Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:32 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема за някои "странични дейности" в древните храмовенови  
Автор roxy (може би аз...)
Публикувано12.09.05 17:09



1. миналата година на лекциите по банково дело като ни изтърсиха, че посредничеството по разплащания м/у търговци действащи на отдалечени места(нещо като сегашните акредитиви, май) и първата своеобразна банкова дейност са започнали в храмовете на Близкия Изток, щях да падна, но прочетох същото твърдение и на друго място и сега искам да помоля, ако някой знае нещо повече да го сподели тук...
2. досега май не сме разисквали култовата проституция... как възниква и какво означава тя за древните - остатък от стари оргиастични практики за осигуряване на плодородие, впоследствие превърнати от жреците в източник на приходи или има и други обяснения?
3. ами аз за толкова се сещам, давайте нататък, ако ви хрумнат още неща:)

I'll give you my freedom,
I'll give you my sorrow...


Тема Re: за някои "странични дейности" в древните храмонови [re: roxy]  
Автор kelka (синце)
Публикувано12.09.05 18:18



Искрено ти препоръчвам да не се занимаваш с тия неща. Няма да те заведат до нищо добро, а само ще се объркваш още повече и ще объркваш и другите. Проблемите са сложни и трудни за бързо и лесно решаване. Изискват дълга и мъчна подготовка.
По-добре се върни на банката в аудиторията по банково дело. Мисля, че ти стига това което могат да ви кажат професорите ви.



Тема Re: за някои "странични дейности" в древните храмонови [re: kelka]  
Автор roxy (може би аз...)
Публикувано12.09.05 18:56



чакай де, на мен просто ми е интересно! освен това банковото дело и доста други неща в икономиката се броят за съществуващи, откакто са възникнали в Европа, без да се смесват с подобни явления от други части на света, които обаче няма как да са повлияли на такова разстояние(има по някой и друг прецедент в Китай например). не изключвам да има и големи разлики... т.е. ако това, за което са споменали не е точно банкова дейност, кажи ми какво е точно, защото аз знам толкова, колкото съм написала!
в Древния Изток има лихварство от хилядолетия; всъщност заради бедното начало и последващия търговско-занятчийски разцвет на големите цивилизации някои наивни стопански историци са разделяли развитието им на 2 'етапа': "феодализъм" и "капитализъм" - да не би да има влияние на подобно схващане за 'храмовете-банки'???

I'll give you my freedom,
I'll give you my sorrow...


Тема синагогите ли?нови [re: roxy]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано12.09.05 20:20



Ако под храмове разбираш синагогите, то не се учудвай. Евреите от край време са поклонници на златния телец, колкото и да отричат това. Техният бог Йехова, не бива да се отъждествява с Богът - Отец в Християнската религия, защото на практика няма нищо общо с Него. По скоро това е антиподът на Бог - Луцифер, представящ се за богът Авраамов и т.н. При това положение, нищо чудно, че храмовете са превърнати в бардаци. Целта на Луцифер е била тотално да компрометира религията по много примамлив за евреите начин и да ги противопостави на останалия свят.



Тема Re: синагогите ли?нови [re: Bятъp]  
Автор kelka (синце)
Публикувано12.09.05 21:46



То да беше само при евреите - лесна работа. Ама не е, а доколкото зная е при всички древни народи. Тва с парите.



Тема Златния телец...нови [re: Bятъp]  
Автор vilialice (awatar)
Публикувано15.09.05 10:27



Ще се отклоня от темата, но според писания на розенкройците... ами те свързват историята на различните религиозни вярвания с астрологията. Т.е. по времето на ерата на телеца се създава и вярването в златния телец, което в началото и само по себе си е било нещо от сорта, че господ е този, който дава сигурност, който храни и отглежда децата си, давайки им всичко, което реално им е необходимо, но в последствие нещата се израждат. Сигурността, която трябва да даде вярата, се превръща в желанието за лична сигурност и не само, но за богатсво и за пари - тогава човешките ценности се изпаряват - остава единствено ненаситното желание да имаш още и още, защото в този момент хората губят сигурността, която им е давала вярата.
Не само това - розенкройците разглеждат и мистичните течения, които са се развивали през всяка една ера и съответните им символи, в случаят символът е бил този на скорпиона. Т.е. това са били хора, които изцяло са отричали материалното, за да могат да се потопят в осезанието на нематериалния свят.

Като цяло не съм на мнението, че създаването на златния телец само по себе си е било лоша идея. В историята, даже и съвремената, много неща, които са започвали с добра идея са завършвали с почти пагубна реализация....

Les miroirs feraient bien de réfléchir un peu avant de renvoyer les images.


Тема Re: Златния телец...нови [re: vilialice]  
Автор kelka (синце)
Публикувано15.09.05 21:25



Готино нещо е телеца, но той всъщност е бик и е царски символ. В древността валства над Сирия и Скития. Евреите го "маскират" като телец, за да не се занимават хората (еврейските хора) с астрология и халдейски вярвания. Знаеш, че те са били в плен във Вавилон и са били подложени на силно вавилонско влияние, включително и религиозно. А от евреите у християнството и по-точно у Византия и от там в славянските езици е телец, а не бик, което би сближило българските царе с народа. Понеже като курбан царете дават само бик. Това е прадхристиянска практика наследена у царете и народа като взаимопризнаване и разпознаване.



Тема Re: за някои "странични дейности" в древните храмовенови [re: roxy]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано16.09.05 12:45



Относно култовата проституция - такава е била разпространена във Вавилон, където всяка жена поне веднъж в живота си е трябвало да принесе "дан" на богинята Ищар - да преспи с непознат мъж в храма срещу символична цена...
Няма лошо - такива са им били вярванията на хората...

Captat non muscas aquila!



Тема Култова - да, проституция - не!нови [re: last roman]  
Автор kelka (синце)
Публикувано16.09.05 22:22



Не мисля че е проституция тази дейност, но това е мое мнение. Религиозната дейност от инцестен тип е била разпространена във Вавилон, където всяка жена поне веднъж в живота си е трябвало да принесе "дан" на богинята Ищар - да преспи с непознат мъж в храма срещу символична цена... . Казано е много дорбе, само да допълня; принадлежността по съсловия не е изключение за ритуала. Няма значение и какъв е мъжът, стига да даде пръв пари преди другите кандидати. Изборът се прави от мъжа и монетата се хвърля към желаната жена, която няма право да отказва. Херодот, който разказва за култа, твърди че някои жени много бързо си изпълнямат дълга, но други чакали с години пред храма някой кандидат. Само не ми е ясно какъв е смисълът на подобна дейност към Ищар за самата Ищар?



Тема Re: синагогите ли?нови [re: kelka]  
Автор turambar (Мормегил)
Публикувано19.09.05 12:28



И при евреите, и в Египет, и при индианските цивилизации в амерука, златото и всички материални приночения са се съхранявали в храма. Това е доста добро условие за търговия. И като имаме предвид, че хората не са пили повече или по-малко морални, смятам, че нещата са ясни. Колкото до култовата проституция, тя е факт поне в древна Гърция, Римската империя и Индия.

"...But there were some who resisted!"



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.