Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:02 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Литература  
Автор katiysha (lady in black)
Публикувано17.05.08 17:07



Тъй като не мога да пусна тема в клуб "Индианци" я пускам тук (съжалявам, но сайта ми се стори добър, та може всички да го видите, не само Блеки).

Тук по азбучен ред са подредени писатели и поети. Има техни разкази, есета, истории, стихотворения и др. ..... много е обемна информацията, но е на английски.



:)

Народе????

Редактирано от katiysha на 17.05.08 17:09.



Тема Re: Литературанови [re: katiysha]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано18.05.08 22:52



Майкоооо, това наистина е мноого инфо оІО



Тема Re: Литературанови [re: katiysha]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.05.08 23:22



На български също има интересни неща. Четох един алманах на кръга - доста разнообразни теми.





Тема Re: Литературанови [re: ThunderGoddess]  
Автор katiysha (lady in black)
Публикувано19.05.08 11:44



абе да има



Народе????

Тема Re: Литературанови [re: katiysha]  
Автор katiysha (черната овца)
Публикувано14.06.08 22:44



Имам въпрос към Вълка. Тази тема така и така я посветих на неговата област от познания.
Наскоро гледах по новините репортаж за някакви племена. Казаха, че били открити наскоро, но не помня къде :(( диви, първобитни, но имало опасност да изчезнат, тъй като се състояли от малобройни групи и поради лошите условия за живеене. Освен това се споменаха и болестите, които не пощадяват никого, още повече, че тези хора си нямат и понятие от съвременна медицина и лечение.
Та, въпросът ми е как са се лекували едно време индианците - имали ли са някакви специални мотеди, билки, треви и растения, па дори и заклинания и ритуали за здраве и прогонване на злите сили и болестите?
Ако желаете може да разширим темата за лечението не само при индианците, но при древните като цяло. Който знае някакви методи - да пише. Нещо като "първобитна медицина", предшественичка на съвременната във всички точки на древния свят.

пс. : Между другото не помня кое ме накара да питам точно за индианците - дали асоциацията с тях, когато чух за тези племена или нещо друго. Защото си спомням, че веднага щом видях репортажа се сетих за Вълка и си казах, че трябва да го питам за индианците. А не вярвам тези племена да са били индиански.

Не съм запозната много, затова питам.

Народе????

Редактирано от katiysha на 14.06.08 22:45.



Тема Re: Литературанови [re: katiysha]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано14.06.08 22:56



Такива обикновено откриват в Южна Америка - след като изгорят поредната порция от джунглите на Амазонка.





Тема Re: Литературанови [re: Kaлoмaин]  
Автор katiysha (черната овца)
Публикувано14.06.08 23:18



Да, и аз щях да напиша Южна Америка, но не го направих, защото щеше да е по спомени, а наистина не помня мястото.



Народе????

Тема Re: Литературанови [re: katiysha]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано15.06.08 00:07



много е обемна информацията, но е на английски
Не уважавам тоя фъфлещ лаещ език сякаш узлизащ от уста пълна с топли картофи и мозък пълен със злоба.
Става единствено за траш метъл


Считай ,че нема да го прочета нивга. Когато лайнарите се научат да казват един обикновен звук "Р" тогаз ще си помисля............хъмм



Тема Ква??нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано15.06.08 00:12



Южна Хаймерика хахаха


Ти знаеш ли,че за испанците под Америка се разбира само средна и южна америка ,а другатa( някакви си говняни държавици САЩ и Канада) си е северна америка : Norte America



Тема Re: Литературанови [re: katiysha]  
Автор cuddly (whatever)
Публикувано15.06.08 14:29



племената от репортажа мисля, че бяха южноамерикански индианци.

и на мен ми е странно - как така в древността са се лекували успешно, но относно "съвремените" болести не са имали същия успех...




Тема Re: Литературанови [re: cuddly]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.06.08 14:35







Тема Re: Литературанови [re: katiysha]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано15.06.08 14:37



В целия дирник, това е единственото подходящо място!


А дали е на английски и9ли руски няма значение, който се интересува, ще намери начин да го прочете и разбере!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема На въпросанови [re: katiysha]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 15:01



никаква първобитна медицина, никакво лечение, мрели са като мухи веднага щом се родят... до крак.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: На въпросанови [re: BlackWolf]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано15.06.08 15:08



Нали не бъркаш Северна Америка с Южна?!?



