Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:41 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Притежаниенови  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано11.07.08 09:07



Вчера попаднах да едно изречение, което много ми хареса.
Вие притежавате само това , което обичате. Това , което мразите , притежава вас.
Не че има какво толкова да му се коментира - като се замислих за себе си открих, че наистина е така. Но пък се запитах какво означава да притежаваш нещо. Всичко подлежи на промяна или разпадане - независимо дали е материално притежание или духовно. Може ли да се притежава нещо, което е обречено на смърт и ние не можем да я отменим? И каква тогава изобщо е ролята на човека?

Не съм сигурна дали темата е за тук. Но ми се иска да чуя точно вашите мнения?



Тема Re: Притежаниенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Capa_ ()
Публикувано11.07.08 09:15



След като се окопитих от сигнатурата ти

, се замислих над това , което си цитирала.Това, което обичам, ако истински го обичам, не би трябвало да го притежавам, а да го пусна. Не знам защо, когато чуя притежавам, се сещам за егоизъм.Втората част на мисълта е вярна и за мен.



Тема Re: Притежаниенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано11.07.08 09:44



човек е роб на инстинктите си.





Тема Re: Притежаниенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Пъpпъл (морска:))
Публикувано11.07.08 09:47



Понеже темата не е за тук, да се включат тия, които не са от тук.



Тази идея за мен не е вярна.
Притежанието на нещо е условно, няма връзка с това, което обичам и не обичам.
А там, където има чуства, притежаването, според мен се изключва.
Притежавам неща, които са ме необходими, за бита (примерно).
Може да се притежава нещо, което е обречено на смърт-моето изсъхващо цвете. Не мога да го спася, но се опитвам, това ми е ролята в случая.

Думи, думи и нищо повече

Тема Re: Притежаниенови [re: Capa_]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано11.07.08 10:21



Защо егоизъм? Може би смисълът на притежанието не е задържане, а използване. Например да имаш (или да притежаваш) спокойствие. Ти го притежаваш само, когато го изживяваш - а тогава няма начин да не го споделиш и с околните и да не им повлияеш. Искам да кажа, че притежанието може би е само това, което даваш, защото само то има смисъл.

А когато става дума за материални неща - ами там наистина се чудя какво може да се притежава. Но съм виждала много хора, които се карат на децата си защото са счупили нещо скъпо. И тогава се питам дали вещите притежават хората или е обратно.





Тема Re: Притежание [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано11.07.08 10:23



А инстинктите са роби на ... ?


Ама на някой хора инстинктите им са затъпели. Те чии роби са?



Тема Re: Притежаниенови [re: Пъpпъл]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано11.07.08 10:25



Е точно това е проблемът - може ли да се притежава нещо, над което всъщност нямаш достатъчно власт? Може да не успееш да спасиш цветето - може би нямаш такава власт. Тогава притежаваш ли го? Изобщо може ли да се притежава живо същество - независимо дали цвете, животно или паразит.





Тема Re: Притежаниенови [re: Kaлoмaин]  
Автор topliicheto (минаващ)
Публикувано11.07.08 10:36



Да не би да сте чели скоро "Малкият принц"?



Ако обичаш нещо/някой - пусни го на свобода.

Дали беше оттам... не помня, а и няма значение. На мен ми харесва. Спомняте ли си как малкият принц опитомяваше лисицата? май беше с любов. А после тя си тръгна. Но беше негова. Завинаги.

Ех...





Тема Re: Притежаниенови [re: topliicheto]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано11.07.08 10:41



Не, четох разни други работи.

А това доколко притежанието може да се свърже с чувства е интересно. Разбирам Пърпъл, защото наистина привързан ли си към нещо е най-малкото странно да се говори за притежание.



Тема Re: Притежаниенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Пъpпъл (морска:))
Публикувано11.07.08 10:49



Чааакай малко.


Аз схванах проблема като по-друг. "Притежавам само това, което обичам" беше първоначалното. Сега го изместваш на "Притежавам само това, над което имам власт".
Първото не е вярно, според мен.
Второто-да, принципно е така.

Мога ли да притежавам живо същество-да, мога, (преди 250 години бих могла да си купя и роб в Северна Америка) купувам си от магазина хамстер като на Сара. Той е мой, мога да го гледам, храня, или да нахраня някой с него.:)) Притежавам го. Ако избяга моят хамстер и не мога да го намеря, вече нямам власт над него. Той ще води свой живот.

Ако свързваш властта с ролята на Господ и всемогъщество това е едно.
Аз не мога да съживявам, което не ме лишава от притежание и власт. Мога да си счупя чинията, защото така съм решила, но това е моята чиния.
Какво мога да направя с хамстера, няма да споменавам.
Притежание над хора?-не, не бива.
Власт над хора?-да, примери много.
И т.н.

Думи, думи и нищо повече

Редактирано от Пъpпъл на 11.07.08 10:53.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.