Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:40 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Недуализмът в културата на тракитенови [re: DarthVader™]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.01.09 02:34



Не съм споменал "Адвайта Веданта" никъде, писал съм просто - недуализъм.



Не сравнявам разни философски системи, а откривам, където ги има, елементите на недуалност като нещо универсално и непринадлежащо на никаква културна традиция или учение.



Тема Re: Недуализмът в културата на тракитенови [re: читaнkaтa]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано12.01.09 17:02



именно. вербализирането е изричане - в случаи на табу се използват заместители на името, заобиколни наични за назоваване на бога/свещената сила и т.н., но не може да се мине без някакво указване, за да се създаде и предава устна традиция (освен ако не приемем, че древните са владеели телепатията). така въпреки, че келтите също за били безписмен народ, днес знаем имената на техните богове от сведения на съвременниците им, а впоследствие точно заади силната устна традиция, векове по-късно преданията им биват записани през Средновековието...





Тема Re: Недуализмът в културата на тракитенови [re: agrimonia]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано12.01.09 21:07



Китай е държава от 7-8000 години , Гърция - от около 3500 (ако не се лъжа) . Развитата държава е преди всичко добре организирана администрация . А за да фукционира , администрацията има нужда от писменост . В древна Елада , напук на писмеността , е било въпрос на престиж да се рецитира "Илиада" и "Одисея" . Може би и в древен Китай не е било по-различно .
Не съм чел споменатите от теб произведения

, но запаметяването им на изсуст не е ли прекалено тромав начин за разпространяване ?



Тема Re: Орфизъмнови [re: бeзпътeн]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано12.01.09 22:18



Орфиците са учели, че душата е безсмъртна, но техните погребални обреди са включвали и разчленяване на тялото (каквито погребения са открити например пред Четиньова могила в Старосел и другаде) - как тогава има единство на душата и тялото, след като едното е смъртно, а душата се преражда?

The main elements of Orphism differed from popular ancient Greek religion in the following ways:
- by characterizing human souls as divine and immortal but doomed to live (for a period) in a "grievous circle" of successive bodily lives through metempsychosis or the transmigration of souls.
- by prescribing an ascetic way of life which, together with secret initiation rites, was supposed to guarantee not only eventual release from the "grievous circle" -but also communion with god(s).
- by warning of postmortem punishment for certain transgressions committed during life.
- by being founded upon sacred writings about the origin of gods and human beings.



Тема Душици мамини!нови [re: Roxy]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано12.01.09 22:57



Точно сега чета за орфизма от няколко дни. Да ви кажа - похвално е, че се мъчите да четете за него, но сте далеч по-цялостно разбиране. Има още много път да извървите.
Аз малко разбирам, па вие ли!?!



Тема Re: Орфизъмнови [re: Roxy]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано13.01.09 00:32



В отговор на:

...как тогава има единство на душата и тялото, след като едното е смъртно, а душата се преражда?




Между "неразделимост" и "единство" има разлика. Не съм писал "единство", а "неразделност". Единството предполага пълно припокриване, а неразделността е нещо съвсем друго. Тя може да означава неразделност между универсална, вечна същност, каквато е душата, и нейното временно проявление, каквото е тялото.



Тема Re: Душици мамини!нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.01.09 00:34



В отговор на:

Аз малко разбирам, па вие ли!?!



Амио то всъщност няма нещо, коетода разбираш по много. Ако нещо разбереш, то със сигурност е малко, какво да се прави - наследственост...
Съди родителите си, че не са ползвали презервативи...



Тема Re: Орфизъмнови [re: бeзпътeн]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано13.01.09 01:10



Изсмукано е от пръстите!
В примера за душата, който даваш, именно неразделимостта изглежда като единство.



Тема Re: Недуализмът в културата на тракитенови [re: hadjiyata]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано13.01.09 10:26



"Не съм чел споменатите от теб произведения , но запаметяването им на изсуст не е ли прекалено тромав начин за разпространяване ?"

Може би, но съм сигурна, че са имали причина да ги наизустяват и по този начин да ги предават на поколенията. Може би така са избегнати добавки от писарите, които биха поукрасили историите.



Тема Re: Орфизъмнови [re: Roxy]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано13.01.09 10:28



"как тогава има единство на душата и тялото, след като едното е смъртно, а душата се преражда? "

Единството е само докато си жив. Тялото се явява дом на душата за определен период от време. Без тялото, душата не би могла да се развива в материалния свят.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.