Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:12 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Цената на заблудитенови  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано12.06.08 23:50



Миналата събота бях на екскурзия до Видин и Кула; или през Петроханския хлад до северозападните дъждове, но главните места така или иначе нямат връзка с темата, а снимки ще гледате, когато... тогава... (и този въпрос е оффтопик всъщност).

Близо до пътя обаче е и едно прословуто село с една дупка. То не че в други села и пътища няма дупки, но тази е много специална - Царичинската дупка. Гидът в автобуса разказа историята на тази забележителност - всичко започнало, когато един обикновен човек от селото се появил в Министерството на отбраната и заявил, че според родова легенда знае къде в селото е заровена хазната на византийските войски, разбити от цар Самуил при прохода Траянови врата (намиращ се край Ихтиман ?!), военните почнали да копаят, а впоследствие при напредването на изкопните работи в онова мътно време на залязващи едни и изгряващи много други идеи, вярвания и представи, се появили разни "екстрасенси", които ги убедили, че там някъде долу е гробницата на първото човешко същество на Земята-андрогин (мда, врачките явно са чели/чули за Платон и не са го разбрали...); една врачка взела, че "прописала" с непознати йероглифи; на мястото уж се наблюдавали странни явления (и досега), а разкопките спрели малко преди предвещаната от врачките гробна камера в меката скала и никой не казал намерено ли е нещо преди това и какво... И за тази научно-фантастична епопея на държавно иманярство и суеверие на високо ниво никой от тогавашните високопоставени лица днес не иска да говори. Някои биха видели в това загадка като от "Досиетата Х", но истината май е по-прозаична - Царичинската дупка е "глътнала" 17 млн. лв. народни пари (гидът каза - стари, приравнени към сегашни; може и само някогашни да са, пак са много пари)... Заради която сума ако пренебрегна първичното си желание да ги избеся с главите надолу, бих търсила сметка по съдебен ред за всеки лев от тях (не че парите не са потънали в разни отговорни отдели/фирми сигурно... пък да не забравяме и 'скромните' врачки...)

Затова темата ми е за цената на заблудите - този път чисто икономически... Т.нар. алтернативни разходи - това, което пропускаме и губим, давайки пари отиващи за подобни "акции", на врачки за предсказания или "разваляне на магии", на самозвани лечители за шарлатански предписания и рецепти; за собствените ни религии и определени техни ритуали, за гурувски ашрами; за хороскопи, за амулети, за какво ли още не?!

В нематериален аспект е ясно, че губим някаква сляпа надежда, губим част от вярата си в чудеса, губим нещо първобитно и ирационално, губим онова, което ни се иска да бъде.
В материален обаче загубата е напълно измерима - помислете си само: хората, даващи парите си за тези лъжи, губят пари за книги, които биха ги осветлили за реални аспекти на научното познание, за други гледни точки; губят средства за здравословен живот, профилактика и истинско навременно лечение с качествени медикаменти, за пътувания, чрез които да опознават близки и далечни места и хора; условията за живот на колко места не са били подобрени заради безумия като това в Царичина; за още много неща, които не ми идват на ума сега... (Макар че е съвсем отделен въпросът дали, ако бяха останали в тях, наистина биха дали парите си за това, щом са склонни да вярват и да ги дават за подобен род заблуди.) Помислих си и за съвкупните приходи на религиозно-окултно-врачовското съсловие в национален и в глобален план и ми стана "весело". Естествено, срещу пасивите трябва да стоят активи и се замислих и за това как ли печелившите врачки инвестират приходите си и бях сигурна, че едва ли е по-разумно от финансиращите ги балъци... Защо хората са съгласни да плащат тази цена (отново и отново) и какво друго приложение на средствата биха могли да намерят самите общества?! Това е въпросът, драги клубари...

П.С.: Надявам се да не ме обвините в комсомолски плам и насаждане на атеизма, просто си разсъждавам; пък в тоя случай освен на рационалност, малко ме изби и на чувствителност...

Редактирано от Roxy на 13.06.08 00:48.



Тема Re: Цената на заблудитенови [re: Roxy]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано13.06.08 00:47





Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Цената на заблудитенови [re: Roxy]  
Автор Capa_ ()
Публикувано13.06.08 08:53



Не знам защо на човек са му нужни подобни 'финансови и духовни отдушници', но е факт, че и аз съм имала такива.Не знам мотивите си, не мога да си ги обясня, но тогава съм мислила, че е правилно.Може би във всеки от нас ирационално и рационално вървят ръка за ръка, при някои едното надделява над другото.
Предполагам за някои хора, тази цена, която плащат е ценна, защото вярват и се надяват.Понякога е от глупост, но в повечето случаи манипулаторите просто продават надежда на хората.
Парите на съсловието, което изброи, биха могли да отидат за екология, която ще бъде болната тема на 21 век.
Това се сетих........





