Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:53 22.09.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Re: "10-те Божии заповеди" на древното Езичествонови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kossoman ()
Публикувано18.07.08 06:49



Сама ще си го откриеш. Но се пази от крайности като абсолютно неверие и безкритична вяра.



Тема Re: "10-те Божии заповеди" на древното Езичествонови [re: Kaлoмaин]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано18.07.08 09:02



Аууу, това не го знаех

. Окей. Варвари и англичани



Тема Re: "10-те Божии заповеди" на древното Езичествонови [re: Kaлoмaин]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано18.07.08 09:07



Да, но като се замислиш, възрожденците, които са ни освободили не са били особено християнски настроени. Ботев? Моята молитва? Той призовава бога в себе си, а не онзи, който е на небето и е измислен от някакви си там свещеници. Той използва дори израза "православни скотове" в стихотворението си. Той обвинява християнския бог, че е оставил хората да страдат, отрича християнското смирение ... и така нататък. Това е собствена религия, вяра в доброто и така нататък. И щом този човек се е превърнал в лидер на хората и се е борел за тяхната свобода, те едва ли са били по-различни от него във вярата си.



Тема Re: "10-те Божии заповеди" на древното Езичествонови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kossoman ()
Публикувано18.07.08 09:37



В оная действителност хора като Ботев, Каравелов, Бенковски, Волов, Стамболов... надали са били възприемани от българите като някакви лидери. Други хора са били лидерите.



Тема Re: "10-те Божии заповеди" на древното Езичествонови [re: Kossoman]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано18.07.08 09:50



Те са начело на революционно движение, въоражават хората и ги карат да се събудят от съня на робството. На какви ги оприличаваш и кои да са лидерите тогава? Баба ми ли?





Тема Re: "10-те Божии заповеди" на древното Езичествонови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kossoman ()
Публикувано18.07.08 11:24



Чети повече. Чети непредубедено. Отсявай политиката и идеологията и сама ще разбереш.



Тема Re: "10-те Божии заповеди" на древното Езичествонови [re: Vencci *]  
Автор TlNlT (ентусиаст)
Публикувано18.07.08 20:58







Тема Re: "10-те Божии заповеди" на древното Езичествонови [re: ThunderGoddess]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано19.07.08 10:19



По принцип и сега в южна америка има диваци дето нямат досег с цивилизацията ама и там си имат табута свещени забрани за кръвосмешения или прелюбодейства



Между другото това за женитбите в рода съм го чувал че става понастоящем в гърция
Но съм чел за африкански племена при които за да няма кръвосмешения са имали супер сложни правила за обвързване между съседните племена
Така че представата ти за диваците като за хора без морал ми се вижда грешна
Упадък и деградация има при полуцивилизовани същества, както се случва със всички негри, индиянци дори при предците на циганите при досег с по развити общества
Кривото разбиране на цивилизацията от диваците е водела до деградация иначе хората са си имали естествено чуство за редно- нередно

А религията поне в началото е била нещо различно.
Жрецте-шаманите са били предимно личители и то най вече духовни
Основата на религията е имено това примиряване на вътрешния с външния свят, тя е трябвало да подържа психическия баланс на човек и да го развива духовно
Уви всичко се променя от желанието за власт, алчност, лакомия - липсата на съпричастност с хората на които уж трябва да служиш



Тема Re: "10-те Божии заповеди" на древното Езичествонови [re: БoянlYl]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано19.07.08 16:20



Под "варвари" и "диваци" имах предвид хората, които извършват кръвосмешение, а не определени етноси и племена. Не обичам да глобализиарам така нещата ... смисъл да казвам, че всички са тъпии, или умни в зависимост от произхода си. Иначе за религията си много прав. Отначало тези хора са били наистина духовни лидери и не ги е водила жаждата за власт. Уви, в развитите антични общества като Елада и Рим, например, едва ли жреците са били от този тип добри дядовци :) Това имам предвид. Отдавна датира традицията на жреците да използват хората за своите цели ... прекалено отдавна, за да можем да заключим, че има някаква достойна религия, която се е съхранила като напълно хуманистична през вековете. Поне така си мисля аз. Пък може и да съм в грешка

. Затова човек трябва да вярва, в каквото му е на сърце и да не се съобразява с догмите, наложени му от някой друг, ако му се виждат грешни и неправдоподобни



Тема Re: Мирча Елиаденови [re: Vencci *]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано20.07.08 12:09



в "Священние тексты народов мира" нарича цитираното от теб "Египетска отрицателна изповед" и също е убеден, че от нея водят началото си 10-те божи заповеди на юдеите.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.