Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:14 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Неопаганисти в България  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано11.01.11 22:51



Да питам, че ми е интересно.

Колко и какви неопаганистки организации има у нас? Доколкото знам, повечето хора в "Орловия кръг", в "Дъбова порта" и в "Трескейа" са си убедени езичници от разнообразни традиции. Само това ли са обаче или има и други?
Примерно уикани, последователи на славянските, германските или келтските божества, евентуално "тангристи" в някакви общества.

Magister artium



Тема Re: Неопаганисти в България [re: Mъrлишeв]  
Автор Flavio Briatore (Grand Prix)
Публикувано11.01.11 23:55



По-важното е, не смяташ ли, че са вредни.



Тема Re: Неопаганисти в България [re: Mъrлишeв]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано12.01.11 01:04



У нас все още няма неопаганистични организации.

Тези, които си споменал, са културно-исторически обединения (тип риeнактърски), в които членуват хора с най-различни убеждения, както вярващи (вкл. християни!), така и атеисти, агностици, както и такива, които сами не знаят какви са.

Специално при Орловия Кръг религиозните или атеистични убеждения са си личен въпрос на всеки от членовете му. Това мога да ти кажа за Кръга и Портата, виж тези Трескейа не ги знам какви са, що са, нито какво правят...

Уикани май има (вещици винаги се намират), но дали имат някакви обединения не знам. Във всеки случай аз не съм чувал да съществува организиран ковън. Славянски, германски и пр. неопаганистки групи също май няма. Просто има различни хора, които се интересуват от тези неща, без формално обединение.

Прочее, при добро желание можеш да причислиш тук и различните групи с хиндуистка насоченост - кришнари, йоги и пр. Поне според православните виждания те са си чисти езичници.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Неопаганисти в България [re: BlackWolf]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано12.01.11 01:26



Мерси.
Все пак предполагам, че повечето хора в тия общества споделят и някакви духовни ценности, не само риенактърството.

Абе за кришнарите не знам. Те не са точно неопаганисти, защото самата им религия си е просто вносна, а не е веднъж унищожена и сега "възстановявана".
Инак уж езичници са всички неаврамисти, но кришнарите все пак си имат тяхно си свещено писание - Бхагавад Гита, а може би и Ведите, не знам. Не разчитат само на устна традиция.
"Трескейа", доколкото знам се опитват да възстановяват антични култове и то не само гръко-римски, а и тракийски. Дали са неопаганисти, риенактъри или и двете - не знам.

Ама че съм смотан, то "Дъбова порта" са си баш келтите. Такива с германски риенактмънт и култ май няма, че ще се налагат жертвоприношения на коне, козли (и хора). Жалко, че славянските традиции никак не са на мода у нас. Тях само групи от руснаци и поляци ги риенактват, а са интересни.

Уиканите май не са много интересни, тяхното няма много автентичен елемент, а са повече нюейджърски приказки. Или?

Виках си, че тук някой ще знае повече. Изобщо съм любопитен за неопаганизма у нас и в Европа. Организации, събития, къде предпочитат повече риенактмънта и къде го удрят повече на приказки.
Примерно балтийските езически организации са бая интересни.

Както и ако има нещо като история на неопаганизма - било за в една страна, било за целия континент. Това също е любопитно.

Magister artium

Редактирано от Mъrлишeв на 12.01.11 01:37.



Тема Re: Неопаганисти в България [re: BlackWolf]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано12.01.11 08:32



Трескея определено са неопаганистка организация, а не риенактъри.
Ето и становището им:





Тема Re: Неопаганисти в България [re: BlackWolf]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано12.01.11 08:45



Чакай да се позавърнат хората.



Тема Re: Неопаганисти в България [re: Mъrлишeв]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано12.01.11 09:53



Лично за мен риенактърството само по себе си предполага духовни стремежи.



Разбира се, че членовете на подобни организации споделят и някои общи духовни ценности, но поне познатите на мен организации не са религиозни.

Примерно уважението към природата и стремежа към екологичност са духовни ценности и са били присъщи на някои от културите, които се "риенактват", но нима това е религиозно (в съвремения смисъл)?

Да, Дъбовата порта са си баш келтите, но всъщност те май не съществуват вече, тъй като някои от създателите и активни членове на организацията в момента живеят в чужбина.

Уика според мен си е в руслото на Ню-ейджа, съгласен съм. С известно напъване могат да минат за неопаганисти.

Организации има в Европа и САЩ колкото щеш. Има международни такива (прим. Pagan Federation, но и най-различни други). В Русия има множество такива сдружения (там често го наричат родноверство). Има няколко организации за Асатру (германо-скандинавско езичество).

Има книги за съврем. неопаганизъм. Аз из дисковете си имам няколко такива, ще ги изровя и ще ти ги пратя.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Неопаганисти в Българиянови [re: BlackWolf]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано12.01.11 17:17



Аха, ровичках за родноверството вчера. Любопитна работа, но и много изкуствена. Май повече материал за добър риенактмънт има около келтските и германските традиции.

Тангризмът е най-доброто от тия възможности (по моя си преценка отстрани). Това поне е все още жива религия на сибирските народи. Духовни пътешествия до евенките трябват

Сега ровя из Бешевлиев да видя къде е вторият извор за споменаване на "Тангра/Танръ" във връзка с българите, който той предлага.

Magister artium


Тема Re: Неопаганисти в Българиянови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано12.01.11 17:20



Ха мерси. Аз и някакъв техен сайт видях. Абе изглеждат що-годе подковани.

Magister artium



Тема Re: Неопаганисти в Българиянови [re: Mъrлишeв]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано12.01.11 20:55



Има някои доста интересни руски сайтове, където има ерудирани люде.



Абе и аз съм търсил за този извор, ама не помня дали въобще му попаднах на следите. Така или иначе религията на прабългарите е "тъмна Индия" - май 90% от нещата са хипотетични.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.