Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:30 07.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Родителската ревност  
Автор xtazi (the Muse)
Публикувано26.06.01 12:44



Скъпи родителки, много ми е интересно да разбера вашето мнение по въпроса как възприемате приятелките на поотрасналите си вече момчета.
Леля ми е вдовица от 10 години, има едно синче, вече мъж, но го възприема като единствения човек в живота си. Смело заявява, че не се е омъжила повторно заради него, до такава степен го обсебва, контролира, натроварва с отговорности за собствения си живот, че горкият ми братовчед започва да си създава много сериозни комплекси и проблеми в отношенията си с хората.
Моля ви, споделете нещо по този въпрос.

Аз ида от другаде


Тема Re: Родителската ревностнови [re: xtazi]  
Авторsladurche (Нерегистриран)
Публикувано26.06.01 13:57



spored men tova e nai-strashnoto nesto, koeto e moglo da spoleti gorkoto momche, ili moze po-dobre da kaza gorkiat maz. Ne sam sigurna che tova e proiava na obich ot strana na lelia ti, ta sinat i e samostoiatelna lichnost i ima pravo da jivee sobstvenia si jivot, bez tozi mech ned glavatamu, che e zadaljen na maika si, i oste po-strashno che e vinoven che tia ne se e ozenila. Da pazi Gospod ot tkiva krainosti po otnoshenie na dezata. Dano da uspee da se spravi bratovched ti i da moze da si izgradi jivota. Triabva da ti kaza che tova go komentiram ot sobstven opit - moiata svekarva , makat da ne e vdoviza beshe sazdala takav kompleks v psihikata na maza mi, i godini nared tova razstroivashe braka ni, dori i sega, kogato veche imam sin, ne moga da razbera i da priema za normalno edna maika taka da travmira detetosi i da osakativa psihikata mu. Haide sas zdrave che stana mnogo dalgo da ne se otegchavate. Iskreno se nadiavam tvoiat bratovched da se spravi sas situaziata. Priatelski pozdravi



Тема Re: Родителската ревностнови [re: xtazi]  
Автор тoчицa (делова жена)
Публикувано26.06.01 18:04



Мисля, че трябва да бъдем по-толерантни във връзките им. За съжаление много малко майки успяват.
Все пак не изключвам всякаква намеса в отношенията не само към момичетата, но и към момчетата, поне в пубертета. Когато става дума за 20-тина годишен младеж е много по трудно и според мен даже лошо. Но намесата не бива да бъде брутална. Поне аз практикувам да приемам в къщи всички приятели на сина ми. Наблюдавам от страни и при удобен случай или въпрос от негова страна изказвам мнение.



Тема Re: Тая тема е толкова дълга и безкрайнанови [re: xtazi]  
Автор kakata (desperada)
Публикувано27.06.01 09:46



Има подобна и в "Женски клуб", и навсякъде описанието е безпощадно точно.
На такива мъже, които казват "майка ми не се омъжи повторно заради мен", отговарям, няма жена която да хареса някой, който си струва и той да я хареса и да го остави да мине гратис.
Не се е омъжила, защото не е имала кандидати / нищо чудно ако е орел с ориз/ или кандидатите са били някои изпаднали германци, е това е. А после, горкото дете носи и тая вина, че майка му не е успяла да си хване мъж / въпреки че сигурно доста се е потрудила/.
Въобще в тая контролираща и обсебваща връзка майка-син има нещо перверзно, естествено неосъзнато и за двамата. Д-р Фройд сигурно е провел част от изследванията си в България, та да опише толкова точно едиповите комплекси.



Тема Re: Тая тема е толкова дълга и безкрайнанови [re: kakata]  
Автор Cилвa (новак)
Публикувано27.06.01 12:09



Да, и аз мисля, че в България родителите в твърде голяма степен натоварват децата с бремето на грижите си и притесненията си ... за самите тях.

Мисля, че ако една майка наистина не се е омъжила повторно заради детето си - ако това наистина е така - би оставила този факт за себе си.



Тема Re: Тая тема е толкова дълга и безкрайнанови [re: Cилвa]  
Автор xtazi (the Muse)
Публикувано27.06.01 12:40



уф, тя умира да се изкарва героиня.... страдащата, която заради детето си се е отказала от всичко.... не че е нямала възможност... имаше много... ама на, пуст героизъм, в името на детето (което тогава не беше малко дете)...
лошото е, че вече е в критическата, чувства се много самотна и иска синът и да е постоянно до нея. За тази цел използва направо изродски методи за да го държи до себе си. Например: настива леко, не взима мерки, за да се разболее сериозно и синът и да стои до нея. Ненормално, нали?
Лошото е, че тя е добра жена иначе. Обаче, за да постигне целите си, играе по много мръсен начин :( горкият ми братовчед :((((

Аз ида от другаде


Тема Re: Разбира се,нови [re: Cилвa]  
Автор kakata (desperada)
Публикувано27.06.01 12:45



че е така.
Но наистина нека погледнем от гледна точка на една жена, останала сама с дете по някакви си причини?
Няма ли да е много по-добре и за нея и за детето, ако в къщата има друг човек, който да поеме част от бремето и да бъде опора и на двамата?
Коя жена ще изпусне такъв човек, ако наистина го срещне?
Просто ако сте забелязали злите свекърви са си и зли жени, комплексирани, затворени, с проблеми в общуването, мнителни, себични и пр. и пр. ето затова са си останали сами.



