Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:22 15.06.24 
Взаимопомощ
   >> Декупаж
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Правилно съчетаване на цветовете  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано05.05.15 11:11



В тази тема нека постваме визуални цветови съчетания, които се пример за правилно и хармонично цветово съчетание. Идеите определено вършат работа в декупажната работа и въобще:)



Нека всеки, който има полезни материали по темата да ги сподели и да им се порадваме:)





Тема Re: Примеринови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано05.05.15 11:22

















































източник:



Тема Re: Комбинации с ненаситени тоновенови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано05.05.15 12:10





















































Тема Re: Комбинации с наситени тоновенови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано05.05.15 12:23































































Тема Re: Топли цветовенови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано05.05.15 13:13































































Тема Re: Студени цветовенови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано05.05.15 14:06







































































Тема Re: Топли-ненаситени цветовенови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано05.05.15 15:36

































































































Тема Re: Студени-ненаситени цветовенови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано05.05.15 16:54





































































































Тема Re: Топли-наситени цветовенови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано05.05.15 17:52

















































































Тема Re: Студени-наситени цветовенови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано05.05.15 18:23





































































Тема Re: Много кратка теория на цветоветенови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано08.05.15 11:34



Изключително кратка, но надявам се полезна теория на цветовете. Така ще можете по-лесно и да разберете комбинациите и разпределението на цветните съчетания в гореописаните визуални постове:)

1. Основни цветове-това са тези, от които при смесване се получават всички цветове, кото съществуват в природата. Основните цветове не могат да се получат от механично смесване на цветовете - те са самородни. Под основни цветове разбираме цветовете: син, червен, жълт. /това по теорията на Дейвид Брустър/
От тяхното смесване в различни количества се получават всички останали цветове-зелени, виолетови, оранжеви, кафяви и пр.

Забележка: това не е единствената теория и скала за основни цветове. Съществуват и други теории включващи 6,8,12 и повече основни цветове. Логиката е, че колкото повече основни цветове имаме, толкова повече цветови нюанси можем да получим.

2. Съставни цветове - от смесването на които и да е от основните цветове се получава трети съставен цвят. Например от смесването на:
червено+жълто=оранжево
синьо+жълто=зелено
червено+синьо=виолетово
синьо+червено=лилаво...и т.н.
Оранжевото, зеленото, виолетовото, лилавото са съставни цветове.

3. Допълнителният на който и да е основен цвят се получава, като се смесят другите два основни цвята. /тоест тези, които го допълват до черен!/
Например на червения-като се смесят жълто и синьо, на жълтия-червено и синьо, на синия-червено и жълто.
Следователно, основните цветове имат своите допълнителни както следва: на червеното е зелен, на синия-оранжев, на жълтия-виолетов.

4. Възприето е цветовете да се делят на хроматични и ахроматични. Хроматични /от гръцки-цвят, цветен/, са тези цветове, които притежават признаците на цвят.
Цветовете, които не притежават признаци на цветност, образуват групата на ахроматичните цветове. Към тях се отнасят черния, белия и междинните оттенъци на сивия.

5. В зависимост от това, какво впечатление правят на окото, хроматичните цветове биват - топли и студени.

Топли са тези цветове, които са близки до цвета на огъня: червен, жълт, оранжев, кафяв и техните оттенъци.
Най-общо тези цветове се отнасят като активни, позитивни, топлещи, галещи, стимулиращи, прикриващи дефекти, изпъкващи. Ако се използват силно наситени топли цветове, могат да окажат психологическо дразнещо въздействие.

Студени са тези цветове, които се съдържат в цвета на водата, леда, въздуха, отдалечените предмети - зелен, син, виолетов. Сред тях се отпочива, възстановява, успокоява. Това са официални, представителни цветове.

Като оптическо въздействие топлите цветове изглеждат близки, а студените далечни.

6. Неутрални цветове - това са сив, бял и черен. Те са и ахроматични цветове, защото нямат признаци на цветност.

7. Неутрализиращи цветове - те се намират в гамите между топлите и студените групи. Например лек беж, кафяво, крем, ванилия, шампанско, слонова кост, черно неплътно, бяло с оттенък.
Те са успокояващи, предразполагащи, поддържащи. Ако не се използват подходящо създават чувство за скучност, монотонност и умора. Използват се за общ фон, сянка, нюанс, преобладаващ тон.

8. Наситени и ненаситени цветове.
Наситените са с по-силен цветен интензитет, по-плътни, дълбоки, отчетливи.
Ненаситените са с по-слаб цветен интензитет, въздушни, прозрачни, ненастоятелни, омъглени, ярки.

Цветни хармонии
Цветната хармония е приятно за очите съчетание от цветове.
В природата няма цветни дисхармонии, защото цветовете си влияят взаимно, видоизменят се и в последна сметка се получава хармонично цветно съчетание. При всички случаи това е съчетание от топли и студени цветове.

Хармониите биват в топли , студени или контрастни цветове в зависимост от характера и съзвучието на цветовете, които ги изграждат.

Като цяло преобладава един локален цвят.
Локалният цвят се изменя в следствие от контрастите. Изменя се и под влияние на светлината, изменя се и от отразените цветове на околните предмети.
Цветът на един и същ обект, осветен от пряка слънчева светлина ще бъде по-ярък, отколкото на разсеяна светлина.

Локалният цвят, изменен под влиянието на околната среда се нарича-обогатен или усложнен тон.

Общата тоналност - цветното съчетание се нарича колорит.

Трябва да търсим и имаме единство на колорит и сюжет за постигане на най-силно въздействие на творбата! /пример-всяка епоха и стил имат свои цветови характерни особености, които трябва да се спазват и отчитат./

/автор на статията-Оливера Попова/

Редактирано от Lira Emerald на 08.05.15 14:32.



