Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:44 01.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Имената на празницитенови  
Автор Roxy (joie de vivre)
Публикувано06.03.11 03:07



Днес за Църквата е Сирни заговезни, а за хората в различни краища на страната ни е Прошка, Поклади, Оратница, Пустове, Ората-копата...



Ако оставим настрана историко-лингвистичните залитания на разни теории за народа ни, нека първо да се опитаме да съберем възможно повече имена на днешния и други народни празници и обичаи, и да посочим възможните им значения.






Редактирано от Roxy на 06.03.11 03:07.



Тема Re: Имената на празницитенови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано06.03.11 07:14



Тъкмо съм на вълна Хайтов - свети Влас всъщност бил славянският Велес. Не знаех, че има свой празник, но в Яврово го празнували на 24 февруари.
Пак той споменава за нещо, което ми се видя много интересно - градушките се свързват с няколко празника - Сирница (сирни заговезни), Тодорица (Тодоров ден) и св. Константин и Елена. Хайтов използва израза - жените "чуват" за градушка в сряда и петък между заговезните. Малко ми е трудно да си го обясня, защото докато живеех в Смолян думата "чувам" я използваха за "гледам, глижа се за някого".

А празникът на Константин и Елена са го наричали "предой" и е празник на овчарите. Млякото задължително се подсирва и се коли курбан.



Тема Re: Имената на празницитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано06.03.11 17:21



Времето е минало за промяна на предното мнение, но този обичай ме шашна - да не говорим, че и името му е такова едно странно:





Тема Re: Имената на празницитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Flavio Briatore (Grand Prix)
Публикувано07.03.11 00:49



„В Испания, след ловния сезон, кучетата биват обесвани от техните собственици на дърво. Тяхната смърт е бавна и болезнена. През това време собствениците им седят под дървото и се наслаждават на вино и бира с приятели. Тъй като това е “местна традиция” и “стар обичай” европейската общност го позволява, затова нека бъде така добра да не се бърка в нашите обреди. Същото се отнася и за коридата, на която се избиват стотици бикове“, казва Стоян Карамитев от Бродилово. А неговия съселянин Илиян Илиев допълва „Така се обезселяват селата от Странджа – като се губят традициите, запомнени от нашите деди.”



Тема Re: Имената на празницитенови [re: Flavio Briatore]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано07.03.11 13:02



Не вярвам в Испония да пазваляват такова нещо, още повече, че май забраниха и коридата (или се готви забрана), въпреки, че това в Испания е религия...


Освен това като се знае колко струва едно породисто ловно куче и колко години са нужни за обучението му, едва ли това е вярно...

У нас е просто поредния пример на селска простотия и неандерталщина.
Този обичай с кучетата е абсолютно идиотски, но на тъпите селски чутури това едва ли може да се обясни. Те разбират само от секира между очите...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 07.03.11 13:04.



Тема Re: Имената на празницитенови [re: BlackWolf]  
Автор Flavio Briatore (Grand Prix)
Публикувано07.03.11 13:08



Трудно може да се обясни на ренегат какво е това традиция. По-лесно е да подскачаш по полянките, закичен с пера или във фойето на американското посолство в България.



Тема Re: Имената на празницитенови [re: BlackWolf]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано07.03.11 18:02



Не знам дали е идиотски обичая, но обърна ли внимание колко грижовно се отнасяха към всяко едно куче, което минаваше през ритуала? Забеляза ли, че бяха взели мерки да не пострада което и да е куче, че бяха поставили мрежа във водата за да се избегне и случайно удавяне.
Въобще си личеше, че хората бяха много загрижени за животните, каквото и да говорят фанатизираните защитници на животните.

П.С.
по принцип съм за защита на животните, но разумно, като на първо място се мисли за защита на хората.

Силата е нищо без контрол.


Тема Re: Имената на празницитенови [re: Darth_Vader™]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано07.03.11 23:50



Клипчето по Нова тв:


Aз насилие над животни не видях. Само кучета, открили центробежната сила. Вярно е, че няма да ги огрее съдбата на Лайка.
А това че 'кучкозащитниците' пак се разпискаха, а полуграмотните журналисти набързо надраскаха 'бесене на куче' и направиха от мухата слон, си е в реда на нещата, когато трябва да се поотклони вниманието ни от поредния политически скандал в нашата мила родина. Та чак клатикурци от запад се заредиха да ни поучават какви 'варвари' сме били.:)))

Редактирано от Aulus Vitellius Celsus на 07.03.11 23:54.



Тема Re: Имената на празницитенови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано08.03.11 07:27



Имаше един виц, че ловът щеше да е благороден спорт, ако и зайците имаха пушки. Все пак ми е много трудно да преценя този обичай. Ако имаше някакъв смисъл извън обикновено забавление ... традицията си е традиция, но си заслужава само ако има някаква връзка с останалите.
Но пък е несравнимо с боевете между кучета.

Редактирано от Kaлoмaин на 08.03.11 07:29.



Тема Re: Имената на празницитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kossoman ()
Публикувано08.03.11 11:23



Някога старите хора от моето село вярваха, че куче, което е въртяно на Песи понеделник, няма да се разболее от бяс през годината. Само не ме питай какви са им били основанията да вярват.






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.