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Болестинови [re: katiysha]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 15:19



Извинявай, ама въпроса ти ми прозвуча... твърде нелепо.


Айде от мен да мине, чети...





Всъщност в много от останалите материали, покрай другото се споменават за лечение.
За индианската медицина и лекуване са изписани един вагон книги, съжалявам, но нямам време да ти превеждам от тези, с които разролагам...
Ако този въпрос чак толкова те интересува, пиши ми на бележка.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: На въпросанови [re: BlackWolf]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 15:21



Новородените са мрели като мухи , но все пак голяма част са оцелявали , нали ?



Тема Re: На въпросанови [re: Darth†Vader™]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 15:21



Всъщност и в Южна са имали силни лечители... Дори сега сред техните лекове търсят усилено лекарства за съвременните страшилища - рак, спин и пр.

Аз се изкушавах да постна на девойката описанията на леченията напр. на Подиграващия Враните и др. шамани, ама звучат твърде много като чудеса...

Нищо че са станали реално.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 15.06.08 15:32.



Тема Re: На въпросанови [re: hadjiyata]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 15:22



Не бе, нали това ти казвам, веднага всеки който се роди е умирал. И възрастните са умирали ежедневно. Всеки е умирал ежедневно, че здаже и по няколко пъти на ден. Страшна работа ти казвам!



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: На въпросанови [re: BlackWolf]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано15.06.08 15:30



Вълчо, да не си пил аяхуаска, че изненадващо каза добра дума за южняците?!


Ей сега вече ме изненада наистина!

А езичеството не инщо повече освен митове за чудеса, които могат да бъдат реалност. Така, че давай с постингите за леченията, поне на мен ще са ми интересни. Но съм сигурен, че няма да има езичник, който да не ги оцени по достойнство!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: На въпросанови [re: BlackWolf]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 15:31



По доста оригинален начин коментираш трудния живот на хората в Амазонската джунгла . Ако трябва да съм честен , не бих отишъл там на лов , защото не по няколко пъти на ден - ами ежеминутно ще умирам .





Тема Re: На въпросанови [re: Darth†Vader™]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 15:34



Спрямо ТЕЗИ южняци нямам нищо против...

Не моем да траем само ацтеки, маи и инки и пр. "творци на цивилизации".
Даже напоследък четох нещо за ачуарите (братовчеди и врагове на шуарите ), което напр. ми отнесе главата.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: На въпросанови [re: hadjiyata]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 15:35



Направо ще умираш още преди да се родиш.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Напримернови [re: Darth†Vader™]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 15:41



Цитирано от един друг форум:
Има едни хора, живеещи на границата на Перу и Евадор.Наричат се ачуар. Както братовчедите си (и врагове!) хиваро (шуар), до недалечно минало (преди ок. 30 г.) са практикували лов на глави. Ето откъс от една автобиография на индианец ачуар.
Из разказа на Кукущ, стария ачуарски ловец на глави:


"Тези, които са нямали видения, винаги умират млади. Мъже, които никога не са воювали, не стават за нищо. Те са като малки неумели деца.
Следва пространно описание на живота и делата му.
Сега съм старец. Имам много деца и внуци. Престанах да убивам, за да не отмъщават другите на тях. Но мога ли да кажа, че живея добре? Много неща се промениха през тези години. Преди беше друго. Нямаше села с толкова хора. Преди старците говореха на младите: "Пийте тютюн и търсете видения, за да успеете да убиете вашите врагове и да се защитите от тях". Така говореха старците. И когато бяхме млади, им се подчинявахме. Пиехме сок от тютюн или натем (аяхуаска) и търсехме видения. Аз също ходех да търся видения. И получих Сила. Ето защо доживях до сега. Сега съм старец и вече не воювам."



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: На въпросанови [re: BlackWolf]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 15:46



Това за предродилното умиране определено беше гадно .
Но ми дойде на ум защо онези индианци ходят голи - жените им просто ме могат да сварят да изперат подменяните поради ежеминутното "окъкване" гащи .





Тема Re: Напримернови [re: BlackWolf]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 15:49



Егати наркоманизираните индианци !



