Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:23 30.04.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ролята на екстремните ритуалинови  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано30.03.10 21:14



Какви ли не екстремни ритуали се срещат по земното кълбо - само примери от рода на нестинарство, бънджи скокове, сърфиране, най-различни и често твърде шокиращи тантристски практики и т.н. Тяхната дълбоко-религиозна роля обаче не е преследване на удоволствия от екстремните преживявания, а вкарване на съзнанието в определено състояние, при което навиците (към "приятно-неприятно", "предпочитаемо-непредпочитаемо") са пречупени, има свобода от наслоените обуславяния дори на съвсем базисно ниво, при което за известно време се преминава в медитативност, което ще рече пауза не само между мислите, но и между обуславянията - механизмите на изграждане на мисли.

В древноиндийската мъдрост Санкхя такова състояние на съзнанието се нарича също танматра - състояние на сетивата и съзнанието преди разпознаването (паметта) да се случи.

Тънкостта е в това, че макар тези ритуали да работят и да са удобни за случване на медитация, то все пак медитацията не е следствие на тях. Тя е автономен процес отвъд причина и следствие, а подобни ритуали създават условията за нейното случване.

Подобни ритуали са аналогични на медитативните пози, които се практикуват в йога. Механичното им изпълнение не гарантира получаването на "магията", защото случването им е отвъд възможностите и желанията на ума. Важно е, както и във всяко едно нещо, което правим, състоянието на съзнанието и степента на пречистеност, с която навлизаме в тях.



Тема Re: Ролята на екстремните ритуали [re: бeзпътeн]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано02.04.10 19:48



Така е, малко по-динамично и насилствено, но си е опит за промяна в осъзнаването, подобно на по-мързеливите статични асани. Т.е. по-близо си е до шаманските практики на посвещаване, където пред лицето на смъртта кандидат-шачманът е принуден да промени гледната си точка, за да оцелее, а в последствие и да придобие познание от друго естество.

Силата е нищо без контрол.


Тема Re: Ролята на екстремните ритуалинови [re: DarthVader™]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано03.04.10 09:37



И аз мисля че точно тоя момент пред лицето на смърта в който ти се пречупва гледната точка е много интересен и важен


Интересно е че в един момент почваш и да го търсиш но според мен всичко идва от адреналина и другите хормони които се освобождават в екстремни ситуации
Ако няма адреналин дори смърта неможеш да я осъзнаеш



Тема Re: Ролята на екстремните ритуалинови [re: БoянlYl]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано04.04.10 20:47



Добре е да се осъзнава, че ритуалите не са цел, а средство - нещо като врата, през която се минава отвъд ограниченията на познаваемото. Ако се превърнат в самоцел, ще станат поредната игра на удоволствие в търсенето на повече заредени с адреналин преживявания. Така например по начало религиозни ритуали като бънджито във Вануату или сърфинга в Хаваи са се превърнали от съвременния човек в самоцелно търсене на източници на повече адреналин от екстремните преживявания, като по този начин се губи естествено връзката с по-дълбоката и истинска религиозна роля на това действие.

Та дълбокият замисъл на ритуала не е бил да се превърне в самоцелна игра на удоволствието, а да бъде нещо като врата за преминаване отвъд ограниченията на преживяванията, т.е. призванието му разбира се е не да се обсебваме от него, а по-скоро да се пречистим въобще от всякакви обсебвания на ограниченото тяло-съзнание, трансцедентирайки по този начин ограниченията на това съзнание.



Тема Re: Ролята на екстремните ритуалинови [re: бeзпътeн]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано05.04.10 20:22



На мен ритуала не ми носи адреналин аз говоря за нещо друго дето ми е малко трудно да го обясня със думи



Сещам се за едни наши експидиции в тян шан те говорех за знаението на думата българи в тия планини. Общо взето така се нариат вид шамани които стават такива при среща със смърта много есто това не е самоцелно търсене на екстремно изживяване а просто някоя случка на ръба ги превръща в такива

Как да кажа имам някакво смътно усещане по въпроса което би ми било трудно да изразя с думи



Тема Re: Ролята на екстремните ритуалинови [re: DarthVader™]  
Автор blue orchid ()
Публикувано16.05.10 22:15



Имаш ли някаква информация за 'смъртната поза' на Спеър, не мога да разбера какво е това и как се прави.



Тема Re: Ролята на екстремните ритуалинови [re: бeзпътeн]  
Автор mistri ()
Публикувано21.05.10 14:06



В какво състояние на медитацията е бил човека изобретил отходната тръба от тоалетната да се изсипва право на улицата над главите на хората?Ако не се лъжа това е често срещана практика в Индия...



Тема Re: Ролята на екстремните ритуалинови [re: blue orchid]  
Автор mistri ()
Публикувано26.05.10 12:24



Това е 69 докато падате от 25-тия етаж



Модераторите на сапун лесно.
Виж сапун стане модертор свето тайнство и само глишев успял

Тема Re: Ролята на екстремните ритуалинови [re: бeзпътeн]  
Автор katiysha (Lady in black)
Публикувано26.05.10 19:00



Аз мисля, че това ти показва един по-дълбок поглед, насочен навътре в теб. Помага ти да се преоткриеш, да се насладиш и да видиш себе си без да ти е наложен отгоре контрол....защото все пак контролът те възпира да правиш това и онова, смятайки го за вредно или неправилно, ти сам си налагаш този контрол. Тук се оплитат съзнание и подсъзнание. Това е и силата да бъдеш себе си и извън себе си.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.