Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:15 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Сурвачкитенови  
Автор Kaлoмaин (еретичка)
Публикувано17.10.08 18:38



Покрай линка на Еlpharan се замислих от къде са дошли сурвачките и с какво могат да бъдат свързани - освен с кадуцеят, разбира се.



И открих няколко неща:

Сурвакането на Васильовден се е извършвало само от момчета под 14-годишна възраст. Това кара етнолозите да търсят корените на обичая в най-дълбока древност, когато е съществувало строго делене по пол и възраст в дадено общество. В този смисъл сурвакането е посвещение от детска в юношеска възраст. Някои учени извеждат обичая от римския празник луперкалии, посветен на основателите на града Ромул и Рем и на отгледалата ги според легендата вълчица. В този ден жреците са обикаляли улиците на Вечния град с камшици от вълча кожа и са удряли по дланите младите жени и девойките за женене като магия против безплодие. Отглас на това учените намират в обичая на Васильовден да се зашива устата на вълка. За целта се пекат колаци, при разчупването на които се нарича: "Господ да закове устата на вълка с железен пирон, и да го заслепява и ослепява." Според трети, доколкото сурвачката се прави от дрян, обичаят произхожда от прабългарите. За тях дрянът е бил свещено и магическо дърво. Затова и в редица райони сурвачката се нарича просто дряновица. Нейната украса също има магически смисъл - нанизите пуканки, парички, панделки, кравайчета и т. н. излъчват защитна сила против различните уроки и болести. Децата сурвакат първо своите родители и близки в семейството, започвайки от най-възрастния. Сурвакарската благословия се нарича блажанка, сурвакия, слава или молитва. Повтарящите се в нея благопожелания за здраве и берекет наподобяват заклинанията на прабългарите при жертвоприношенията.

В един съновник прочетох, че ако сънуваш суровачка е на болест, загуба, унижение. Това не важи, ако сурвачката е счупена.

Ето и един линк -



А ето още един, който ми направи впечатление най-вече с това, че май всички декемврийски християнски празници са езически - с изключение на Данаиловден, ама той и без това не се празнува масово. А традициите около "мръсните дни" са просто уникални.





Тема Re: Сурвачкитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Elpharan ()
Публикувано18.10.08 12:47



А това много ми напомни едно тибетско нещо, което монасите съм виждала да държат в ръцете си - става въпрос за колело със закачени на него дървени ропчета, или звънчета... ще потърся първо за него и после ще коментирам.

Някой ако знае нещо по въпроса да пише.

Не знам защо, но мисля, че има връзка, нищо, че с това не се удря по гърба никой за здраве де...





Тема Ох, тиянови [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано19.10.08 17:47



сковани текстове са истински бич за Homo sapiens.
Сурвакането било посвещение от детската в юношеска възраст!????
Ама вие вярвате ли на това? Аз не, защото е безмислено да се посвещава някого за нещо, което е естествено. Какво? Ако някой не е посветен той вечно малък ли ще си остане? Вечно дете! Това да не е общество на олигофрени!?
Тия хора не мислят като пишат - повече бих повярвал на това, че кадуцеят на Хермес е пряка заемка в сурвачката на Фильо от село Кибритово!



Тема Re: Ох, тиянови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано19.10.08 21:47



Метльо, просто ти пуснах няколко сайта с информация - ако си видял някъде коментар относно нейната достоверност не е било в моя постинг. А ако си въобразяваш, че всичко, което хората пускат, е израз на това, в което вярват - значи си доста наивен.



Тема Re: Ох, тиянови [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано19.10.08 22:48



В случая е израз на това, в което вярват! Става дума за подчертания цитат.
Аз не коментирам твоите постинги, а простотиите, котио хората пишат и това, че им се доверяват, като ги четат и пускат в нета цитати с техните абсолютно погрешни възгледи.



Тема Re: Ох, тиянови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано19.10.08 23:11



Има нещо дълбоко сбъркано в съзнанието ти.

Пускам нещо, което е интересно, забавно или оригинално, а ти ми говориш глупости. Да не мислиш, че вярвам във всяко нещо, което съм чела? Не ти ли се е случвало да се заплеснеш по някоя идея просто защото е красива и оригинална? Или да не си съгласен с нещо, но да ти е приятно и забавно да откриваш мисълта зад него? Особено като е ясно, че истината за историята е много субективна?

И между другото - вместо да продължаваш да коментираш чуждите позиции - кажи какво мислиш ти или пусни линк към това, което ти смяташ за вярно (то сигурно не е, но поне ще допринесеш с нещо към темата )

Редактирано от Kaлoмaин на 19.10.08 23:13.



Тема Re: Сурвачкитенови [re: Elpharan]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано19.10.08 23:12



Има едни цилиндри, които се въртят с топче, което трака по тях. Малко приличат на кречетала. Имаха си и име, но го забравих. На цилиндрите се исписва "Ом мани падме хум". Идеята е, че, като се върти зилиндъра и топчето трака по изписаната на него молитва, все едно, че я казваш стотици пъти, вместо 10, примерно.
Но може би ти говориш за друго?



Тема Re: Ох, тиянови [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано19.10.08 23:29



Е, лесно е да питаш какво мисля аз, но не е интересно, защото и е сложно. На неразбиращите сложното им е скучно. Са нема аз да съм тоя дето ще досадничи със скучни постове с висока аргументация!

Случвало ми се е това дето питаш и накъде биеш? Но е дразнещо да знаеш къде са грешките именно на "красивите" несъгласуваности!



Тема Re: Ох, тиянови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано20.10.08 06:35



Щом не искаш да досадничиш защо го правиш непрекъснато и то с глупости вместо с "висока аргументация"?

А и още веднъж - ние сме си просто интересуващи се. Не единствената и окончателна истина има значение, а различните идеи.



Тема Re: Ох, тия [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор topliicheto (минаващ)
Публикувано20.10.08 12:13



Не знам точно къде си го прочел и в какъв контекст - нямам време а ровя сега, но преминаването (каквото и да е - възрастово, социално, религиозно, войнско, годишно...) е точно онова около, което се структурира религиозно-митическото мислене дори и днес. Всички най-важни и централни обреди (в българската фолклорна прдстава за свят например, но не само!) се обединяват около обреди за преминаване - пролетните момински празници, коледуването, сватбата, кръщенето... като функцията на обреда е да гарантира! безпрепятственото преминаване от един статут в друг.

Например Коледуването, защото сурвакарите са част от коледния цикъл празници, пази много реликти от посветителни обреди за юноши и от войнски инцииации. А русалиите (защото в някои части на страната има русалии и по Коледа) са една доста чиста форма на войнска група - едно от най-популярните неща за русалиите е, че ако се срещнта две русалииски дружини на пътя, се бият до смърт...

Така че в онова, което си подчертал, само по себе си грешка няма - друг е въпросът в какъв контекст е използвано и обговаряно, защото т.нар. инициационни обреди много често са твърде експлоатирани и се използват за обяснение за почти всичко.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.