Тема Re: Напримернови [re: BlackWolf]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано15.06.08 15:52



Без силата сме нищо, но добре, че са индианците да поддържат спомена за традициите на силата.
Добре, че в Южна Америка са останали непокътнати от цивилизацията племена, за да ни дадат реална представа за истинските ценности на човечеството!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 16:08



Ето един разказ, който е много типичен по отношение на леукуването:
"Когато бях в училище, имах един добър приятел на име Клауде. Той беше команч. С него играехме на топчета. Той винаги ми даваше плодове и други неща, които неговият баща му носеше. Всичко деляхме по този начин. Веднъж той се разболя и си замина за вкъщи. По-късно умрял. Две или три години по-късно неговият баща изпрати Хенри Кафявата Мечка при мен. Той ми подари хубав кон, седло и юзда, които бе приготвил за своето момче. Аз бях досущ като негов син.
След известно време той дойде при мен и ми каза: "Аз имам добра магия за болки в корема. Сам я научих. Койотът ми даде силата за нея. Аз ще я дам на теб". Той ме заведе и ми показа един определен корен. Изкопа малко. Показа ми как да го варя. Каза ми да пуша и да се моля, преди да го използвам. След това трябваше да дам на болния човек да пие от него сутрин и следобед. Каза ми да не разправям на хората за това. Аз не зная името на корена.
Веднъж моят син Бен го болеше корема. Роб Къртис не можа да го излекува, нито пък белият доктор. Аз реших да опитам моето лекарство. Изкопах корените и приготвих лекарството за Бен. Помолих се: "Не зная кой си ти, създал това лекарство, но искам да ми помогнеш". Бен пи от него сутринта и следобеда и след три или четири дни се оправи.
Човек, когото си излекувал с такава магия, може да дойде при теб, когато остарееш и да каже: "Ти си вече стар, бих искал да науча от теб твоята магия"; той ще ти даде цигара, когато отправя молбата. Трудно е да му откажеш и обикновено всеки се съгласява да го научи. Не е необходимо да се допитваш до някоя от силите за това. Ако мислиш, че човекът е луд, се опитваш да намериш някакво извинение. Би могъл да кажеш, че си я обещал на някой друг."

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 16:25



Индианецът е споделил с почти непознатия младеж една дълбоко пазена тайна - тайната на лековитите билки .
При нас има доста дядовци и бабички , на чиито знания биха завидяли и светилата на съвременната медицина . Но за жалост те пазят тайните си толкова ревностно , че често не се усещат кога да ги споделят ги отнасят в гроба .





Тема Re: На въпросанови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано15.06.08 16:42



Би било невероятно, ако точно хората, които обитават Амазонските джунгли нямат лечителски умения. И те са хора, не само северноамериканските.



Постни описанията за които споменаваш, а пък ние ще си преценим дали да им вярваме.

Редактирано от Kaлoмaин на 15.06.08 16:48.



Тема Re: Напримернови [re: Darth†Vader™]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано15.06.08 16:46



В Южна Америка има и други цивилизации освен инките. Но май и там истинските ценности на човечеството се ограничавали до броя на убитите врагове.





Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор katiysha (черната овца)
Публикувано15.06.08 17:11



Аз пък не виждам кое е нелепото в случая. Не се интересувам от индианци и не му разбирам, затова и питам. Но лечебните практики(не съм ги назовала медицина) са интересни, както и това, че едно растение в определени дози може да лекува, но и да убива.

Каквото би ми пратил на бележка, би го постнал и в клуба, за да го прочетат всички, иначе вместо да правя тема, щях поначало да ти пратя бележка.
Мерси все пак за инфото.
Каза, че растенията, които те са използвали, днес се търсят като лекарства за рак, СПИН и т.н., или като съставни части. Гадното е, че трудно можеш да се докопаш до тези тревици, нали?

Народе????


Тема Re: Болестинови [re: katiysha]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано15.06.08 17:21



Мисля, че въпросът не е само в тревиците. Едно и също лекарство едва ли е подходящо за всеки болен. Мисля, че там подходът е по-различен, отколкото в съвременната медицина.



Тема Re: Болестинови [re: hadjiyata]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 17:23



Не, споделил е това с младеж, към който се е отнасял като към свой син, както личи от резказа....



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Болестинови [re: Kaлoмaин]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 17:24



Да, доста по-резличен... но да спрем до тук. Който се интересува, ще намери начин да научи.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 15.06.08 17:24.



