Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:00 01.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема "Келтска митология в образи и символи"  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано13.01.11 21:59



Книгата е на Силвия и Паул Ф. Ботеройд. Много е интересна, но начинът, по който са представени статиите в началото е малко объркващ. Просто ви я препоръчвам.






Тема Re: "Келтска митология в образи и символи"нови [re: Kaлoмaин]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано13.01.11 22:51



Кога е излязла тази книга? Не съм я виждал.

Аз бих се отнасял много предпазливо към изданията на "Рива", тъй като съм с доста лоши впечатления от това издателство. Много от преводите им не струват и книгите са направо осакатени.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: "Келтска митология в образи и символи"нови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано14.01.11 07:54



За превода не знам, но има разни стрелки в текста, които уж трябва да подпомагат ориентацията, а всъщност са много объркващи. Иначе книгата си е интересна - нещо като енциклопедия на героите и символите.




Тема Книгинови [re: BlackWolf]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано14.01.11 14:47



Това е, защото Рива не ползват редактори. Но иначе имат много добър подбор на заглавия.

Примерно "Друидите. Философи при варварите" на Жан-Луи Брюно е много хубава книга, сама по себе си.

Magister artium



Тема Re: "Келтска митология в образи и символи"нови [re: BlackWolf]  
Автор Roxy (joie de vivre)
Публикувано14.01.11 17:25



Потвърждавам например за "Книга за археологията" - взех я с уникална отстъпка на Зимния панаир на книгата, но има недоизпипани моменти и малко излишно недопреведена терминология на места...



Тема Re: Книгинови [re: Mъrлишeв]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано14.01.11 17:36



Този енциклопедичен речник на келтската митология не е лош. Зачетох го и не видях някакви очевидни фалове. Самият речник е доста добър, а и превода (да не поверваш!)

) изглежда съвсем приличен.

Може би изаднията на "Рива", на кито съм попадал до сега, са били зле направени. Особено голяма издънка е книгата им за индианците - по-кофти издание трудно може да се намери, с множество преводачески "бисери", а и самия авторов текст е доста зле.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Книгинови [re: BlackWolf]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано14.01.11 22:13



Тяхната "История на Италия" също има груби грешки. Но самата книга е добра. Като не мога да си купувам оригиналите, ще разчитам на здравия си разум и ще чета каквото издават. Няма как. По-добре лоши книги от никакви.

Мисля, че това е Пътят, дето се вика. Поне за мен. Пътят на Книгата. Как е "книга" на японски?
Кунига-до.

Magister artium



Тема Интересен сайт, който може да ви свърши работа:нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано18.01.11 10:45





Интересно, че има отделно славянски и езически празници. А и историята на княгиня Олга е по-различна от това, което се носи по нашите ширини.

Само погледнете зороастрийските празници! Чудя се дали може да се има доверие на първоизточниците им на информация.


Редактирано от Kaлoмaин на 18.01.11 10:49.



Тема Туата де данан и фир болгнови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано23.01.11 20:44



Има ли някаква разумна причина да се свързват с българите, освен предположението, че първите идват може би от Гърция (и може би връзката с Дану, Дон, Дунав), а името на вторите напомня българи?



Тема Re: Туата де данан и фир болгнови [re: Kaлoмaин]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано23.01.11 22:02



Причина няма не само разумна, но според мен и неразумна.
Сведенията са изцяло митологични, а "лингвистичните" паралели са на нивото на "лингвистиката" на Раковски. Нали се сещаш - санскрит/ сам скрит и "на поле он".



Сега... ако му отпуснем края и преминем към откровени спекулации, може да се пусне в оборот нещо около разселението на индо-европейците, но не е ясно тези митологически народи - туата де данан и фир болг:
а) дали изобщо са съществували
б) ако са съществували какви са били по призход


Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 25.01.11 09:36.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.