Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:28 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Я кажете нещо  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано08.06.09 23:27



за птиците, които са обект в религиите или религиозните представи!
Вие като какви ги възприемате?

Примерно този бисер на славянското





Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано09.06.09 00:21



Ама това птица ли е или крилато куче? Все пак има разлика - и прилепите летят, ама не са птици хич!



Тема Re: Я кажете нещонови [re: L.L.]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано09.06.09 00:27



Грифон





Тема Re: Я кажете нещонови [re: БoянlYl]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано09.06.09 00:37



Тъй да е! Пак ми се струва, че акцентът не е в/у птичето у грифона, инак щяха да си го оставят гарван... да речем.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано09.06.09 01:25







Тема Re: Я кажете нещонови [re: L.L.]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано09.06.09 11:44



Разчупи си малко въображението, това е митическо същество. Не е същуствувало или съществуващо. Грифон е както ти подсказаха. Но какво символизира то, какво място заема сред вселената на митичните, полумитичните и напълно реалносъществуващи обекти, с които е обкичена ралигиозната материя!?



Тема Re: Я кажете нещонови [re: masterix]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано09.06.09 11:45



Добре, ама това е македонска глупост. Зачувано било кай македонците на найси!
Нищо съществено не предлагаш като тълкуване, освен че в някакъв македонски сайт преписали за Симаргал нещичко.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано09.06.09 11:46



Пейстнах го заради изображенията най-вече.





Тема Re: Я кажете нещонови [re: masterix]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано09.06.09 11:49



Добре, тогава излиза, че и в България има изображения по църквите на Симаргал. Ама спомен няма, приказка няма, легенда, предание, да не говорим за мит. Тогава всеки ли грифон или дракон, или крилато куче е изображение на устойчивия образ на Симаргал?!



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано09.06.09 11:56



Не съм достатъчно запознат, за да дам коментар по този въпрос. Но в България определено не съм чувал да се говори за това същество.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано09.06.09 12:13



Как да ти кажа... според мен митическите същества са съществували или съществуват в... сънищата, да речем. Но това не значи, че са изцяло измислени, а по-скоро ... ами сънувани, какви други!

Затова предпочитам да ги наричам крилати митични същества, каквито са - полу-приказни, полу-реални, рожби на въображението и досегът с непознатото, населяващи света на сънищата...
...А птиците са си птици - за мен това е биологическа категория.

Сега за символиката или ролята на тези крилати същества - в по-общ план и конкретно. Като че ли най-честата им задача е да бъдат куриери между света на небето и света на хората. Кучето, като роля и функция е придружител, куриер, пазач, водач. Сдобило се с криле, то остава такова, но надхвърля границите на нашия свят и става посредник между световете. А крилата символизират способността му да преминава свободно от единия свят в другия. Фактът, че го може (да пътува свободно между световете) печели почитта и възхитата на простосмъртните и му придава божествения характер.

Примерно това ми хрумва по въпроса...

Редактирано от L.L. на 09.06.09 12:54.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано09.06.09 12:48



Все пак славянска митология не е същото като българска митология. Аз поне за първи път чувам за подобно митично същество

, което, разбира се, не означава нищо. Имам си обаче един старомоден универсален справочник - Мифы народов мира, който дава доста прилична обща представа за някои неща и оттам изскочи ето това




Така като гледам обаче май дори и на руснаците не им е ясно що чини това същество из митологиите хорски



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Valda (saro)
Публикувано09.06.09 12:55



Един от циклите, съдържащ в себе си седем по-малки цикъла.Не съм сигурна дали е напълно идентичен с птицата Феникс и с Кала Хамса. Напълно идентичен в смисъл дали съответсват на еднакви цикли.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано09.06.09 14:13



хтоничните се издигат, а небесните се спускат.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор Valda (saro)
Публикувано09.06.09 15:40



Всъщност в персийските легенди май е позната като птицата Си-мург-Анке - крилатият *кон* на Таймураз и е манватарен цикъл.
Другата свещена птица на зороастрийците - Каршипта, която донася законите на Мазда на човека е символ на душата,както гълъбът е символ на духа в някои митологии.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: L.L.]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано09.06.09 17:42



Грифоните са с криле на орли, орлите са сслужители на слънчевите и небесни богове





Тема Re: Я кажете нещонови [re: topliicheto]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано09.06.09 17:55



Тук при нас може и да не става въпрос за симеграл тъй като българите още с идването си са рисували грифони


При славяните в уикипедия пише че започват със киевския княз Владемир внук на Светослав Между впрочем в летописа Полке Игоров който е писан по времето на светослав се разказва за някой свещени места в България, като троянов път и проход, главния певец в книгата е някой си Боян
Между впрочем Боян не е сигурно дали е име или е нещо като вид адепт ръководещ армията (жрец- воин)
Светослав още от онова време е имал доста контакти с Българите и това е оказало влияние на Киевска рус