Тема Re: На въпросанови [re: Kaлoмaин]  
Автор cuddly (whatever)
Публикувано15.06.08 17:46



да, и лечителски дарби и дарби за оцеляване по принцип би трябвало д имат.






Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор Capa_ ()
Публикувано15.06.08 18:07



Много интересно.
Макар, че трябваше с клизма да изкарат инфото от теб.


Мъдри хора са индианците.

Човешкото отношение към Природата е от огромно значение, защото, уважавайки нашия зрим, материален свят, ние показваме своето уважение и към онзи истински свят, който не можем да видим.

Именно!



Тема Re: Болестинови [re: katiysha]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано15.06.08 18:09



Това, че BlackWolf ти отговаря така уклончиво, ми напомни един филм. Не помня заглавието, но беше биографичен - за създаването на САБМО(за младежта - Самоотбрана Без Оръжие). Създателят на самбо вървя месеци наред с някакъв експерт из планините за да получи една книга, в която беше събрана информация за силни и слаби точки в човешкото тяло. Последният ден майсторът му показа книгата и каза какво има вътре и каква сила е такова познание. След това я хвърли в огъня. Младежът се шашна и бръкна в огъня да вземе книгата. Тогава майсторът му каза, че сам е направил своят избор да поеме отговорност за това знание.

Май имаме много различно отношение към информация за която сме се борили и такава, която ни се дава даром.

Склонни ли сме по-често да преоценяваме тази, която получаваме наготово или просто ни я пробутват, отколкото тази, за която сме се борили? Или сме по-критични точно към нея? Каквото и да е - мисля, че това обезмисля всички опити за вербуване за някаква идея.



Тема Re: Болестинови [re: Kaлoмaин]  
Автор Capa_ ()
Публикувано15.06.08 18:17



Сега , когато можем да научим всичко само с едно кликване, като че ли не се цени поднесената ни и добре сдъвкана информация.
По-ценна е тази, за която сме се борили и искали от дъното на душата си.
По-критични сме към нея.
Когато нямаш нещо на разположение/трудно е да го намериш/, тогава жаждата за него е по-голяма и обратното........



Тема Re: Болестинови [re: Capa_]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано15.06.08 18:20



Случайно откритите бисери също са ценни.


Все пак ми се струва, че човек, който се е борил за да научи нещо, много внимава и къде и как го разпространява. Така че истински важното едва ли може да се открие с едно кликване.



Тема Re: Болестинови [re: Kaлoмaин]  
Автор Capa_ ()
Публикувано15.06.08 18:26



Тогава какъв е смисъла да научиш нещо, ако трябва да го отнесеш в гроба със себе си.То няма никаква стойност, ако не обогатява и други хора.Аз мисля,че ако съм постигнала/научила нещо дори с цената на много труд и време, ще съм го правила със съзнанието да го предавам на другите , които търсят.
Иначе, защо?



Тема Re: Болестинови [re: Capa_]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 18:39



Първо, нищо не се научава с едно кликване. Защото не става въпрос за информация, а и дори информацията, която се получава чрез "кликване" (т.е. в Интернет) е в 90 % повърхностна.
Нужно е доста повече. Разбира се, че това което човек знае, трябва да се споделя, з0ащото само така то има смисъл. Обаче изборът (и преценката) с кого какво да споделяш, е нещо твърде важно. Впрочем, винаги е било така.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Болестинови [re: Capa_]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 18:41



А ти с какво ще ме мотивираш, за да "изкарам" инфо?... С това, че питаш? Сори, не е достатъчно.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор cuddly (whatever)
Публикувано15.06.08 18:43



а аз давам тютюн!






Тема Re: Болестинови [re: Kaлoмaин]  
Автор katiysha (черната овца)
Публикувано15.06.08 18:57



Не знам за кой път ще го кажа, но ще е за последен. Нито има нужда, нито съм длъжна да давам обяснения за себе си или да се оправдавам за нещо, защото аз си знам най-добре за себе си.