Тема Re: Виж, опитай се да поговориш с тяхнови [re: xtazi]  
Автор kakata (desperada)
Публикувано27.06.01 12:52



Не е зле и да им дадеш нещо подходящо за четене. Д-р Румен Бостанджиев имаше прекрасни статии по тая тема, написано достъпно, но много завладяващо. Написани не с цел да се помогне на всички, оплетени в такава ситуация. Аз бих потърсила и ще я копирам, ако вие намерите нещо, давайте насам. Все ще е от полза.



Тема Не се разменят незаменими ценностинови [re: xtazi]  
АвторЛopa (Нерегистриран)
Публикувано27.06.01 15:21



Ако българите имахме навик да ходим на психолог за такива и подобни съвети и разговори... Просто може някоя самарянска душа да разговаря с двамата и ако може да постигне в диалог убеждението, че детето не е собственост на родителя. Ако родителят е правил някакви жертви в името на детето си, то това би било хубаво да е от любов. А любовта не се купува и не може да се разменя със съответната саможертва на детето към родителя по-късно и когато и да било. Синът би било добре да проявява внимание/грижа към родителя, когато и колкото може (въпрос на възпитание), но без това да пречи на личното му развитие и личния му живот. Ако личният живот на порасналото дете не върви, то това ще се отрази неблагоприятно и на родителя. Ляля ти иска да замени/продаде своята саможертва в миналото и да си купи вниманието/грижите на сина си сега и за в бъдеще. Така погледнато отстрани нещата стават грозни, меркантилни и неетични.Освен това при тази размяна се налага и една загуба/щета. Губи се личното щастие на сина. Това заслужава ли си, да помислят и двамата. Аз, като майка на две 9-10 годишни момчета, от сега им повтарям, че с нищо не са ми длъжни в бъдеще, а ако успея да имам тяхното уважение сега и в бъдеще, ще бъде достатъчно. Това се налага да го говоря, защото те (децата ми) са свидетели на едни взаимоотношения между баби+дядовци с нас, по-младото поколение. Взаимоотношения консервативни, които не ми харесват много и искам да ги променя да съответстват на съвременния живот. Мисля си, че тези ми думи-обещания към децата ми ще бъдат застраховка за предпазване от бъдещи лоши взаимоотношения между мен (бъдеща свекърва) и тях. Ако можехме родителите да почувстваме и истински да възприемем, че децата ни са личности още от раждането си и имат необходимост от зачитане, че са уникални (а не наши "подобия") и различни от нас, с различни вкусове и различни разбирания за живота. Защо не помолите ляля си да помисли на глас заедно с вас, например, трябва ли вината за самотата й да се наследяват от сина й? Това, че се изкарва страдалца-героиня, показва, че не е успяла да си реализира възможностите по никакъв друг начин освен като родител. И явно тази роля в живота й се вижда не толкова стойностна, разочарована е и се е вторачила в този препъни камък. А животът (духовния) може да бъде толкова разнообразен. Сега вече е свободна от грижи за сина и спокойно може да се отдаде на най-различни духовни занимания, да започне да изучава някой чужд език или някоя друга религия или икебана. Ако е по-енергична, може да си намери работа като детегледачка или да продава вестници, за да се почувства отново нуждна и не толкова самотна. Просто концентарцията на мислите й трябва да се премести в друг център, различен от сина й.



Тема Re: Не се разменят незаменими ценностинови [re: Лopa]  
Автор Cилвa (новак)
Публикувано27.06.01 17:04



Ех, Лора - така разсъждавам и аз, ама поколението на нашите родители е свикнало да диша и живее в тон с проблемите на децата си! Как можеш да поискаш от човек, който цял живот е свикнал да подчинява мислите и действията си единствено на грижите за някого, изведнъж да проима някакви духовни интереси! Ами иначе е къде по-лесно - претрепваш се от работа, за да изкараш пари, за да напазаруваш - та да има "за детето", после му готвиш, чистиш, переш, гладиш, проверяваш му домашните, изпитваш го /доколкото ти стигат силите/ и вечер заспиваш пред телевизора от умора...

Толкова съм се опитвала да променя родителите си, защото ако те биха могли да водят един по-самостоятелен и пълноценен живот - аз бих се чувствала къде по-свободна и необременена в личните си успехи или неуспехи. Чувствам обаче, че няма смисъл и опита да ги променя е само загуба на енергия и хабене на излишни нерви. Мисля, че ти правиш нещо по-адекватно - като се опитваш да не прилагаш този модел в отношенията си със собствените деца - и това да постигнем - пак ще е хубаво!

За този случай - какво да коментираме - всички сме съгласни, че "лелята" е ужасна и не е права, но се съмнявам, че тя самата си дава сметка за това. Удивително е колко много си вярват майките в такива ситуации и - дори да им дадеш да прочетат роман, където според всеобщото мнение е описан точно подобен случай - те не са способни да осъзнаят изобщо аналогията и могат най-искрено да се възмущават от поведението на собствения си литературен двойник. Все пак - може би не е безмислено да се замислим за подходяща литературна терапия - човек никога не знае какво ще помогне в случая. Някой предложи Фройд, ама мисля че едва ли ще накараме българска домакиня в критическата да се захване с такива текстове, така че - да помислим за нещо "по-леко".

И така - къде се третира въпроса за майките-които-са-толкова-авторитарни-че-непрекъснато-се-налагат-с-мнението-си-и-не-позволяват-на-децата-си-сами-да-намерят-пътя-към-личното-си-щастие?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.