Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:27 10.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Леонардо Да Винчи - плагиат?  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.07.08 12:11







Тема Re: Леонардо Да Винчи - плагиат?нови [re: Last Roman]  
Автор ThunderGoddess (psychopath)
Публикувано29.07.08 12:17



. Може и да е взел идеята, но е модефицирал нещата. Според мен идеята наистина може да е на китайците, но това не променя факта, че Леонардо е много важна фигура в Ренесанса и без него той нямаше да е същия. Според мен ако Леонардо не беше взел идеите от тази книга, те нямаше да са на толкова широко достояние и както казах, Ренесанса нямаше да бъде същия. Така че оправдавам кражбата му, ако изобщо има такава



Тема Re: Леонардо Да Винчи - плагиат?нови [re: ThunderGoddess]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.07.08 12:19



взаимстване бих го нарекъл.





Тема Re: Леонардо Да Винчи - плагиат?нови [re: Last Roman]  
Автор ThunderGoddess (psychopath)
Публикувано29.07.08 12:33



Е, наричай го както си искаш. Ако беше станало в съвременния свят, това щеше да бъде обект на спор относно авторското право. Но в Ренесанса такова е нямало, така че онзи пич, Гейвин Мензис, може да си замълчи. Те за това хората учат във ВУЗ история, че да станат малко обективни. А тоя зяпа като мен (

) от някаква си негова гледна точка - лично мнение. Не може да се намерят неоспорими доказателства.



Тема Re: Леонардо Да Винчи - плагиат?нови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано29.07.08 12:43



Може и да ги е видял. Все пак е доказано, че Галилей е "заимствал" телескопа от холандски моряци.

Но пък има толкова много паралелни открития, че е възможно и сам да е стигнал до тях.
Все пак ми се струва, че този Мензис е фен на Китай и се опитва да вмъкне китайците във всяка стъпка на човешката история, както правят някой хора с българите - особено откакто ни откриха в библията.



Тема Re: Леонардо Да Винчи - плагиат?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ThunderGoddess (psychopath)
Публикувано29.07.08 12:50



Уей, българите ВСИЧКО са измислили

. Как може да оспорваш?. Те посториха всички пирамиди, направиха най-важните инжинерни открития, написаха най-хубавите митологии, създадоха най-важния език ... без БЪЛГАРИТЕ човешката раса щеше да дъне ВСЕ още в мръсотия. ОМГ



Тема Re: Леонардо Да Винчи - плагиат?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ThunderGoddess (psychopath)
Публикувано29.07.08 13:06



Абе да ти кажа в паралелни открития не вярвам много-много. Адски е странно, хаха, макар по физика да сме учили доста такива. А иначе паралелни открития с интервал от 200 години няма - в смисъл тая книжка била от 1300 година някъде, доколкото си спомням от прочетеното. Така че е възможно да е взаимствал наистина. Ама как да не го сърбят ръцете човек като вижда, че може да направи дадено нещо по-добро, за какво да го остави недоразвито, защото идеята била чужда? Иначе за Мензис не знам дали е почитател на Китай, нали попринцип уж народа изтъква постижеията на предците си, а неговото име не ми звучи много китайско.



Тема Re: и аз това казвам,нови [re: Last Roman]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано29.07.08 13:52



като колежките - явно е синофил човекът и иска всичко велико да е китайско.
Китай наистина е създал забележителна култура в Древността и Средновековието и ако някой е чел

, бих се радвала да сподели информация и впечатления.

в любовта си към братския китайски народ, обаче г-н Мензис поставя каруцата пред коня по отношение на европейския Ренесанс, пренебрегвайки социалните промени, свързани с него и цялостното му отражение в културата - неща, характерни за Европа; нещата, които го правят ВЪЗраждане - на отношението към човека, към неговия вътрешен и външен свят, на интереса към класическата древност (къде отиде римската ти гордост, че остави вдъхновението за Ренесанса на китайците?!), новите идеи за устройството на света и мястото на човека в него, зараждащите се социално-икономически отношения в Италия и другаде, които също не получават такова развитие извън Европа (и в Китай възникват някакви форми на манифактури, но не се стига до появата на капитализъм).

нямам обаче нищо против подлагането на съмнение на установените виждания, естествено - необходимо е за преодоляване на предразсъдъците, стига да е обосновано... възможно е да е имало повече културни контакти, макар и редки, почти случайни, между иначе далечни части на света. затова хипотезата на синофила трябва да бъде добре проверена - с присъствието или отсъствието на споменавания за преведения китайски труд в писанията на други учени от епохата; наличието на книгата в описи на библиотеки и др.възможни проверки на основателността й.

и пак не бива да се забравя, че макар и най-велик учен сред художниците и най-велик художник сред учените, сам по себе си Леонардо не представлява целия Ренесанс - той е важна, но само част от него; той не го е започнал и не е първият му деец. също така не е извършвал изследванията си в само една област - интересувал се е от природните стихии, военната техника, архитектурата, анатомията (и съвсем не под китайски влияние е извършвал тайно аутопсии, защото иначе вместо да проучва системите в човешкото тяло, сигурно би търсил първо акупунктурните точки) - енциклопедична личност, каквито ще бъдат великите умове поне до Просвещението, че и по-късно. освен това, ако не ме лъже паметта, дневниците му, в които се намират част от неговите проекти за изобретения (много от тях - нереализирани за употреба), не са видели бял свят приживе; друга част от разработките му са създадени в определени условия и са за конкретно ползване (от временния му благодетел Чезаре Борджия например) и така или иначе, не са имали достатъчна пбличност, за да задвижат подобна могъща промяна в европейската култура, каквато е Ренесансът.



Тема Re: Леонардо Да Винчи - плагиат?нови [re: Last Roman]  
Автор Einherjer-2 (сбъркан)
Публикувано29.07.08 17:32



Еми верно,че мензис буни духове, ама само женски духове ако въобще има такова нещо.. хахах



Тема Re: Леонардо Да Винчи - плагиат?нови [re: Einherjer-2]  
Автор ThunderGoddess (psychopath)
Публикувано29.07.08 17:36



Оф, и на мен ми беше много смешно името. Дадох си сметка като си писах поста .... доста се хилих

.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.