Не обичам лесните неща. Някои хора ще кажат аз пък мнооого ги обичам. Да, на всеки би му било гот, ако му е лесно. Аз пък предпочитам да знам, че съм изкарала нещо сама, за да си почувствам удовлетворението.
Много повече ценим трудно постигнатото, отколкото лесно придобитото, това е ясно. В момента обаче нямам време, нито среда, в която да чета, не че не искам. Естествено, че е добре човек да е чел, тогава да спори, да повдига теми, в които може да участва със знанията си, а не само да пита и да чака някой да му обяснява. Освен това, тази тема не ми е в компетенцията, лаик съм на нея, в момента чета това, което наистина ми трябва. Но питам ВАС, в този клуб, по простата причина, че си мисля, че мога да разчитам, защото това не е "История", където някои хора биха ме изяли с парцалите. Освено това за темата е интересна, а явно и не само за мен и сметнах, че би станал диалог.

Ето това е. Извинявай ако съм разбрала грешно постинга ти или ако звуча напрегната или.....знам ли.Просто исках да се изкажа по този въпрос, защото нямам какво да крия, това не е нещо, което не е за казване. Харесва ми и да общуваме помежду си като хора за човешки неща. Но това вече е друга тема.



Народе????

Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 18:59



" ... Който се интересува, ще намери начин да научи. ..."
Не си прав , приятелю , публикуват се само "общоизвестните" тайни . Този които има "тайните" знания съвсем не изгаря от желание да ги сподели .



Тема Re: Болестинови [re: hadjiyata]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 19:03



Всяка тайна е относителна. Стига човек да знае къде и как да търси (и колко време).

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Болестинови [re: cuddly]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 19:05



Мм-м... Трябват и поне два коня...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор cuddly (whatever)
Публикувано15.06.08 19:11



крадени стават ли?






Тема Re: Болестинови [re: Capa_]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 19:13



Може би притежаването на специфични знания дават особен социален статус в обществото . Голяма част от тези знания се получават от съответния учител , който от своя страна умишлено не предава някоя "тънкост" . Това , което по една или друга причина не е предадено , добрият "ученик" би трябвало да научи сам (дори и да "открадне") по пътя си . Друг е въпроса дали ще задмине учителя си .



Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 19:16



Зависи . Това , за което споменавах в предните си постинги няма от кого да го науча . До мен са достигнали нищожни трохички





Тема Re: Болестинови [re: hadjiyata]  
Автор katiysha (черната овца)
Публикувано15.06.08 19:20



Прав си.


За да се научи да оцелява, човек трябва да се научи да извлича сам някои неща. За основа някой трябва да му покаже (което всъщност не е задължително, може да си самоук), но по-нататък вече трябва да умееш сам да се справяш, за да предаваш после наученото. Но цаката е после да не се нуждаеш от първоизточника си, което ще е и показател за това колко добре си усвоил материала, както и дали си схванал някои житейски принципи - като например, че никой няма да е до теб цял живот, че всеки се оправя сам и т.н.

Народе????

Тема Re: Болестинови [re: Kaлoмaин]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 19:20



И май в този филм стария учител каза , че тези знания могат да направят някого или велик лекар или убиец .
Както спомена "Черния вълк" , нещата са относителни .



Тема Re: Болестинови [re: hadjiyata]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано15.06.08 19:22



Точно така беше.

Сега остава да се сетиш и за заглавието.



Тема Re: Болестинови [re: hadjiyata]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 19:23



Мда-а, има такъв момент. Просто някои неща се оставят за последния момент или всеки сам трябва да ги открие.

Всъщност при индианците разбира се има много неща, които се предават от учител на ученик, но тяхната концепция за "сила", вкл. лечителска, се основава на малко по-различен подход.
Смята се, че всеки човек открива (или му се дава - въпрос на интерпретация) лична, уникална и неповторима сила. Дори да обясни (разкрие) абсолютно всичко на друг, при другия това просто няма да работи (или ще работи съвсем слабо). Той трябва да си открие своята сила.


Смятали са (впрочем, смятат и сега), че понякога (далеч не винаги) тази лична сила може да се даде, да се прехвърли на някой, но тогава първоначалния й носител вече не може да работи с нея, повече я няма.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Болестинови [re: hadjiyata]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 19:24



Филмът май се казваше "Непобедимият". Преди доста години съм го гледал...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Болестинови [re: cuddly]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 19:26



Епа ако не вземеш коне от врага, няма да отбележиш ку...


Крадени, ама отвързани от отпред шатрата. Не от табуна по ливадите около селото.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Болестинови [re: katiysha]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 19:26



Така е , никой учител няма да е доживотно до ученика си .
Но никога не е срамно учителя да се възползва от опита на своя учител .





Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 19:30



"... Смятали са (впрочем, смятат и сега), че понякога (далеч не винаги) тази лична сила може да се даде, да се прехвърли на някой, но тогава първоначалния й носител вече не може да работи с нея, повече я няма. ..."
Не смятат , то си е така . Ако знаеш що знания за се затрили заради този ... неприятен закон .



Тема Re: Болестинови [re: Kaлoмaин]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.06.08 19:33



Не мога да се сетя , помагай .



Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор Capa_ ()
Публикувано15.06.08 19:33



Да ти напомням за някоя 'лейди' от Тумбстоун,м?

А питането не е ли едно добро начало?





Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор Capa_ ()
Публикувано15.06.08 19:39



Говориш като някой учител. Ако искаш ще ти стана ученичка, защото искам да разбера какво толкова ценно задържаш за себе си.
'Не хвърляй бисерите на свинете' - доста мъдър цитат.
Повярвай, хората в този клуб не попадат в категорията 'свине' и можеш спокойно да пълниш клуба със своите бисери, без да се притесняваш, че няма да бъдат оценени.





Тема Re: Болестинови [re: Capa_]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 19:49



Не, не говоря като учител, а като чевек, който чисто и просто не познава човека отсреща и не знае с кого всъщност говори.
Има неща, които може и да не са никаква тайна (и не са), но просто нямам желание да ги дискутирам с всеки непознат.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано15.06.08 20:04



Ето ти два коня:



Давай сега информацията! (шегувам се - нямам намерение да я купувам)
Въпреки, че това за кражбите е доста необичайно. А и какво са крали, когато са нямали коне?



Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор katiysha (черната овца)
Публикувано15.06.08 20:08



Имаш право. Затова и аз казвам, че предпочитам срещите и разговорите на живо, защото никога нищо не знаеш. Дира не е за запознанства, макар че стават много такива понякога и предпазливостта не е излишна, даже е желана. Дори е много по-добре, когато не се знае много за теб.

Народе????


Тема Re: Болестинови [re: Kaлoмaин]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 20:18



Ами... най-вече глави. Човешки.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор Capa_ ()
Публикувано15.06.08 20:48



Хайде сега, много драматично го даваш, ясно е , че въпросът не е в човека към, когото е насочен конкретен отговор.Каквото и да пишеш тук , то става обществено достояние, чете се от всеки, който е заинтересован.
Не ми излизай с такъв изтъркан мотив, все пак сме във форум.
По принцип съм това, което пиша, но ако искаш очна ставка и опознаване в широчина и дълбочина, това е друг въпрос.



Тема Re: Болестинови [re: Capa_]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.06.08 23:49



Именно защото става обществено достояние, не съм склонен да водя разговори на теми, с които по принцип не говоря с който ми падне. Човек избира събеседниците си, нали?
А ако не може да го направи (както става по форумите), просто се въздържа от коментари.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Болестинови [re: Capa_]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано16.06.08 09:42



Не е драматично. Всъщност някой неща понякога придобиват такава важност за някого, че човек го обзема едно такова особено чувство за отговорност ... Аз също не смея и не мога да говоря във форуми за нещата, които бих определила като мой път.
Не съм чела много за индианците, но останах с впечатление, че при тях на духовният път се гледа като на нещо изключително индивидуално - въпреки, че е пряко свързано със живота на цялата общност. Което не е лошо, защото поне намалява опасността от имитации. Все пак в много религии имитацията на някой гуру, учител или светец е основна активност и изобщо начин на изповядване на вярата.

Но пък това ни лишава от възможността човек просто да си погъделичка любопитството или да използва знанията като трамплин за егото.



Тема Re: Болестинови [re: Kaлoмaин]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано16.06.08 14:42



Що се отнася до индивидуалността на духовния път, определено си има неща, които са индивидуални (дори действащи само за някакъв период от живота на човека), има и неща, които са общи за социума. Но и при тях индивидуалната трактовка (е, в определин граници) е нещо обичайно. Във всеки случай догми няма и просто няма как са има...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано16.06.08 15:50



Във всеки случай догми няма и просто няма как са има...


А добро и зло?



Тема Re: Болестинови [re: BlackWolf]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано17.06.08 09:44



Блеки, след този ваш разговор се почувствах като богопомазана, че въобще общуваш с мен.



