Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:07 23.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Личното ви суеверие...  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано25.04.08 14:28



Хайде, малко вероятно е да нямате поне едничко малко или екзотично такова... Няма се правя на психолог, просто извадете камъчетата и талисманчетата от джобовете, тайното си убеждение, стаения малък страх, скритото желание - признайте ги пред себе си и ги споделете...



Давам личен пример:
1. Гадаене по песни... от радиото. По-скоро начин за настройване на подходяща вълна преди изпити - предната вечер на доучване/разпускане или на сутринта преди изпит, за ободряване и настройване. Особено ако е нещо любимо, бодро или обнадеждаващо. Още не съм забравила следобяда преди писмения изпит по език в края на подготве - преговарях, каквото преговарях (всъщност не си дадох много зор, но после имах най-висока оценка в класа...), и седнах да си почивам под звуците на любимото ми рок-радио... Да, обаче по едно време от нямане какво да правя взеха да ме налягат някакви тревоги и "Bittersweet Symphony" на The Verve беше щастливо, но недостатъчно за сериозния случай попадение; в по-късните часове обаче, вечната "Let It Be" ме настрои на вълна "всичко ще е наред" и ме избави от всякакви съмнения... През бакалавърските години продължих, и сега понякога го правя. Като цяло първенство по въздействие държат "Бийтълс", понеже са групата, която винаги може да ме накара да се усмихна; "Стоунс" и още поне десетина по-съвременни създатели на силни или динамични звуци също ми сгряват душичката в "times of trouble". Балади генерално не ми действат много от доста време... освен някои...

2. Имам една опростена версия на метод за гадания по "И-Дзин" (със зарове) и в гимназията хвърлях понякога... или честичко... Туй вече на лична тематика... Все пак 64 възможни отговора понякога могат да ме насочат на различни от завладялите ме мисли/усещания... По купони сме си губили времето с разни глупави гледания на карти - ама то повече на майтап... Отдавна не се занимавам с това.

3. Талисмани... Хм, само като знак на някаква традиция или различност (седмолъчната розета ми я знаете), в унисон с нещо в мене в даден момент... или понякога за гъзарийка ако щете... На последната среща, в наргиле-бара някъф гъзар от съседната маса взе да ми демонстрира "познания" с оная "версия" на разчитането й с Ъ-та след всяка съгласна, която я изкарва едва ли не списък с "късмети" - живот, богатство и т.н. Ама не ставаше за сваляне...

Признах си... Ама да ме питате защо?!

Редактирано от Roxy на 25.04.08 14:29.



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.04.08 14:31



а боб 'фърляш ли?



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Last Roman]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано25.04.08 14:38



само варен. в кенефа...





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор nonetheless (старо куче)
Публикувано25.04.08 14:54



1. Гадаене по песни... от радиото. ..

.. пробвай да въртиш една и съща песен много пъти, дори и след като ти омръзне и се забиеш, пак да продължиш да слушаш същата песен.... ... това всичкото е за да отключиш "паралелна вселена" на звукът.

... ако успееш, пак не може да имаш сигурност в гаданията





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор katiysha (хамелеон)
Публикувано25.04.08 15:12



вечерта преди изпита пих чаша вино - много добре ми дойде и на другия ден бях свежа като салата.

суеверия.....понякога виждам нещата като знаци. не знам как точно да го обясня, но е нещо като предупреждение.абе общо взето глупости - нали няма случайни неща



имам я книгата "И - Дзин". почнах да я чета, но нещо не ми допадна.и на карти мразя гледанките.

иначе майка ми е адски суеверна. като се разлае за по-продължително време голямото черно куче на съседите тя винаги казва че това не е на добре. от нея може би прихващам, но гледам да не отдавам значение, защото колкото повече мислиш за нещо, то сякаш става, но го има и обратния вариант - очаквай неочакваното.може би това последното е вид суеверие?

Народе????

Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор cuddly ()
Публикувано25.04.08 15:30



черна котка - когато видя такава, много се зарадвам.
даже не ми трябва да се случва нищо хубаво, самото създание ми е достатъчно.






Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано25.04.08 15:36



Ако ме беше попитала само преди седмица, щях да ти кажа, че нямам никакви суеверия :) Но, ирония да съдбата, все пак си открих остатъчно такова, макар да не съм съвсем убедена, че е само суеверие (като ви разкажа ще разберете защо).
Имам един киперус/циперус, вид стаен папирус, който е много капризно цвете, което имам от наистина много години. На няколко пъти да се пресели в рая на цветята, на няколко пъти бе реанимиран все пак, доста често се развива зле и не върви добре. От няколко месеца обаче той се развива чудесно и стана толкова голям, че по всички цветарски правила трябваше да го преместя в нова саксия. И тук се улових, че суеверирам.

