Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:32 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема За земята, музиката и разни други нещанови  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано10.04.09 12:23



Ще се опитам да обясня защо пускам тази тема.




Ясно е, че в творчеството на хората се отразява връзката им със земята. Затова и песните са толкова различни. И носиите. Ако топлийчето беше тук щеше да каже, че всичко изразява едно и също, или нещо подобно, но не за еднаквостта мисля, а за разликите.

Няма начин да не сте забелязали в каква хармония са народните песни с областта от която произхождат. А също и носиите, тъканите и т.н.

Струва ми се, че от всичко, което е сътворено от човека, оцелява това, което е в хармония с земята, където се е зародило. Затова и каба-гайдата звучи в Родопите, кавалът - в Добружда и низините, а с Рила май няма музика, която да се е в хармония.

И хората реагират най-много на тези звуци - като инструмент, ритъм и мелодия, което е в синхрон с чувствата им, или което могат да свържат с местността.

Затова се чудя - признавам, че много уважавам и кришнарите, и индианците, и келтите, но дали изобщо са в състояние да направят един истински ритуал. Защото ритъма на Индия, ритъма на Америка или този на земите, където са живели келтите, не е ритъма на нашите планини. А мисля, че музиката е неотменна част от всяка митология и ритуалност. Не може човек да влезе в хармония със свят, който не е в синхрон със звука и ритъма на съзнанието му.

Как виждате мястото на музиката в ритуалите, религията и т.н.? И смятате ли, че е изчезнала музиката на траките, на келтите или викингите? Или все още я слушаме, но не я разпознаваме като такава?



Тема Re: За земята, музиката и разни други нещанови [re: Kaлoмaин]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано10.04.09 13:36



"И смятате ли, че е изчезнала музиката на траките"

Не, разбира се. Орфей нали това е оставил(освен учението)...



Тема Re: За земята, музиката и разни други нещанови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано10.04.09 13:37



Май доста сложна тема зададе за петък...

За ритуалната узика от миналото не мога да кажа, но знам само, че по скалистите върхове на Пирин прекрасно отеква класически рок, на морето ми е приятно слушам лежерно реге и дори латино, а едно лято в Родопите ме влечеше народната музика...



Тема Re: За земята, музиката и разни други нещанови [re: Kaлoмaин]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано10.04.09 19:18



Никъде не е записано как е звучала музиката на траките , но със сигурност мотиви от тракийските песни ще да са вплетени в нашия фолклор .
Ако трябва да съм честен , за да бъде почувствана най-пълно , всяка музика си "иска" обстановката . Иначе очарованието й се се губи . Да слушаш на морския бряг (вместо в планината) песента за великия родопски воевода е все едно да миришеш роза през противогаз .



Тема Re: За земята, музиката и разни други нещанови [re: Kaлoмaин]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано10.04.09 20:11



Браво много добра тема


Ами в същност музиката определено заема важно място в ритуалния живот дори на Българина
Макар че много от тези неща просто са позагубени

От българската музика която ми се струва най близка до религията ми и светоусещанията трябва да са така наречените бугурищици от които почти нищо не е останало те се изпълнаяват с малък музикален съпровод до 2-3 инстромента това са средновековни епични песни



Това е една от малкото запазени но съвремена интерпретция



Тема Re: За земята, музиката и разни други неща [re: hadjiyata]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано11.04.09 10:38



Не само очарованието. Губи се усещането, смисъла, единството с всичко заобикалящо. Затова и в са толкова специфични народните песни. И затова има такава разлика в стария и новия фолклор - новия отразява глобалното село.





Тема Re: За земята, музиката и разни други нещанови [re: БoянlYl]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано11.04.09 10:39



Точно това имам предвид - може би не са загубени, но са толкова стари, че дори не се замисляме кога са започнали.

А песента е чудесна.





Тема Re: За земята, музиката и разни други нещанови [re: Kaлoмaин]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано11.04.09 17:16



" ... И затова има такава разлика в стария и новия фолклор - новия отразява глобалното село. ..."


По-точно определение за новия фолклор не бях чувал .

С твое разрешение бих допълнил : и все по-глобалната селяния .



Тема Re: За земята, музиката и разни други нещанови [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано11.04.09 21:54



Евала за избора на тема. С тебе имаме телепатична връзка!
В музиката е разковничето.



Тема Пробвайте това!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано12.04.09 21:50








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.