Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:43 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Покана - Лятно слънцестоене 20/21 юнинови [re: topliicheto]  
Автор Valda (saro)
Публикувано29.06.09 12:07



Ама аз с никого не споря, а и май се обединихме около същността - огън, светлина


Чисто емоционално не ми харесва произходът да е гръцки



Тема Re: Покана - Лятно слънцестоене 20/21 юнинови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано29.06.09 15:18



На мен все ми се струва, че в златодобива и рударството в района на източните Родопи се крие част от загадката. И при все че нито съм запозната с рударството в района, нито имам време да се запознавам - вече си представих как около Перперикон, дори нощем, се вият огромни огньове и се леят реки от злато





Тема Re: Покана - Лятно слънцестоене 20/21 юнинови [re: topliicheto]  
Автор Valda (saro)
Публикувано29.06.09 15:59



Пер-/Пир- идва като основа от индоевропейското *per(k-)/*peru със значение на скала/камък.
Това са думи на автора на темата. По-надолу Вейдъра спомена *огън*, аз се съгласих с уговорката,че не съм сигурна за гръцкия произход, а и никой не оспори *огнената връзка*


Сега се замислих за връзката между огън и скала. В някои митове те са тясно свързани: Прометей,донесъл огъня е прикован към скала;Митра, в една от версии е роден от скала; в древността огънят е пален ритуално чрез специален жезъл - ангх,задвижван от връвчици в каменно легло.
Езотериците твърдят,че повечето скали не горят, защото аурата или естеството им е огън. Гранитът е огън



Тема Re: Покана - Лятно слънцестоене 20/21 юнинови [re: Valda]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.06.09 17:53



Пер е санскритския корен на думата за удар и гръм(като светкавица)


То от там идва и името на перун така, че определено наделява в полза на светлината



Тема Re: Покана - Лятно слънцестоене 20/21 юнинови [re: БoянlYl]  
Автор damnameneus (непознат)
Публикувано29.06.09 18:39



хубави са всички предположения, които дават хората тук, но нека все пак да следваме една поредица, която препоръчваше един наш велик учен
знание-познание-фантазиране
прочетет, опитайте се да разберете и тогава изказвайте хипотези

тракийското пер се свързва с хетското перуна, което означава скала, а то от своя страна наистина се свързва и със санскритска дума, но тя е парвата или планина.

Думата с която явно се бъркате е пюр, πυρ, което е старогръцкото огън, но това е друго и има друга етимология...

Относно измислиците на псевдопрофесор Николай Овч. то като българи и мислещи хора трябваше да се чувствате обидени от самото назоваване на Перперек в Перперикон. Е като плащат по трансгранични проекти, където гърците дават пари е нормално да се копае византийската църква и да се преименуват наши поселища с гръцко, не, извинявам се не с гръцко, а с византийско звучене, защото и гърци няма отдавна.
Самият Перперек идва именно от това пер, скала, който е ходил ще си го обясни много лесно. Съвременната измислица на Овчаря е негова и е жалко, че успя да се наложи, но на народ като този му трябва само атракция, а той е идеалният циркаджия.

http://threskeia.ucoz.com/


Тема Re: Покана - Лятно слънцестоене 20/21 юнинови [re: damnameneus]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано29.06.09 18:56



Не с византийско, а с ромейско.





Тема Re: Покана - Лятно слънцестоене 20/21 юнинови [re: masterix]  
Автор damnameneus (непознат)
Публикувано29.06.09 19:20



хаха, да именно



http://threskeia.ucoz.com/

Тема Re: Макебулгар - Съвет!нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор makebulgar ()
Публикувано29.06.09 21:41



Да ирански е езика на прабългарите!
И това са си факти. Примерно думите ХВАЛЯ, ХВАЛА, ФАЛЯ, ВЕЛИЧИЕ, ВЕЛИК(ВЕЛИКХ=ВЕЛИХ), ПОВЕЛИХ имат ирански или скитски произход, като скитската дума е ХВАЛАХ и означава ХВАЛА, СЛАВА, като разликата с останалите ирански езици е в прехода Р-Л. В авестийски ХВАРНА - величие, блясък! От там и името ВАРНА!

От друга страна за славянската митология и съответно богове е световно известно и популярно и разпространено, че има ирански произход! Думата Пирин идва от ПЕРУН, а той от БАРИН - един от българските богове. В пределите на кавказка и дунавска българия съществува българско племе, което носи името на този бог закрилник БАРИНДЖАРИ, а освен това и някой български владетели по

са носели това име, като по късно московците като превземат волжка България, името става руско!

Тъй като ставаше на въпрос за празника ЕНЬОВДЕН, да не забравяме, че това е името на ЕНОХ, а според книгата на Енох мястото за което говори описания там календар е около 50-тия паралел и по на север. А това ни сочи към скито-сарматските или ирански степи над Каспийско и Черно море или над Алтай!

Редактирано от makebulgar на 29.06.09 21:47.



Тема Re: Макебулгар - Съвет!нови [re: makebulgar]  
Автор damnameneus (непознат)
Публикувано29.06.09 22:00



Безмислено е явно и вместо да спорим просто ще предпочета да кажа:

Sus Minervam docet?



http://threskeia.ucoz.com/

Тема Re: Макебулгар - Съвет!нови [re: damnameneus]  
Автор makebulgar ()
Публикувано29.06.09 22:25



Не просто за да има спор и двете страни трябва да имат аргументи!



Когато едната страна няма такива, си трае, или както казах по рано почва да увърта, да обижда и най-вече да излиза от нерви и да вика - Немаме нерви да спорим!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.