Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:33 15.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Свободната волянови  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано24.01.09 18:26



Боян, който искрено милее за идиотското състояние на страната ни, някак си ме наведе на мисълта съществува ли изобщо свободната воля за човека. Доколко човек има избор, независещ от куп обстоятелства? Може ли изобщо човек да вземе някакво решение и да осъществи намеренията си съвсем свободно? И що е то свободна воля тогава?



Тема Re: Свободната волянови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано24.01.09 18:34



Може, разбира се, но първо трябва да преодолее обстоятелствата.
За да разбереш, обаче, свобдната воля трябва да се позанимаваш малко с религията и културата на Древен Египет.



Тема Re: Свободната волянови [re: agrimonia]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано24.01.09 18:44



Може и да може, но веригите ни са толкова лъскави и скъпи ...



Всъщност мисля, че свободно решение може да вземе само човек, който не е зависим от неща като симпатии, антипатии, любов, омраза и т.н. Т.е. - май само бебетата.

А доколко можем да кажем, че човек може да вземе някакво свободно решение, ако то ограничава нечия свобода?



Тема Re: Свободната волянови [re: Kaлoмaин]  
Автор Capa_ ()
Публикувано24.01.09 18:47



Или човек, който успява да контролира емоциите си рационално. Чудя се дали това със свободната воля не е само имагинерна необходимост, която да ни кара да се чувстваме достатъчно значими и важни за собствения си живот...





Тема Re: Свободната волянови [re: Capa_]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано24.01.09 18:54



Може и така да е ... имагинерна свобода ...

е, все е нещо.



Тема Re: Свободната волянови [re: Kaлoмaин]  
Автор Capa_ ()
Публикувано24.01.09 19:06



Аз съм се чувствала понякога като кукла , когато се оставям в ръцете на емоционалните си афекти, настроения или пък като жертва на непълноценни взаимоотношения и собственото си неосъзнато поведение.
А и дали успяваме да осъзнаем потенциална на своята съзнателно насочена воля?



Тема Re: Свободната волянови [re: agrimonia]  
Автор cuddly (enchanted)
Публикувано24.01.09 19:22



имаш предвид, че ако е "свободна", не трябва да зависи от никакви обстоятелства?

мен ми се чини, че е свободна, но в рамките на някакви външни обстоятелства.

примерно - може много да ми се лети (ей така - свободно, без парашут, самолет и т.н.), но свободната ми воля не е в състояние да преодолее гравитацията...




Тема Re: Свободната воля [re: cuddly]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано24.01.09 19:32



примерно - може много да ми се лети (ей така - свободно, без парашут, самолет и т.н.), но свободната ми воля не е в състояние да преодолее гравитацията...

Можеш да летиш на сън, сънувайки осъзнато.





Тема Re: Свободната волянови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано24.01.09 20:18



Че за каква свободна воля на обикновения човек в древен Египет говорим , след като се е изпълнявала волята само на фараона-бог ?



Тема Re: Свободната волянови [re: hadjiyata]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано24.01.09 20:27



Твърде стереотипно схващане. А науката отдавна е разчупила каръка в Древен Египет; вече няма проклятия на фараона, така че спокойно се говори и мисли свобдно именно там.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.