Има една готина статия на Омелия Прицак по въпроса
Така че симергала като заемка при източните славяни може да идва и от нас
Но това най вероятно си е митичен персонаж който пък при нас е изчезнал някъде през средновековието

Редактирано от БoянlYl на 09.06.09 17:57.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано09.06.09 17:58



Много интересно





Тема Re: Я кажете нещонови [re: БoянlYl]  
Автор Valda (saro)
Публикувано09.06.09 21:22



Си-мург-Анке отнася Таймураз до планината, където той побеждава великана и освобождава пери Мерджана, а после я пренася в Европа. Тук вече я познаваме като Моргана


Всъщност в един от аспектите си всички птици са цикли.Вишну язди Гаруда, символ на Маха калпата.Гаруда също е сияйна и огнена като Феникса.
Симурга е тъждествен и на крилатия индуски Сингх и на египетския Сфинкс. В единия случай /грифонът/ е представен с тяло на лъв и глава и крила на орел, а в другия /сфинксът/ е с тяло на лъв и човешка глава.
В астрологията орелът, а също и човекът е символ на Водолей , а съчетанието от лъв и човек /орел/ в едно тяло представлява знаците Лъв-Водолей.
Анаграмирано Сфинкс има звуково подобие с Феникс- слънчев цикъл, и май и сборен.




Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано09.06.09 23:12



Убийствена си, макар и хаотична!



Тема Re: Я кажете нещонови [re: topliicheto]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано09.06.09 23:15



Не бих се доверил напълно на тая книга, колкото и пълна да е, понеже е спарвочник.
Дори са написали грешно иранското предположение, което всъщност е вярното.

А сред българската народна митология не е познато, на руснаците им е неясно, понеже не е славянско е заемка от иранския резерв за митични същества. Та не му е изгладено добре мястото, където е трябвало да стои.



Тема Симаргалнови [re: БoянlYl]  
Автор Бaxpaм (магиан)
Публикувано09.06.09 23:53



Синмурф, Симург.....е обаче птица. А виж, Грофона и симаргал са комбинация на тази птица с други живтни-символи. Може би става въпрос за събиратене образ:


Irani airways



Тема Re: Симаргалнови [re: Бaxpaм]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано09.06.09 23:57



Е със сигурност става въпрос за събирателен образ





Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано10.06.09 09:05



кух си като фес



за кои са характерни жертвоприношения на кучета?

това е образ на Слънцето като воин,

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 10.06.09 09:13.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Valda (saro)
Публикувано10.06.09 13:38



Почти като изгряващ Плутон с Уран на асцендента


Това са отдавна описани неща.Явно чета и сравнявам хаотично
Мисля,че темата не може да мине без астрология. И грифонът и сфинксът са комбинация Лъв-Водолей, а орелът и лъвът са две от четирите животни около престола на Бога.
Вероятно символизират,в едно от значенията си, момент във времето когато оста на прецесията е попадала в знаците Лъв-Водолей.
Някои изследвания на комплекса в Гиза го определят като огромен зодиак с диаметър 4 километра и център ,изчислен с методите на свещената геометрия. В този зодиак голямата пирамида попада в знака на Лъва, а погледът на Сфинкса е фиксиран/Фикс е сфинкс от следващо поколение в гръцката митология/ в точка, съвпадаща с хеликалния изгрев на Сириус на 23 юли когато Сириус,Слънцето и Земята се подреждат в една линия.
Някои птици имат родословие и поколения, съответстващи на по-малки цикли. В определен аспект конят,рибата и змеят също са символ на определени цикли. Сетих се за една легенда с риба, но да не разводнявам темата ти
В египетската символика има няколко символа:змей с глава на ястреб в огнен кръг и жезъл с глава на ястреб, като главата на ястреба символизира северният земен или небесен полюс, а змеят и жезълт символизират земната или небесната ос.
Имат и йероглиф, който се рисува като птица.Не знам значението му, но посоката указва посоката на четене на текста.
От птиците ме кефи паунът на Картикея



Тема Re: Я кажете нещонови [re: мapдyk]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано10.06.09 14:03



Яяяя чакай,... ако кучето е образ на Слънцето, като воин... и сме правели кучешки жертвоприношения заради това... какво излиза - подхранвали сме енергията на Слънцето, подобно на маите?

И защо точно кучето е във връзка със Слънцето?...



Тема Re: Я кажете нещонови [re: L.L.]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано10.06.09 14:48



псето разкъсва душите.

воина е кучето, а огъня е Слънцето.

Сириус и Слънце в едно.

като ритуал е пиене на смес от кучешка кръв и вино.




Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 10.06.09 14:49.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано10.06.09 14:51



Май ще се окажеш Почетен Нов Член на клуба...





Тема Re: Я кажете нещонови [re: Roxy]  
Автор Valda (saro)
Публикувано10.06.09 15:45



А ритуал за приемане и почетен знак имате ли?


Нямам дефиниция за езичество и не мога да се самоопределя като езичник, но нямам нищо против да ви гостувам в теми, които са ми интересни. А тази е убийствено интересна!
Докато ме търпите, де!



Тема Re: Я кажете нещонови [re: мapдyk]  
Автор Valda (saro)
Публикувано10.06.09 16:08



Сириус е звезда от съзвездие Голямото куче.
В древногръцката митология Фикс е дъщеря на Орфо,двуглавото куче, което Херкулес убива.
Кучешката тема присъства осезаемо





Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано10.06.09 16:11



Сега кажи, че Орфо и Орфей и Морфей имат нещо общо и ще... опека курабийки по случая!



Шегувам се, темата и коментарите по нея са ми доста интересни.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: L.L.]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано10.06.09 16:35



С какво?



Тема Re: Я кажете нещонови [re: L.L.]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано10.06.09 16:37



Това за крилата не е лошо като предположение. Кучето е пазач вярно, но и Сфинксът играе същата роля, пък не е куче, а с тяло на Лъв и глава на химаноид.

Едва ли са само сънувани. Сънят е функция на въображението, така както и фантацията, така че у него трябва да се търси отговор на евентуален въпрос.

Редактирано от Koпpивeнa Meтлa на 10.06.09 16:37.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано10.06.09 16:39



Мисля, че налучкваш!
Осъзнаваш ли колко си близо до невероятно красиви заключения?



Тема Re: Я кажете нещонови [re: L.L.]  
Автор Valda (saro)
Публикувано10.06.09 16:43



Е, най-малкото подвизите на Херкулес и на Орфей са алегория на едно и също нещо. Орфей слиза в ада и укротява триглавия Цербер с музиката на лирата си.
От там насетне трябва да се изследва значението на отделните имена като срички и букви, но е разводняване на темата , а и е задача за *специалисти*, сред които нямам честта да се наредя.





Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Valda (saro)
Публикувано10.06.09 16:48



Има и мои *хрумки*, да!


Красиво е,но целта ми се раздвоява и не зная към коя да направя крачката
Красиво е!



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано10.06.09 17:33



Със звезден прах и слънчеви лъчи!
(И стафиди)





Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано10.06.09 17:41



За мен е интересна идейната връзка между Орфей и Морфей. Единият владее магията на музиката, другият - на съня... А на децата се пеят приспивни песнички, ерго музиката на Орфей е предверие към царството на Морфей...

интересни асоциацийки..

Редактирано от L.L. на 10.06.09 17:42.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: L.L.]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано10.06.09 19:55



Орфей приспива смъртоносно понякога!



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано10.06.09 19:58



Работата е там, че още във Вавилон, Асирия и Елам, пък после и в Персия престолът на царя се рамкира от животни, които са в строго определен ред, брой и вид. Понеже всяко животно е отделна функция и действа като код. Чрез тоя код се описва и назовават събития сили и други деяния или явления.
В древен Израел също е било така, забравих да спомена.

Тоест тая птица Симорг има особено значение ако изобщо присъства в двореца на Царя като изображение.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано10.06.09 22:06



Пътешественик от царството на хората, към това на Морфей и на Хадес и обратно? И това чрез музика?
... Взе да ми става много любим.





Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано11.06.09 10:15



Грифони и змейове има по едни стари резбовани порти, пазени в музея на Рилския манастир и за тези два митични звяра се счита, че са наследени от езическите времена защитни символи. Освен грифони, на плочките за диадема от Преславското съкровище има и сенмурви. За сравнение:

- сенмурв от сасанидски текстил - 6 век:



- сенмурв от Преславското съкровище - 10 век:




Тема Текстът!нови [re: Roxy]  
Автор Valda (saro)
Публикувано11.06.09 11:03



Рокси, текстът на приказката е по-богат на символика от изображенията


Възможно е тук птицата да символизира желанията, които могат да те възвисят /да те изведат към небесата/ или да те принизят /да те заведат в подземния свят/



Тема Re: Я кажете нещонови [re: L.L.]  
Автор Valda (saro)
Публикувано11.06.09 11:41



Ами можеш да разгледаш лирата и арфата като символ на стълбата, свързваща/или хармонизираща чрез музика/ земята с небето,но също така и земята с подземните светове или с царството на Морфей.В психологията с подсъзнанието... Всъщност имаше теория,че нощем,когато дневното съзнание спи и физическите сетива са неактивни, работи друг вид съзнание и са активни по-фините астрални сетива...но много кривнах от темата:)
Лирата не е атрибут единствено на Орфей, а и на Ерато, Хармония и Аполон.
Иначе често Арфистът се асоциира със смъртта, но вероятно трябва да отчетем факта,че в древността смъртта се е възприемала само като трансформация.
Специално за теб проверих

и открих арфата като атрибут на келтския бог на огъня Дагда, който е предизвиквал смяна на сезоните с музика, а също и на библейския Давид.
Темата за Орфей е неизчерпаема.Има няколко митични Орфея.Има го дори и в Упанишадите - Рибху
А на едно място открих да се изписва като O-Riphee...





Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Valda (saro)
Публикувано11.06.09 11:51



Ами ,не знам.Самият Симорг /случайно ли го изписа така?

/ претърпява трансформация в митологичните текстове и изображения и от птица се превръща в дву-,три-, а на места и в четиривидово същество,обединяващо четирите знака от фиксирания кръст.
И сфинксът претърпява същите трансформации. Там дори имаше андро-, крио- и хиеракосфинкс и тълкуването на тези трансформации е непосилно за мен



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано11.06.09 21:27



Ами не е случайно, понеже така се казва.
То действително претърпява трнасформации, но би ли казала кои са тия четри животни, които са разположени на фиксирания кръст?



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Valda (saro)
Публикувано12.06.09 01:08



Ами не е случайно, понеже така се казва.
То действително претърпява трнасформации, но би ли казала кои са тия четри животни, които са разположени на фиксирания кръст?

Да, но това е ,ако се не лъжа, седмият начин на изписване на името в темата


Всъщност аз, не споменах животни, а видове и зодиакални знаци.Не разбирам защо ми задаваш този въпрос.Знаците от фиксирания кръст са Телец, Лъв, Скорпион, Водолей.
Орелът е двоен символ.Често символизира Водолея и въздушната стихия, но когато е комбинира с бик,лъв и човек вече символизира Скорпиона,но оня скорпион, който е успял да изпепели ниските си страсти,преминал е през смъртта и е възкръснал от пепелта като птицата феникс.
Си-мур-Анке, като атрибут на Таймураз е манвантарен цикъл, дори и при славяните са се запазили седемте му глави, съответстващи на седемте раси. Таймураз е идентичен с Адам и донякъде с Ной, а в легендата се казва,че птицата не помни възрастта си и е родена много преди царя.
Кодът,за който говориш в предишния си пост? Предполагам,че е закодирана дата на събитие или период на управление, династия,родословие,степен на посвещение, както и информация за миналото и бъдещето на народа, тъй като се е смятало,че съдбата на народа е идентична с тази на царя.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано12.06.09 21:45



Е, от къде е тея легенда? Къде си я чела, понеже предполагам, че е някакъв тюркски вариант на персийския оригинал.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано12.06.09 21:46



Хе, хе, Давид и Орфей наистина е стара тема, образите са били идентични някога в късната античност.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Valda (saro)
Публикувано12.06.09 22:57



Ами същата птица е-тази, която спасява албиноса Зал от горещите лъчи на слънцето като му прави сянка с крилата си, отглежда го в гнездото си и го връща сред хората.
Ааа, да ! Седемте подвига на Ростам!


Аз чета *обработен* материал,т.е разтълкуван Чел си и ти, предполагам. Ще ти пратя линк на лични, ако искаш да четеш.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Valda]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано12.06.09 23:05



Същата птица е, в Шахнаме е превърната на орел.
Пращай да чета.
Аз също съм чел обработен вариант, в превод на български!



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Valda (saro)
Публикувано12.06.09 23:12



Пратих, но не са самите легенди.
Ако не ти е интересно прочети само 333-340 страница.
Обаче за Прометей е много яко!





Тема Змийският царнови [re: Valda]  
Автор Valda (saro)
Публикувано13.06.09 00:04



е ново, но вероятно са детски приказки.
за любители.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор specular (минаващ)
Публикувано16.06.09 23:30



Една от най-разпространението е орелът. И не са обект на представа, а символ.



Тема Re: Я кажете нещонови [re: specular]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано16.06.09 23:34



А орелът какво символизира?



Тема Re: Я кажете нещонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Valda (saro)
Публикувано18.06.09 15:02



Всъщност легендата си е персийската. Предполагам,че Barthеlemy d'Herbelot de Molainville и Фирдоуси ползват един и същ източник

, но акцентират върху различни събития и Фирдоуси вероятно не преразказва подробно най-отдалечените във времето събития.
Не знам как е в българския превод, но на английски тектът на Шахнаме започва с името на същия този , но липсват другите подробности.
Мое предположение си е ,че тук птицата-цикъл е заменена с angel Serosch, който обикалял всяка нощ седем пъти земята за да бди над децата на Ормузд




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.