няма възможност за нормален живот на безпомощни възрастни хора, без да бъдат подпомагани от по-младите, от децата им. Старческите домове не са хубаво и уютно място. Хората предпочитат да живеят в домовете си, социалните грижи са на ниско ниво.
Порастналите деца не се освобождават от емоционалната си зависимост от родителите, поддържат се близки отношения, живеят заедно. Това предполага и гледането, което е естествено развтие от взаимоотношенията.
Морално е да се помага на всеки близък, който има нужда от помощ, не само заради дълга към него.

Редактирано от Pyмянa на 27.08.01 09:20.



Тема ot gledna tochka na decataнови [re: Лopa]  
АвторLo (Нерегистриран)
Публикувано28.08.01 02:51



Mnogo interesna tema.

Az syshto sym se zamisljala. Da si priznaja, dali zashtoto sym prekaleno goljam egoist, ili poradi njakakva po-blagozvuchna prichina, no ne mi se iska, kogato stana na 40-45-50 godini, da prejiveja koshmara, prez kojto minavat mnogo jeni, koito poznavam. Tazi vyzrast e trudna vyzrast, vse oshte mladijat i silen chovek ima mnogo kakvo da se bori s jivota, zabyrzano ejednevie, stres - v rabota, eventualno v sobstvenoto si semejstvo (obiknoveno dotogava i sys sypruga sa si poomryznali, i decata sa pootrasnali i sa stanali "golemi griji") - nemalko sa i bezrabotni ili pyk rabotjat kato ludi, za da svyrjat dvata kraja - i izvednyj na glavata im kato porednoto prokljatie otgore se izsipva roditel, kojto veche ne e v systojanie da se griji sam za sebe si... i ne mogat da go ostavjat.

Nikoj njama sili da zareje starite si roditeli na proizvola na sydbata - gledam gi tezi jeni - otivat sled rabota, da pochistjat, da im sgotvjat, da im zanesat lekarstva... Posle se pribirat i vkyshti, i tam da pochistjat, i tam da sgotvjat... Na sledvashtata sutrin pak na rabota... i taka vseki den, nishto drugo...

No na kakvo se prevryshta edin takyv razpokysan chovek? Kakvo stava s negovija sobstven jivot? Trjaba li da go jertva, za da moje da se obyrne "nazad" i da vyrne grijite na tezi, koito sa mu gi dali njakoga? Ima li smisyl? Jivot za jivot?

Tazi misyl me plashi, hora...

No ne vijdam izhod :(



Тема Re: Според меннови [re: Jennifer]  
АвторЛopa (Нерегистриран)
Публикувано28.08.01 15:54



Jennifer, в твоите думи се усеща порядъчност, силни корени и възпитание в онзи патриархален балкански дух. Може би не си срещала все още конфликта между забързаното ежедневие с 14-15 интензивна работа и времето, отделено за родители и роднини, но един ден и това ще се пренесе у нас. Може би ще започне от поколението на децата ни и затова питам как да възпитаваме сега за в бъдеще. Чувствам донякъде такива разбирания като спирачка и ограничение за развитието на децата ми. Света е вече едно голямо село, не е ли?



Тема Re: Длъжни ли са децата...нови [re: 8H]  
АвторЛopa (Нерегистриран)
Публикувано28.08.01 16:01



Често чувствата влизат в конфликт с времето, с което разполагат децата, за да променят света за по-добро. И да променят това, държавата да е в служба на своите граждани, на социално слабите като част от родителите, пенсионерите.



Тема Re: Длъжни ли са децата...нови [re: rebekka]  
АвторЛopa (Нерегистриран)
Публикувано28.08.01 16:03



Ребека, радвам се за това ти мнение. Остани си оптимист! Напълно споделям твоето мнение



Тема Re: Длъжни ли са децата...нови [re: Pyмянa]  
Авторrebekka (Нерегистриран)
Публикувано28.08.01 16:06



...imame mnoogo takiva otnosheniya...interesni..b bulgarskoto semeistvo....
slozni vuprosi ot roda na tova kak dezata se bebosvat sled kato navurshat sedemnadeset osemnadeest godini, produlzavat da ziveyt s roditelite si...ponykoga do bezkrainost ...( e haide do tridesette )...i zenite i muzete na tazi vuzrast kato ne ziveyt sami ,a s roditelite si ...imat mnogo malka samostoytelnmost i nezavisimost...
posle se chuvstvuvat mnogo zadulzeni kum roditelite si...razbiram go ..., no ne mislya che trybva da e tochno taka...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.