Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:00 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Според мен клуба трябва да поеме нова насока...нови  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано18.05.09 22:13



Тоя разрив в отношенията може да бъде и полезен


Общо взето стаилото се напрежение изби всеки си каза каквото мисли по този или онзи въпрос. Всеки изложи някакви виждания за Бъдещето на клуба и до тук мога да каже, че е време да се поразделим като идеи и приоритети.
Имаме група хора които се самоопределят като езичници и група която не са такива но тематиката им е интересна
Предполагам че повечето от тая група са си гласували с точка 2
В това няма нищо лошо

Но тоя клуб наистина се очертава като безмислен ако не почнем да си работим върхо родоверието като нещо практическо

Тук идва и следващия момент разликата между мъжкия и женския начин на мислене който е заложен дори в езическите мистерии
Това са просто два различни подхода към живота които могат да се допълват могат и да си пречат от нас си зависи

И съм на мнение че всичко което касае битието ни има място като тема във клуба Друг е въпроса дали ще се разберем за много неща или не



Тема АЗ съм ЗА!нови [re: БoянlYl]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано18.05.09 22:26



най-накрая един да мисли в правилна посока!

Силата е нищо без контрол.


Тема Re: Според мен клуба трябва да поеме нова насока...нови [re: БoянlYl]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано18.05.09 23:05



Аз самият не възприемам езичеството само като обект на някакъв повърхностен интерес, а се интересувам много по-задълбочено и се опитвам да открия нещо в корените ни, което е осмисляло битието на предците ни и ги е обединявало в един цялостен и хармоничен, изпълнен с добродетели, начин на живот, преди да дойде юдейо-християнската поквара.

Така че може да се каже и че се възприемам като езичник, защото - каквото и да говорим - това са корените ми и аз не бягам от корените си!

Що се отнася до спама в клуба - това се дължи най-вече на несериозното отношение към тематиката на клуба! Аз затова и намалих толкова участието си тук в последно време. Защото се разспамиха заради самия спам, дори и свързан повърхностно с езичеството - но всъщност интересът на НССМ към езичеството е повърхностен и неискрен - истинският им мотив за писане е съвсем друг...



Тема Re: Според мен клуба трябва да поеме нова насока...нови [re: БoянlYl]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано18.05.09 23:50



Ако трябва да се форматизирам, по оня религиозен тест преди време имах доста голям процент езическа нагласа.

Разбира се, това си остава по-скоро субективен въпрос.

Бих казала, че тематиката на клуба ми е интересна, доколкото и аз, подобно на безпътен смятам, че това са корените ми и така или иначе тези неща ги нося в себе си под една или друга форма - наречи го генетична памет, родова или глас на кръвта, ако искаш. И също смятам, че животът на предците ни е бил доста по-хармоничен и силен. Така че, дори да не съм специалист, с интерес чета темите (които са по темата) и понякога се включвам по малко, според знанията и информацията, които имам, колкото и малко да са в сравнение с тези на екпертите по въпроса.
Така че, ще се радвам на всяка промяна в клуба в творческо-практично-изследователско-езическа посока.



Тема Re: Според мен клуба трябва да поеме нова насока...нови [re: бeзпътeн]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано19.05.09 00:54



Ами след като сме до толкова единодушни аз предлагам нещо по същество


Можем да си организираме някоя езическа среща на някое място сред природата а не из градските кръчми.
Да е на някое леснодостъпно но свещено място еднакво удобно за всички и на някоя по далечна дата така че да имат възможност всички да се откъснат от работа за 2 или3 дена
До тогава може дори да обмислим нещо което да си пресъздадем, чрез ритуал медитация и какво ли не
А както добре знаем всеки наш обичаи си завършва с едно ритуално похапване и пиване така че наистина може да се получи нещо същевремено духовно и забавно.

А дали интереса им е неискрен и повърхностен според мен ще покажат делата

Според мен просто всеки е повлиян от собствения личен опит и мироглед и когато някой човек си е лишен от религиозно чуство(атеистична нагласа) то няма как да не гледа повърхностно на религията. От позицията на нещо което подлежи на аутопсия тоест, да не гледа на нея като на жива материя
Но това не би трябвало да пречи на клуба ние все пак не сме секта и общуваме отдавна, всеки си има мнение, всеки си има виждания независимо от караниците



Тема за!нови [re: БoянlYl]  
Автор Бaxpaм (магиан)
Публикувано19.05.09 05:19



100%!
Друг е въпросът, който не си споменал,че Родоверието освен на "женски" и "мъжки" се дели на ,така д а ги нарека, "окултен" и "простонароден". И тъжнотое че до нас е достигнал предимно вторият......и като казах ...се сетих.. Наскоро четох материал за пра/българските капища. Авторът(Тодор Чобанов) е почти 100% убеден че нашите предци са били огнепоклонници . И подобно на зороастрийците са имали малко светилища щото вечните огньове са били определен брой и вид независещ от к-вото масата народ, а по-скоро от съсредоточаването на колобрите(жреците).



Разбира се , сега очаквам групата на НССМ и Метла да започне да ме опровергава и да"доказва" колко автора не е прав а аз съм заблуден..

Редактирано от Бaxpaм на 19.05.09 05:21.



Тема Re: Моите скромни препоръки...нови [re: БoянlYl]  
Автор Kossoman ()
Публикувано19.05.09 07:10



Добре, Бояне. Подкрепям те.
Всеки от участващите ще трябва да направи своите стъпки, за да може клубът да стане едно малко по-приветливо място. Като начало черните биха могли да намалят, ако не и да спрат, обидните подмятания към дамите в клуба. Дамите, смятам че знаят какво трябва да направят. А и черните, и дамите пък трябва да спрат да отговарят на едни специфични зелени мнения.
От там нататък другото вече е по-лесно.





Тема Re: Моите скромни препоръки...нови [re: Kossoman]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано19.05.09 09:04



Да и аз мисля че това би било готин психологически тест да игнорираме зелените мнения





Тема Re: за!нови [re: Бaxpaм]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано19.05.09 09:09



Няма как до нас да не е достигнал основно "простонародният" (екзотеричния) вариант/ритуал, тъй като на практика носителите (живи и писмени) на "окултния" (езотеричния) вариант са били унищожени или поне досега не са намерени такива, а за самата религия можем да съдим главно от материални свидетелства и отглас във фолклора (който обикновено може да има и друг освен прабългарски произход, обаче)...
Иначе сбърка - никой няма да скочи да те разубеждава, тъй като и аз самата подкрепям иранската версия, но не в памирския й вариант (многократно съм излагала защо) и би ми било интересно да науча повече за огнепоклонството. За храмовото строителство на българите и възможните езически влияния в украсата на по-късните християнски храмове в нашите земи ти препоръчвам "Строителното изкуство на старите българи" (в 2 части) на арх. Николай Тулешков (и без това ще го разбереш по-добре от мен), който също поддържа иранската версия, но и счита, че има силни кавказки влияния в планировката.
Живот и здраве, вдъхновена от тази книга и от едно прекрасно народно изкуство, на 31.05 ще пътувам до Трявна и след това ще пусна тема и снимков материал по един въпрос относно символиката в украсата на дома.



Редактирано от Roxy на 19.05.09 10:26.



Тема Re: Атеизмът...нови [re: БoянlYl]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано19.05.09 09:12



не е задължително да води до повърхностно отношение, но може да носи малко повече безпристрастност, дисекцираща аналитичност и по-малко разрушителни емоции, все пак... Което е живо и жилаво, ще остане.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.