Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:27 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Религии и греховенови  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано28.05.08 12:37



Всички религии ли имат идеята за греха? Има ли такива, при които всичко е условно и съответно при определени условия може да се оправдае напълно? Има ли универсални грехове, считани за такива през повечето време в повечето региони на света? Има ли - къде и кога - "двойни аршини" за греха - към вярващи и невярващи, към мъже и жени, към различните социални прослойки? Има ли непростими грехове?
А според вас самите как стоят тези неща?



Тема Re: Религии и греховенови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано28.05.08 12:46



Не ми се разискваше този въпрос в "Християнство", но тук ще го направя. Според мен "грях" не е престъпление или лошотия. "Единственият грях на човека е, че не познава Бога". Но и няма да го опознае, ако го търси в книги - независимо колко са дебели.
Затова и няма да се задъблавам в това, кои грехове са универсални или могат да бъдат оправдани.
Нещата по отношение на "греховете" са толкова относителни, че не приемам еднозначни позиции.





Тема Re: Религии и греховенови [re: Roxy]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано28.05.08 12:48



в източните религии грехът като такова определение почти отсъства. Все пак 'грях' е субективно понятие.



Тема Re: Религии и греховенови [re: Roxy]  
Автор Capa_ ()
Публикувано28.05.08 12:51



Според мен всичко започва с личния аршин, с който всеки човек мери собствените си грешки.Всичко започва субективно, ако аз реша , че съм сгрешила в нещо, незовисимо от това, какво религиите казват, аз ще си го вменя за грях, чувството за вина само би ми попречило да си простя.Всичко започва със самообвинението и прощаването на самия себе си.
След това, ролята на религиите е да помогне на човек да излезе от това състояние на самобичуване и да гледа напред.
Има ли такива, при които всичко е условно и съответно при определени условия може да се оправдае напълно?
При повечето е така, на първо четене се сетих за юдаизма и принасянето в жертва на гълъбчета, агънца и др. за определени грехове, с което грешникът се очиства.



Тема Re: Религии и греховенови [re: Capa_]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано28.05.08 12:54



При повечето е така, на първо четене се сетих за юдаизма и принасянето в жертва на гълъбчета, агънца и др. за определени грехове, с което грешникът се очиства.

Това наистина е интересно - цената на "греховете"! Странно е, бог да е спуснал ценоразпис за отделните прегрешения, нали?





Тема Re: Религии и греховенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано28.05.08 13:04



ценорасписа е задължителени - за тях всичко си има паричен еквивалент...



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Религии и греховенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Capa_ ()
Публикувано28.05.08 13:10



Ами било е наложително, защото юдеите са били доста разхайтени, живеели са по "вавилонски".
Какво ще кажеш за католицизма и индулгенциите, които са били давани за частично или пълно отменяне на епитимиите /наказания/за извършени грехове?



Тема Re: Религии и греховенови [re: Capa_]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано28.05.08 13:40



О, не само за катилицзма - всички се опитват да се откупят.


Май това ще се очертае като тема в темата - как се изкупват греховете.



Тема Re: Религии и грехове [re: Kaлoмaин]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано28.05.08 13:45



Като се осъзнае, че единствените грехове, които съществуват са греховете към себе си. Всички други грехове са илюзорни.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Религии и греховенови [re: Roxy]  
Автор Capa_ ()
Публикувано28.05.08 14:01



Що се отнася до непростимите грехове, католиците не можем да ги стигнем по творчество на тая тема.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.