Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:14 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Дали езическите ни корени са все-още живинови [re: Момчил]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано26.01.13 00:17



Страхотна тема съм изпуснала

Та така...според мен езичеството си е почти непипнато, защото в християнството българите са вкарали всичките си езически обичаи- като започнем от коленето на петел на Петровден, агне на Гергьовден, прасе на Коледа и т.н. Това е бил единствения начин християнството да навлезе стабилно сред хората. Относно по-горните коментари: Мойсей и Иисус в Корана се наричат Муса и Иса (не че има значение, де). В самият Коран Мохамед е нареждал да се уважават "хората на книгата", т.е. юдеи и християни и дори има негова заповед да не се убива християнин, който се моли. Относно древните религии пък можем да направим паралел между погребението и възкресението на Иисус и ритуала на Залмоксис с оттеглянето в подземно жилище или пещера и излизането оттам след определен период. Чакайте, че се разприказвах и ще ви омръзна



Тема Re: Дали езическите ни корени са все-още живинови [re: agrimonia]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано26.01.13 13:00



някои обичаи /особено за прасето по Коледа/ са още отпреди да дойдат българите.





Тема Re: Дали езическите ни корени са все-още живинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано26.01.13 19:21



Да, така е, но обичаят с прасето си го има в прабългарския календар. Може с траките да са работили по едни и същи еврофондове ;)



Тема Re: Дали езическите ни корени са все-още живинови [re: agrimonia]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано26.01.13 21:30



може и с римляните:)



Тема Re: Дали езическите ни корени са все-още живинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано26.01.13 22:53



Може, разбира се. Те са яли свинско, не са юдеи все пак. Това ме подсеща за случката с изгонването на бесове в Новия завет: нали Иисус прогонил бесовете от някакъв човек и ги наврял в телата на стадо прасета, пасящи наблизо. Та въпроса ми е какви прасета в Юдея???



Тема Re: Дали езическите ни корени са все-още живинови [re: agrimonia]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано27.01.13 01:01



диви.


И на Мохамед му досаждали прасета, чак му разсипали водата. Умни животинки - знаят как да досадят на пророците, за да престанат да ги ядат последователите им.
Ето нещо веселяшко:





Тема Re: Дали езическите ни корени са все-още живинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано27.01.13 21:21



Много е добро





Тема Re: Надявам се ДАнови [re: atd112]  
Автор dnaunseq (стар клубар)
Публикувано28.01.13 06:20



Религията на евреите е религия на кризата - всички проблеми на древния урбанизъм и борба за залъка. Докато олимпийските и други богове разпускат лежерно сред гори и паланки - за тях важно е да си бранят територията и другото им е гарантирано по селата.

По-нататък християнството, преоткриването на античността, това са нови опити за някакъв етичен и организационен код. Античният Рим пък е централизирана държавна структура, която се проваля (а за кризата да не говорим, просто изчезва, вместо да се занимава с кризи).



Тема Re: Дали езическите ни корени са все-още живинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано29.01.13 19:32



Я дай превод, че латинянския не ми е сила?



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Дали езическите ни корени са все-още живинови [re: Black Wolf]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано29.01.13 20:00



житейският път на прасето е представен посредством крилати латински фрази. 1-вата е моментът на осъзнаването, когато пиги си седи в кочинката и разсъждава: мисля, следователно съм. Идилистичната картина е помрачена от пристигащия месарски камион, който kindly напомня на свинчо, че е смъртен /memento mori/. Разбира се, виждайки, че стопанинът на фермата и месарят си стискат ръцете, изтъргувайки живота му, прасчо с право се чувства като персона нон грата. И в знак на разочарование пише сквернословия по адрес на фермера /argumentum ad hominem/. Но си трябват дела, не думи /res, non verba - това е добавка от мен/, затова бунтовникът решава да хване мига /carpe diem/ и да забегне. И единствен от мнозинството /e pluribus unum/ се изнася през покрива с много перипетии към звездите /ad astra per aspera/, но повлечен от гравитацията е много близо до провал, но тук в сюблимния момент го спасява рогоносния бог от машината /deus ex machina/.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.