Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:30 25.04.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Езичниците са повече от християните и мюсюлманите  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано12.10.13 20:31



Така излиза като съберем над един милиард хиндуисти (можем да включим и производните на хиндуизма джайнизъм, будизъм, сикхизъм и т.н., с което стават над милиард и половина само практикуващите индийски религии), плюс да кажем поне половин милиард от Азия, практикуващи китайски религии, шинтоизъм и т.н. всякакви азиатски шаманизми, плюс стотици милиони езичници от Африка с най-разнообразните им религиозни практики, плюс още толкова от Южна и Северна Америка, а също като включим и островите от Тихия океан, и разбира се неопаганистите, общата бройка езичници излиза поне 2.5 милиарда.

Християните са по-малко със сигурност, като се има предвид и например, че в повечето развити страни с християнска история населението днес е преобладаващо нерелигиозно.

И какво излиза - езичеството продължава да доминира въпреки напразните и обречени опити на авраамическите религии (юдаизъм, християнство, ислям). Няма как да се победи истинската природа на хората в края на краищата.



Тема Re: Езичниците са повече от християните и мюсюлманите [re: бeз ycилиe]  
Автор iztochnopravoslavna_hrist (непознат)
Публикувано21.11.13 16:16



Е вероятно. Едно време цяла България е била езическа страна!



Тема Re: Езичниците са повече от християните и мюсюлманите [re: iztochnopravoslavna_]  
Автор LordDarthVaderl (power)
Публикувано22.11.13 09:35



че сега да не би да не е езическа?
Ако игнорираме жалките опити на някои политици да демонстрират лицемерно смирение, не съм забелязал българите да сме станали религиозни.

Силата е нищо без контрол!


Тема Re: Езичниците са повече от християните и мюсюлманите [re: бeз ycилиe]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано22.11.13 12:50



Би трябвали да поясня , че будизма е първична клоняща към монотеизъм религия . На основата на будизма възниква юдаизма , който от своя страна "ражда" двете братчета Християнство и Ислям .
Като цяло заключението ти е вярно . При повечето народи християнството и исляма са наложени със сила , така че е съвсем логично мнението ти за истинската човешка природа .



Тема Re: Езичниците са повече от християните и мюсюлманите [re: бeз ycилиe]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано22.11.13 20:05



Смисъла, в който употребяваш термина езичество е придобит след християнизацията на Европа т.е. всичко, което не е християнско е езическо - та мисълта ми бе, че е редно да броиш и атеистите.


п.п. като разбира се, това не променя факта, че християнството е най- доминиращата религия в света, последвана плътно от исляма - другите се броят след това.

Редактирано от Exaybachay на 22.11.13 20:10.



Тема Re: Езичниците са повече от християните и мюсюлманите [re: Exaybachay]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано23.11.13 08:00



Някак си много набързо похристиянчи около три милиарда будисти .

И сега остана да разберем дали има на ово бели свет повече от три милиарда ристиени ?



Тема Re: Езичниците са повече от християните и мюсюлманите [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано23.11.13 11:41



В отговор на:

Смисъла, в който употребяваш термина езичество е придобит след християнизацията на Европа т.е. всичко, което не е християнско е езическо - та мисълта ми бе, че е редно да броиш и атеистите.




Кой казва, че само във виното била истината?! Ето че и в Дир-а може да има безспорни истини. Благодаря Ви.



Тема Re: Езичниците са повече от християните и мюсюлманите [re: бeз ycилиe]  
Автор dnaunseq (пристрастен)
Публикувано23.11.13 15:27



Какво е това езичник. На мен терминът не ми говори много. Виж думата "индианци" ми говори повече, защото знам какво е поведението на индианеца, какви са неговите капацитети. Сигурно трябва да вземем контакта на православната традиция с онова, което се нарича "езичници" - евентуално се имат предвид милитаристично (или не толкова) настроените индинанци, които са били по тези земи в преходната зона между Азия и Европа. Хиндуистите и будистите малко трудно ще попаднат в тази категория. Тенгрианството и ламите също ми се струва, че носят чертите на "софистициран" анимизъм, а не на "индианско" ниво. Така че какво е това езичник? Ако мислиш за езичниците предимно в смисъла на индианци, точно това ниво на "езичеството" ми се струва особено ретроградно състояние, макар да има своята "екзотика".

Освен това не знам дали думата езичник се използва и при протестантите и при католиците. Засега знам, че е въведена при православните.

Православието може да спечели от обединението на всички останали под един знаменател, защото в тази мешаница не може да се различи ниското ниво от високото ниво и така то остава като "висок" еталон. Обаче точно пък прилагането на такъв подмолен номер е в негов "минус". А в случая, който разглежда всички останали като езичници прокарва агендата на православните.



Но пък ако в дадения момент православието е позагубило обществената си сила, тези могат да кажат. Да, точно такава маса обединена от всякакви сме и приемаме и най-ниското, най-индианското ниво. Диваци, чукундури. Нещата парадоксално се обръщат. Това пък може да се използва ако искаш да си отгледаш "пушечно месо", както с "подивяването" на немците с техните "вождове".

Нещата са сложни. Добре е да имаш яки талпи, но още по-добре е да имаш прецизна преценка, като от по-софистицираните духовни школи с понятия като човешки ценности и натрупвания от хилядолетия.

Атеизмът може да се приеме като зона за споделяне на информация. В този смисъл той носи много от белезите на най-софистицираните религии. Това, което липсва на атеизма е приемственост на духа. Тоест някоя от тези древни школи, които имат хилядолетно духовно развитие да предаде на тези атеисти и малко човешки усет и разбиране за нещата, в допълнение към сборниците, които те си подреждат.



Тема Re: Езичниците са повече от християните и мюсюлманите [re: hadjiyata]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано23.11.13 16:40



не знам от къде ги намери три милиарда будисти - вероятно някакво преброяване, което обаче ще е пълна лъжа ...... три милиарда будисти ..... просто е смехотворно. Будистите са много назад в класацията - преобладат основно в Азия, извън нея, както се казва се броят на една човешка длан. Християнство, ислям, индуизъм - това е челната тройка от около 20 века насам и скоро не очаквай драстични промени.



Тема Re: Езичниците са повече от християните и мюсюлманите [re: Exaybachay]  
Автор dnaunseq (пристрастен)
Публикувано23.11.13 16:50



Да, обикновено мислим, че цял Китай е будистки, но там силно застъпена е конфуцианската школа, а напоследък са приели и доста атеизиране, макар че конфуцианството изглежда да е сравнително съвместимо с атеизма.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.