За Катюша – наистина трудно ще те допуснат до светините и тайните си, но то си е така във всяка една традиция. Не може от вратата за краката, колкото и да ми е мъчно, специално за някои техни церемонии.

Слава Богу има достатъчно хубава литература благодарение на техните усилия (преводи и редакции), човек може да научи много стига да иска. Надявам се Блеки да не ми се сърди, че ще пусна нещо от "Подиграващия враните" на Томас Майлс, която ми даде. Все пак не е някаква тайна, всеки може да го прочете. За мен това е една от най-силните книги, до които съм се докосвала.


"Постепенно ние все повече се отваряме към Висшите Сили. Все едно, че телата ни са покрити с дупки, през които Те проникват в нас и ни изпълват, а нашите молитви и желания излизат и се възнасят към Тях. Освен това сме готови да се откажем от много от обикновените удоволствия на живота, за да станем шамани. Нуждаем се от време, за да се научим как да прилагаме получената сила при лекуване, изцеление и помагане на хората ни по всякакъв възможен начин. Докато всичко това става, ние постепенно се променяме, така че с всеки изминал ден навлизаме все по-надълбоко в трансформацията. Тази промяна не ни отдалечава от обикновените ни задължения. Продължаваме да извършваме ежедневните си домашни дела и да даваме своя принос за нуждите на общността. Всъщност всичко, което шаманите правят, е за тяхната общност и племе. Призвани сме да бъдем кухи кости за нашия народ и всеки друг, на когото бихме могли да помогнем, и от нас не се очаква да търсим силата за лични нужди или слава. В действителност ние, костите, се превръщаме в обединяващата лула, която свързва ведно Уакан-Танка, Помагачите и общността. Това ни дава насоката на нашата лечителска и целебна дейност и ни показва начина на живот, който трябва да водим. То също ни кара да се занимаваме само с неща, които не носят големи приходи. Ние трябва да сме силни и устойчиви и стриктно се придържаме към тези изисквания, в противен случай ще получим много малко духовна сила и най-вероятно ще се откажем от лечителската си и целебна работа. Непосредствените уроци от нашите човешки учители, какъвто беше Стремето за мен, изискват да спазваме традицията при извършване на ритуалите, тя е дори по-важна от целителството. Излекуването на един конкретен индивид е важно предимно заради урока, който то дава на общността. Общността трябва да продължава да осъзнава, че Уакан-Танка и Помагачите са винаги с нея и не бива да се страхува. Изцелението на някой неин член й дава тази сигурност и необходимата сила да продължи напред пред лицето на болката и нещастието. Така че всъщност шаманите са в центъра на всяко важно събитие, което се случва в живота на общността и племето, а движението и разпределянето на силата ни дава още по-голяма енергия..."

"Споделих с него, че шаманите пуебло се отъждествяваха с тръби и ми разказваха как това въздейства върху техния живот. Стана ми интересно, че и Подиграващия Враните използва същите определения и се питах дали, превръщайки се в куха кост, бе минал през същите четири етапа, през които минаваха те - първо извикваха в себе си Уакан-Танка, за да ги освободи от всичко, което би спирало проникването Му - неща като съмнения, въпроси и съпротиви; после се осъзнаваха като чисти тръби, готови да се изпълнят с надежда и способности и нетърпеливи да приемат силата; през третия етап осъзнаваха силата, която нахлуваше в тях; и накрая отдаваха енергията навън, на другите, със съзнанието, че, изпразвайки се, Висшите Сили ще ги изпълнят с още повече енергия за отдаване."



Тема Re: Болестинови [re: Kaлoмaин]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано17.06.08 09:45



"А добро и зло?"

Това са относителни понятия.



Тема Re: Болестинови [re: agrimonia]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано17.06.08 09:57



Знам. Просто се чудя на представите на индианците за тях. Все още не мога да открия някаква рамка... ограничение ... абе, някак не мога да открия представата им за разграничение на добро и зло. А ако не го определят ще да уникални.





Тема Re: Болестинови [re: Kaлoмaин]  
Автор katiysha (дете)
Публикувано17.06.08 10:18



А ако не го определят ще да уникални.

ами то май няма кка да го определиш, защото винаги зависи от нещо.

Всеки ритник отзад, води до крачка напред!


Тема Re: Болестинови [re: katiysha]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано17.06.08 10:20



Все пак това са понятия които не слизат от устите на цял куп духовници от всички религии.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.