Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:02 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Хоталич!нови  
Автор katiysha (earth)
Публикувано05.10.07 12:47



Хоталич представллява средновековен град, намиращ се на 3-4 км. югозападно от Севлиево.Единствения средновековен източник, в който се говори за селище с името Хотел, е този, датиращ от 13в.:"Съгради този храм Гено от Хотел Петър от Търнов, лято 67...".Според езиковеди и ономасти Хотел е старото славянско име, след това името става Хотелец, а по турско време - Хоталич.Хълма, на който се намира Хоталич се нарича "Калето", турското име е "Дживизли бунар".
Иманяри разрушават целия южен зид и така разкриват църква в югозападната част на външния град.Освен нея има и друга, по-стара с базиликален план.Във вътрешността й има запазен плочник със следи от пожар по него.Старата църква е от 5-6-ти в., а новата от 12.14-ти в.Сред находките от църквите е и бронзов кръст с имената на Св. Пантелеймон и Св. Александър, изписани върху двете му рамена.В непосредствена близост или в самите църкви са намерени гробове, които са част от некрополи.Разкрит е гроб на дете.В притвора на църквата е намерен гроб на жена с дете.Тя е погребана с 9 гривни - 3 масивни бронзови на лявата ръка и 5 усукани от медна тел и една масивна на дясната, плюс сребърен пръстен.На главата са намерени сребърни обеци, със следи от позлата и мъниста около шията.в Историческия музей в Севлиево е направена въстановка на главата на болярката, тъй като черепа й е добре запазен.
Открито е и селището, в което са живяли хората, построили църквите и на които са костите.Общо жилищата в края на дългите години проучване и разкопки са 86.., градени от еднолицевоиздялани камъни, споявани с калов спор.над външния град се издига цитадела.В центъра на тази цитадела се намират жилище на 2 етажа, до което водят 4 стъпала(предполага се, че е било жилището на владетеля на града), както и малка еднокорабна църква.В някои жилища има огнища, открити са и предмети от бита на населението - хромели, гвоздеи, ножове, глинени прешлени за вретена, тежести за стан, фрагменти от керамика.намерено е и помещение, преустроено за резервоар за вода, а в основата му личат остатъци от водонепропусклива мазилка.
Намерени са са също занаятчийски работилници, 30 медни корубести монети от 11-13-ти в., грънчарски пещи от 12-ти в.
Има също 61 гроба, разпределени в няколко некропола.Относно защитните стени - те са 3 и разделят града на 4 квартала и един пети, в който е живяло по-бедното население, занимавало се със земеделие и скотовъдство.От юг Хоталич е бил защитен от нападения чрез камена стена, отново запоявана с кал.На най-високата част от крепостта е намерена кула с неправилна четириъгълна форма.В източната часдт са разкрити 2 успоредни стени.В един участък едната от тях е прекъсната от два входа - по-интересен е този в близост до кулата - това е главната източна порта, до която също има помещения.Друг вход на крепостта е западната порта, охранявана от надвратна кула, с каменна извита стълба, водеща към бойната площадка.Има северна крепостна стена, която я свързва с кулата на върха и цитаделата и така се получава завършен комплекс.

това е най-важното, ще пусна и снимки, но не е същото като да го видиш и почувстваш наживо.затова ето какво е моето предложение към вас: предлагам ви да направим (някога) една среща на това място.и понеже ми се иска да сме повече хора, ще ви оставя всеки да пише спокойно кога може да дойде - т.е., кога има финанси, време и т.н.Сезона си отива, засега времето е още горещо през деня, но не знам как стоят нещата при повечето от вас с работата и свободното време.ето защо дори и догодина пролетта може да възстановим темата, когато повечето от вас могат да се съберат на една дата(ако сте в отпуска например или някой уикенд) и да ми дойдете на гости

...все пак през зимата ще е красиво, но няма да можем да разгледаме подробно мястото, а и пътят ни ще е затруднен.

