Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:32 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Да погребем боговете?  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано06.07.08 21:19



Днес чух, една теория, според която някои от погребенията от Варненския некропол можели да бъдат погребения на богове. Хората осъзнали, че обществото им загива заради екологична катастрофа и се погрижили да пренесат идолите си в гробищата. Май са имали по-разумно отношение към боговете си, отколкото съвременните хора - едва ли са очаквали боговете да се погрижат за хората, затова хората са се погрижили за боговете.


Представете си, че цивилизацията, която познаваме загива и ние го осъзнаваме (това може и да вече да го мислите, не да си го представяте

). Кои богове бихте погребали? И защо - от грижа за тях или за отмъщение?
Аз бих погребала Атина Палада - мисля, че не си свърши добре работата. Трябваше да е по-щедра към хората.

Не че не знам кой бог бихте погребали поне половината от пишещите тук, ама нека да има малко разнообразие.



Тема Re: Да погребем боговете?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано06.07.08 22:25



Що да ги погребваме - по-добре да ги изядем...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Да погребем боговете?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор katiysha (царица)
Публикувано06.07.08 22:42



И как по-точно са погребани боговете?



Това погребение аз го приемам символично = да спреш да вярваш в бог/овете. Хората не са могли да си обяснят нещата и са измислили боговете. Иначе понякога ми харесва да вярвам че има богове......

Природата загива от части заради нас самите, от части защото може би й е дошло времето. Има някаква сила, така е, но аз мисля, че не бих могла да я нарека точно Бог. Тази сила се нарича природа.

И защо - от грижа за тях или за отмъщение?
Как ще си отмъстиш на даден Бог/иня и как ще го погребеш ако е наистина Бог? ;)
Не вярвам хората вече да не са вярвали в боговете.
Интересна тема. Аз иначе май не бих погребала никой, защото без дори един от тях не би било интересно.



Тема Re: Да погребем боговете?нови [re: katiysha]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано06.07.08 23:09



"Как ще си отмъстиш на даден Бог/иня и как ще го погребеш ако е наистина Бог? ;) "

Ами като го обречеш на забвение. Предполага се, че така го лишаваш от силата му. Не му даваш необходимата енергия(вярата) и той няма гориво, така да се каже. Иначе за какво са били необходими жертвоприношенията-Бога няма да изяде принесените животни или хора, но се очаква да се "нахрани" с живота им и вярата на фанатиците. Поне така се предполага, де.



Тема Re: Да погребем боговете?нови [re: katiysha]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано06.07.08 23:18



Заравяли са украсените със злато статуи.





Тема Re: Да погребем боговете?нови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано06.07.08 23:21



Сигурен ли си, че искаш да рискуваш? Нали знаеш какво станало със софианеца, на когото прелели габровска кръв, и със Чудомир, когато му прелели циганска. Ако изядеш подходящия бог току виж си се събудил правоверен или православен.

Да не говорим, че някой богове сами си предлагат плътта и кръвта.



Тема Re: Да погребем боговете?нови [re: agrimonia]  
Автор katiysha (царица)
Публикувано06.07.08 23:21



Аз си мислех, че като го обречеш на забвение, както ти каза, по-скоро той може да ти отмъсти после. Както в египетската митология, когато хората се разбунтували при възкачването на новия фараон, излезе ми името от главата.
Но от друга страна потвърждаваш думите ми - ако хората са родили боговете, то и те погребват и обричат на забрава.



Тема Re: Да погребем боговете?нови [re: agrimonia]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано06.07.08 23:24



Като Мерлин? Става. Само че наистина има такава теория, че гробовете без скелети, а само с фигури, са или фиктивни погребения на загинали далече от родното място бойци или гробове на богове.





Тема Re: Да погребем боговете?нови [re: katiysha]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано07.07.08 12:25



Дори боговете да са нещо първично или нщо, което е съществувало преди нас, те имат от нашата енергия - тоест нашата вяра. Образно казано, един бог, в който никой не вярва, му "падат батериите" и той губи божествените си способности.

. Не-вярата в някой бог служи като един вид щит на човека срещу този бог (или всички богове). И така ... хората зависят само от боговете, в които вярват, следователно е по-добре да не вярват, хахаха :). Иначе се сещате кой бих погребала с голямо удоволствие, нали. .



Тема Re: Да погребем боговете?нови [re: katiysha]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано07.07.08 13:30



"по-скоро той може да ти отмъсти после. "

Мдааа, съществува тази опастност, но явно който е решил да погребе определен бог, много трябва да му се е събрало и да е решил да рискува

Макар че не знам дали на Бог изобщо му пука.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.