Някак си...не можех. Той е в тази саксия от самото начало и по някаква причина си въобразих, че ако го преместя, ще умре и т.н. Но не съм сигурна, че е само суеверие - все пак строго погледнато и цветето поняся зле местенията, а и мисля подсъзнанието ми отчита факта, че в която и да е по-голяма саксия да го сложа, няма да може да се побира в съда подложка, в който е сега и който много обичам. Така че мисля, че е по-комплексно от просто суеверие, но не мога да отрека и суеверният елемент, който усещам все пак

А кой от вас заслужава вечен живот?

Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: katiysha]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.04.08 15:51



мдам, най добре върви пиенето преди и след изпит.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано25.04.08 15:54



С удивление установявам, че това май е първата тема, по която не знам какво да кажа.

Просто не се сещам! Роски, ти си първият човек който успя да ми затвори устата.

Все пак като ученичка бях забелязала, че ако пътувам с един определен автобус получавам неочаквани шестици.



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано25.04.08 16:00



Нямам такива и съм щастлив, че живея живот без никакви суеверия.





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.04.08 16:01



автобусът да не е бил с номер 666?



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано25.04.08 16:14



Не. Шофьорът беше футболен фен и си беше окачил на кабината италианските национали, които спечелиха световното през 82 година. А и аз им бях фен, така че много ми харесваше да пътувам точно с този атвобус - през цялото време ги зяпах.

Така че шестиците не бяха пряко изписани, но все пак имаше нещо свързано с отлична работа.



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: katiysha]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано26.04.08 15:22



абе що не даваш тайничко виното на съседското куче - така всички ще са спокойни...





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: cuddly]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано26.04.08 16:18



аха, нищо лошо от тях (всъщност някога бритите са ги считали за животни, носещи късмет, пред да се намеси християнството в цялата тая работа)... жалко само, че чисто черни без разни рижави прошарвания се срещат по- рядко.

петък 13-ти също е хубав ден...



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано26.04.08 16:20



сега сигурно заслужих завистта на цялото ученическо съсловие...





Тема А когато суеверието не проработи...нови [re: Roxy]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано27.04.08 15:43



Какво правите тогава?!


(Щото естествено, никой не може да накара настоящето да се случва в съгласие с малките ни страхове...)
Аз, както следва:
1. Сменям или спирам радиото, ако не ме кефи какво пускат... Няма разни тъпи песни да ми развалят настроението, я! Мога да се нахъсам и сама.
2. Ами тогава с "И-Дзин" ако отговорът съвсем не ми би свързани със случая мисли или не ми харесваше, просто си хвърлях нова комбинация, докато ме кефне илие нещо по-тълкуваемо. Теория на вероятностите е това все пак, не телефон с висши инстанции... По тая причина и не вярвам, че мога да спечеля от тотото, нито системно играещите балъци, които повече са дали на системата, отколкото са й взели - няма никакви основания аз да съм притежателката на кажи-речи 14-милионната (като брой) комбинация, която да свали 6-цата - не може просто така да се е*аваш с висшата математика, както казах...
3. Бе то ясно, че руните на розетата няма да ми изведат някоя формула или да ми възстановят от някоя 9-та глуха гънка на мозъка недозапомнен закон, ама си е гъзарийка, все пак, да носиш нещо, дето другите не го знаят какво е, пък и е оригинално наглед. Както и наличието в него на символика и традиция. Същата тази розета всъщност ще ми напомня и за случая, в който я придобих и хората на едно събиране след един велик концерт и преди едно чутовно напиване... Друг въпрос са си обаче случаи от типа да нося една мартеница посред април на изпит по Стопанско управление, за да ми напомня за управленския "принцип на обратната връзка" (и точно въпросът за принципите ми се падна!) - това си има научна обосновка и се нарича мнемотехника - метод за помнене чрез асоциации. Без да имат идея от науки, обаче, са го ползвали и бабите ни по начина да си вържат конец, за да не забравят да направят еди-какво си (в по-ново време - слагане на часовника на другата ръка със същата цел)...



Тема ПЕТЪК 13-тинови [re: Roxy]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано27.04.08 16:31



ПЕТЪК 13-ти е велик ден!
Най-рисковата ми финансова дейност се случи на петък 13-ти в 13:00 часа, няма значение коя година! И всичко беше перфектно! Държа да подчертая, че не съм избирал нито датата, нито часа - всичко беше определено от банкери или нотариуси, от мен се искаше само да се съглася, което и направих с голямо удоволствие като разбрах за датата и часа!