Gimme! gimme! gimme! a man after midnight

Тема Re: Хоталич!нови [re: katiysha]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано05.10.07 12:52





ето и снимките


относно пътят до въпросния средновековен град - върви се пеша 3-4 км., в началото има лек наклон, но после пътят става равен.до града са 2 часа път пеша.от подножието му до самия него е кози път, т.е. малко катерене трябва, но не е трудно.много хора ходят редовно до там на разходка.










Редактирано от katiysha на 05.10.07 13:03.



Тема Re: Хоталич!нови [re: katiysha]  
Автор Capa_ ()
Публикувано29.05.08 08:52



Аз съм навита, ако искаш някой уикенд през лятото, оставям ти да решиш кога.


Ще си направим и пикник ако искаш, само змии да няма, че краката няма да ми се виждат, такъв бяг ще му ударя.



Тема Re: Хоталич!нови [re: katiysha]  
Автор katiysha (sad song)
Публикувано23.07.08 23:38



И така....аз знам, че е още доста рано, но все пак ще пиша от сега, за да имаме време всички. Имам вече едно обещание за посещение на града-крепост Хоталич, който е на 3 км път от Севлиево, откъдето, както знаете повечето от вас, съм аз. Рокси ще ми идва на гости обезателно това лято :). Остава да уточним дата. Предлагам ви, който иска и мисли, че ще има два свободни дни през идните седмици нека казва, ако още не му е рано, естествено. Но затова пускам отсега темата, за да можете да си направите сметка дали бихте могли да дойдете или не, ако имате свободно време. Сара също ще дойде. Аз бих ви взела под моя покрив, но ако ми се изтъпанчите половината клуб - трудна работа.

Тук си има хотел, аз ще проверя колко струват нощувки и подобни глупости. По-важното е, да знаете, че ще има нещо като среща - клубна или не, ще зависи от броя на дошлите.
През август аз имам класирания в София заради изпитите ми. Но няма да съм целия август в София. Нека тези от вас, които мислят, че могат да дойдат, да кажат кога са долу-горе свободни по отпуски (не сега, сега е още рано, а когато могат и ако искат, разбира се) и така да се споразумеем за една, удобна на всички, дата.

Естествено, няма да се тръшкам и сърдя ако не дойдете, повечето сте заети хора

Един живот не стига!

Тема Re: Хоталич!нови [re: katiysha]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано24.07.08 13:33



"Тук си има хотел, аз ще проверя колко струват нощувки и подобни глупости. "

Провери, рожбе. Ще бъде чудесно!



Тема Re: Хоталич! [re: agrimonia]  
Автор katiysha (the wild rose)
Публикувано24.07.08 14:10



Няма проблеми, радвам се, че има още един желаещ. Всичко ще уредя, стига да има кой да дойде.



Един живот не стига!

Тема Re: Хоталич!нови [re: agrimonia]  
Автор Kossoman ()
Публикувано24.07.08 14:14





Редактирано от Kossoman на 24.07.08 14:16.



Тема Re: Хоталич!нови [re: Kossoman]  
Автор Kossoman ()
Публикувано24.07.08 14:18



Някой ако посети

моля да ме информира после какво точно означава пещера с джакузи за специални срещи, че нещо ме заинтригува.



Тема Re: Хоталич!нови [re: Kossoman]  
Автор katiysha (the wild rose)
Публикувано24.07.08 15:16



О, да ти кажа, че минавам често покрай Елдород-а, защото той е извън града, а аз често излизам навън, да се разхождам. Не съм посещавала обаче мястото. Казаха ми обаче, че много взело да запада. Най-близкият до автогарата хотел (то в Севлиево всичко е близко

), е хотел Одеса, който не е лош хотел, кухнята е добра, всяка вечер има музика на живо, от която понякога не мога да си чуя мислите, но всичко може да се уреди.

Един живот не стига!

Тема 9 и 10 август...нови [re: katiysha]  
Автор Roxy (blissful sinner)
Публикувано02.08.08 01:18



предлагам на всички, на които не им се седи в мръсния стар град (или който и да било друг град по местожителство) да отидем в Севлиево (с опция за разходка и до Габрово).
аз съм постоянното присъствие на такива полезни, приятни и напоителни мероприятия, моля, за вашите заявки за присъствие!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.