Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:46 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Предновогодишна тема за езически пожелания...нови  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано27.12.08 15:25



... с конкретна насока обаче:
Ако можехте да избирате, в свещенослужител или мистик от коя религия и в коя епоха бихте желали да се превълпътите и защо?
Обяснението естествено, върви и с описания на предпочитани ритуали, вярвания и философия; или пък обществено положение, влияние върху живота на хората и взаимоотношения с властващите, участия в значими събития (политически решения, походи, дворцови интриги и преврати и др.) и най-вече - всичко, което решите за необходимо да включите в есето си... Теренът е свободен за всякакви жреци, друиди, авгури или върховни понтифекси, шамани, брамини, влъхви, колобри, богомилски дедци или каквото си поискате!



Редактирано от Roxy на 27.12.08 15:30.



Тема Re: Предновогодишна тема за езически пожелания...нови [re: Roxy]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано27.12.08 16:24



Ако трябва да съм честен , все още има места , където за жалост представитела на жреческата каста (свещеника) има много по-голяма власт от тази вожда ( представитела на цивилната органнизация) .
От древни времена жреците са били астрономи , математици , архитекти , лекари , психолози ... Натрупаното знание се е предавало в силноограничен кръг "богоизбрани" и затова те са били много по-образовани от вождовете . Дори и в древния Рим много държавни мъже (ако не се лъжа - дори и Юлий Цезар) са започнали кариерата си като жреци . Май малко се отклоних .
Няма съмнение , че политиката на едно племе се е ръководила не от вожда , а от жреца . Стига да не оплеска нещата , разбира се .


А намекваш за писане "есе" - ще имаме ли време да изказваме и да четем доводите по темата ?



Тема Re: Предновогодишна тема за езически пожелания... [re: hadjiyata]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано27.12.08 21:31



Само лични мнения (който иска - под формата на есе) и предпочитания - кой, кога, къде и как- имам предвид, не доказване кой би бил по-велик жрец и защо. Всички мнения са верни, стига да са издържани исторически...


Иначе с казаното от теб съм съгласна.



Тема Re: Предновогодишна тема за езически пожелания...нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано28.12.08 19:04



Май няма да кажа, това, което сигурно се очаква от мен. Всъщност бих си останала там, където съм, и то точно в настоящето.



В едно от посланията на Павел има едно изречение, което ми допада, но кой знае защо се подминава - нещо от рода на това, че Христос ни прави всичките първосвещеници. Смятам, че всеки човек си е жрец. И по действията му (или по недействията му ) може да се прецени чий жрец е.
Смятам, че това е логично, защото човешкото съзнание наистина е сила, и независимо дали го искаме или не, дали го признаваме или не - то има склонността да се подчинява на някоя идея и да я подхранва с мисълта, че това му дава власт.



Тема Re: Предновогодишна тема за езически пожелания...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано28.12.08 19:09



я дай точен цитат.

Queen's only



Тема Re: Предновогодишна тема за езически пожелания...нови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано28.12.08 19:15



Ти майтапиш ли се - да ровя сега из библията

.

Беше нещо в смисъл, че Христос ще направи всичките царе и първосвещеници пред отца си. Но сега не ми се четат посланията. Друг ден.



Тема Re: Предновогодишна тема за езически пожелания...нови [re: Roxy]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано28.12.08 22:02



ненам.. ама важно е ти да си ми робиня.



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: всички си имам, нищо не ми трябванови [re: Roxy]  
Автор hahah (непознат )
Публикувано28.12.08 22:19



а това "езичество" e пълна глупост, ама нейсе - калабалък да става в клубовете на дира

и да се намирате на приказки за губене на време и занимавка на скучаещи умове

Редактирано от hahah на 28.12.08 22:20.



Тема Re: Предновогодишна тема за езически пожелания...нови [re: Roxy]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано01.01.09 23:01



"в свещенослужител или мистик от коя религия и в коя епоха бихте желали да се превълпътите и защо? "

Не бих и посмяла да си го помисля-нямам право да уча никого как е правилно да живее и в какво да вярва.





Тема Re: Предновогодишна тема за езически пожелания...нови [re: agrimonia]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано02.01.09 08:51



Мисля, че ролята на някой жреци е била малко по-различна от това, да поучават "простолюдието". Това е приоритет на съвременните църкви, но само защото май няма истински свещеници.

Така служенето на Бога и на хората се е изродило в нравоучителни приказки и слугуване на институции.

Мисля, че да си жрец означава да правиш каквото трябва, като изполваш целия си арсенал от възможности на съзнанието, за да разбереш какво трябва да се направи всъщност. Какво е правилното според "Маат". Така едно "жертвоприношение" или една "служба" на бога може да се окаже просто да подкрепиш или отхвърлиш някое действие или идея. Нещо като "Прави каквото трябва, а пък да става каквото ще."




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.