Тема Re: Как да подбираме смесваме цветоветенови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано12.05.15 09:08









Тема Re: Примеринови [re: Lira Emerald]  
Автор Monica123 (рекордьор)
Публикувано14.05.15 17:29



Много хубави примери си дала.

Ето едно съчетание за което трудно узрях през годините.
Тези 2 цвята отдавна се съчетават по модните дефилета,но някак си мозъкът ми не ги възприема заедно.



Редактирано от Monica123 на 14.05.15 17:30.



Тема Re: Примеринови [re: Monica123]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано14.05.15 19:25



E, тo си зависи и самият човек какъв цветови тип е и тогава всичко си идва на място с тази комбинация, която е от топли-ненаситени цветове



Най-добре и баш за теб ще изглежда това съчетание/цветът се нарича-лакс, един вид като цветът на рибата сьомга/, ако изглеждаш като девойката от тази снимка, демек си топъл-ненаситен тип. Компромисно някъде по себе си може да го постави и топлият - наситен тип, макар за него съетанието да е "ту брайт" ...ярко демек:)

Това, ако трябва да постъпим хармонично спрямо цвят и тип...иначе всеки може да се полее с подобно съчетание, но последствията си ги носи сам





Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано14.05.15 19:54



Конкретно съчетанието на снимката, която си постнала е силно провокативно:)...неслучайно търсено дизайнерско решение, защото бялата блуза, среброто, дори и косата на мацката по снимката са в отявлен студен нюанс...а съчетанието е в топли-ненаситени нюанси:)...от там и шах и мата за обикновеният зрител:)

Подобно съчетаване, трябва да е на наистина голям дизайнер за да се възприеме все пак компромисно и като някаква модна заигравка, която за съжаление не всеки в реалността ще я интерпретира правилно и така стават белите





Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор Monica123 (рекордьор)
Публикувано15.05.15 01:21



Чакай...аз без да искам не съм сложила най-важната сника - изтърила съм я без да искам.
Ей за това ставаше дума,че не ми го възприема мозълака някак,макар на мацките да им стои добре:









А за снимката от първият пост смятам,че си подхождат,защото са от един нюанс - едно и също червено има в основата.
Но ярко цикламено и моматено червено..........

Е,ако имах мане4кенска фигура и аз можех да се пробвам



Тема Re: +нови [re: Monica123]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано15.05.15 08:09



Кройките са едно, цветовете друго:)
В случаят кройките са си перфектни, съчетанието обаче на някои от комбинациите е доста провокационно, но предполагам и нарочно:)
Това няма нищо общо с изискванията за стил в класическият смисъл. Нещо преходно, крясък някакъв на дизайнери или де да знам какво...най-вероятно цветнокож дизайнер, защото това са по-характерни съчетания за цветнокожи:) Не мисля, че трябва да се взема под сериозно внимание, когато касае кавказката раса, макар че могат да се вземат някои цвтове-компромисно :)
Ех, какво ли не измислят вече само и само да привлекат внимание:)))

Иначе това съчетание,по-долу на картинката е ок-етно и доста сполучливо:)
В топли-наситени нюанси. Перфекто би паснал на жена от топъл-наситен тип:)...ако е мургавелка, още по-добре


По-долу прилагам какво имам предвид със снимка на жена от този тип.





на тази най-добре ще и стои като комбинация:)




Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор Monica123 (рекордьор)
Публикувано20.05.15 17:58



Кройките са едно, цветовете друго:)

Аз казала ли съм обратното някъде по-горе?



Изобщо кройки не съм коментирала.

Говоря за съчетанието на супер ярко цикламено и ярко(доматено) червено.

Нещо преходно, крясък някакъв на дизайнери или де да знам какво...най-вероятно цветнокож дизайнер

Не съм съгласна.
От преди 20 години гледам това съчетание на мсветовните модни подиуми.

Ето ти пример:

Summer 2013, National Spring, Paris Fashion, Fashion Weeks, Spring Summer, Costumes National, 2013 Runway, Spring 2013, National 2013



И това например:

Le 21ème | Carlyne Cerf De Dudzeele | Paris





Тема Re: +нови [re: Monica123]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано20.05.15 22:46



Ами ок, на който си му харесва да си го носи със здраве





Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор Monica123 (рекордьор)
Публикувано20.05.15 23:20



О да ,разбира се!

Просто го дадох като пример за съчетание,което моят мозък отхвърля:))))))



Тема Re: +нови [re: Monica123]  
Автор Melany99 ()
Публикувано21.05.15 19:08



Аз пък не понасям кафяво и синьо...
От няколко години се опитват да го пробутват във вътрешния дизайн.



Тема Re: +нови [re: Melany99]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано21.05.15 21:02



Ако намериш снимки, пусни да видим:) Ти си по интериора:)



Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор Melany99 ()
Публикувано21.05.15 23:15







[image]http://ak1.ostkcdn.com/images/products/7584273/e85b51fd-4068-49f8-87c5-a4240ac84d64_320.jpeg[/image]






Тема Re: +нови [re: Melany99]  
Автор Lira EmeraldМодератор (Happy dreamer:))
Публикувано22.05.15 15:35



Не бих казала, че не ми харесва, но не е моето в частта с наситените-студени варианти.


Допада ми последната снимка в по-опушеният, омъглен вариант...но само като за снимката





Тема Re: Правилно съчетаване на цветоветенови [re: Lira Emerald]  
Автор smocker77 (дугме)
Публикувано09.11.20 12:44



много полезна тема, браво!


подарявам свежи идеи
врабец нали прави бижута, това ще е интересно, пък и на другите дами

Римски пазар на Сексагинта Приста

Bijelo Dugme


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.