Тема Re: Цената на заблудитенови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано13.06.08 09:03



Хората винаги са плащат за надеждата, че в един момент ще станат велики, богати и всички ще им завиждат. По времето когато започнаха да копаят в Царичина хората бяха наистина луднали по екстрасенси. И министърът на отбраната на една дребна държавица е видял надежда да стане велик и прочут министър в една държава с някакъв авторитет.

го бях пуснала в "Религия". Ясно е, колко лесно хората се хващат на такива митове. Дори успяват да им придадат научност.



Тема Re: Цената на заблудитенови [re: Roxy]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано13.06.08 09:52



Малка корекция - според мен "първобитно и ирационално" не се съчетават много добре. Не знаем какво точно са мислели нашите прадеди, но съвременнити "първобитни и ирационални" народи всъщност не вярват в нищо, което не дава практически резулнани...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Цената на заблудитенови [re: Roxy]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано13.06.08 10:10



Това е въпрос с глобално значение. Може да се окаже, че човечеството би било в благоденствие и пълен разцвет, ако ги нямаше разходите по религии. Т.е. алтернативните разходи са огромни.

Към т.нар. черна икономика спокойно може да се причисли и религиозният бизнес, който е може би най-поквареният и кървавият в световен мащаб. А също и с най-висока рентабилност (превъзхождаща тази на пазара на наркотици).



Тема Re: Цената на заблудитенови [re: Roxy]  
Автор katiysha (черната овца)
Публикувано13.06.08 10:59



Хората вярват в какви ли не глупости, където пръскат не само пари, но и другото, което ти спомена - В нематериален аспект е ясно, че губим някаква сляпа надежда, губим част от вярата си в чудеса, губим нещо първобитно и ирационално, губим онова, което ни се иска да бъде.

Ако разчитахме обаче на себе си, други щяха да са нещата, ако наистина влагахме парите си "на сигурно", т.е. да знаем, че от тях ще излезе нещо, от което сме имали нуждата и за което в крайна сметка сме си платили.
Тук много добре намеси икономиката, парите и религията.


И безпътния и Черния вълк са прави, съгласна съм с тях.
На мен, например, ми се иска, да се вложат повече пари за археологията в България(което пак има връзка с тези разкопки в Царичина). Но археология, обоснована на здрави исторически сведения, а не на измишльотини. Исках да запиша тази специалност в университета като първа, но после се разубедих по редица причини, които са ви известни. Археологията има голямо бъдеще и поле за изява в България, аз съм сигурна, но просто няма кой да й го даде това бъдеще.
Религията, вярванията, суеверията са си отделен въпрос, който според мен не бива да се смесва с материалната страна на нещата. А вече със всичко се спекулира. Съгласна съм материално и духовно да се допълват, да са в хармония(но това е друга тема), а случаят с Царичина е някакъв абсурд. Тук просто отсъства здравия разум. И за съжаление май винаги ще има такива лапни-шарани....такива, които са готови да вярват в несъстоятелни неща. Въпрос на избор, защото всеки го има относно това дали да вярва, или пък на размътено съзнание.

Народе????

Тема Re: Цената на заблудитенови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано13.06.08 11:01



А кои са съвременните "първобитни и ирационални"?

Защото не съм сигурна дали мисленето на съвременния човек и съзнанието му са претърпели някаква положителна еволюция през последните няколко хиляди години.



Тема Re: Цената на заблудитенови [re: katiysha]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано13.06.08 11:07



Имам една приятелка, която се чудеше защо не направят разкопки на Арарат, за да открият Ноевия ковчег. Тя смяташе, че едно такова откритие може да промени мисленето на хората.
Хората не вярват на всичко несъстоятелно. Само на това, което им харесва.

Мисля, че си права за разкопките - България спокойно може да развива такъв туризъм. Можем да предложим нещо, което го няма никъде в Европа, но какво правим - влагаме пари в това да съсипем Странджа, Рила и Черноморието. Така че да разполагаме не с нещо уникално, а с бетонни уроди които ги има навсякъде.





Тема Re: Цената на заблудитенови [re: BlackWolf]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано13.06.08 11:26



да де, съгласна съм, ама това ми дойде като думи... може би "примитивно и ирационално" тогава...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.