Иначе в една сесия ч пъти теглих билет с 13-ти въпрос в него. Сигурно е излишно да казвам, че изпита беше в петък, 13-ти и оценките бяха еднакви с обща сума две дузини.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: А когато суеверието не проработи...нови [re: Roxy]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано27.04.08 16:39



Като каза радио - когато в главата ми зазвучи няко я мелодия, съм абсолютно сигурен, че в момента звучи и по някоя станция! Доста често обаче съм се убеждавал, че е наистина мелодиите, които ми се въртят в главата се излъчват в момента, затова не го броя съвсем към суеверията!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: о, веднъж...нови [re: Darth†Vader™]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано27.04.08 17:01



навръх Нова година, май беше преди 2 години, пиша смс на една приятелка, която тогава беше в родния си Смолян да й честитя празника, и помежду другото пишех, че ако чуе

, да се чувства поздравена, понеже и двете харесвахме това парче. после тя ми каза, че точно когато получила смс-а, пуснали песента в дискотеката в Пампорово, където празнувала...

Редактирано от Roxy на 27.04.08 17:33.



Тема Re: А когато суеверието не проработи...нови [re: Roxy]  
Автор cuddly ()
Публикувано27.04.08 17:05



ами като ми залипсва черна писана и се завирам в нета да търся картинки на такава..
детска му работа.






Тема Re: о, веднъж...нови [re: Roxy]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано27.04.08 17:06



Ето това се казва истински езически поздрав!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: А когато суеверието не проработи...нови [re: cuddly]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано27.04.08 17:15







Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Eva B.]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано27.04.08 17:20



какво стана с растението все пак?!





Тема Re: знаците...нови [re: katiysha]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано27.04.08 17:32



понякога отчитаме някои случки/обстоятелства като такива, защото са ни накарали да погледнем нещата под друг ъгъл или са съвпаднали с нещо важно, били са в съгласие с нещо важно за нас, брънка от тази огромна плетеница от случайни събития и причинно-следствени връзки, в която живеем - която не може да бъде обхваната от човешки ум или компютър, но това не значи, че я няма; и в нея няма нищо свръхестествено... или "there are signs everywhere" както казваше Чандлър от "Приятели". макар че самите "знаци" едва ли са се възнамерявали като такива всъщност, за някой от хората, които са били близо до тях в даден момент те са се оказали точно знаци - но заради самите тези хора. It's all in the mind... може би някой ден ще се ориентирам към някой атеистичен клон на агностицизма...





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано27.04.08 18:46



Май има такова нещо.





Тема Re: знаците...нови [re: Roxy]  
Автор katiysha (хамелеон)
Публикувано27.04.08 19:08



It's all in the mind - съгласна съм, това е формулата.



атеистичен клон на агностицизма...
- да се обадиш

Народе????

Тема Re: А когато суеверието не проработи...нови [re: Roxy]  
Автор katiysha (хамелеон)
Публикувано27.04.08 19:11



тогава просто продължавам напред без да отдавам значение. уча се от всичко и понякога нещо вътрешно ми помага да разбера какво да направя, усещам кога за какво е дошъл момента, всичко си тече плавно....
др път имам гадния навик, от който и аз се дразня, да анализирам малко повечко от необходимото. хората казват - станалото-станало. но това не значи, че не може да се поправи.

Народе????


Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано29.04.08 16:22



Нямам нищо конкретно, което мога да формулирам като мое лично суеверие. Просто когато се появи нещо необяснимо, започвам да си гообяснявам и така се появява така нареченото моет "суеверие". Вярвам в гадаене на карти, ама много хора вярват. Почти всеки ден минавам под табели и смятам черните котки са много симпатични. Ако се сетя нещо, ще кажа ;))



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: ThunderGoddess]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано02.05.08 18:52



Много интересни разговори си водите, докато се бях отдала на селски туризъм. Направо не смогвам да прочета всички нови мнения. Тази тема със суеверията се оказа особено интересна. Аз нямам талисман, който да нося навсякъде със себе си. Обаче знам, че няма нищо случайно. Отдавам голямо значение на дребните неща-фрази, случки, срещи и тем подобни. Понеже явно е трудно за разбиране, ще дам пресен пример. За празниците бяхме на село от петък(25-ти април) с намерението да стоим там до днес, 2-ри май. Във вторник леля ми казва между другото:"Ами вие нали ще си ходите на 1-ви?" Отговаряме, че се е объркала и смятаме да тръгнем на 2-ри. На следващия ден баща ми споменава:" Кога щяхте да тръгвате- на 1-ви ли?". Ето такива неща ми привличат веднага вниманието и след като дъщеря ми каза, че иска да се прибира на 1-ви, защото иска да се срещне с приятели, стегнахме набързо багажа вчера и се прибрахме в София следобяд. И ето- само след няколко часа, снощи мъжът ми се разболя-"прекрасен" вирус! Ако бяхме оставили пътуването за днес, той нямаше как да шофира и щяхме да останем там сигурно до Гергьовден.
А, освен това вярвам в руните. На Боян му се удава много, може би още от предишен живот.



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор Hитo знaм, Hитo мora (шеф на екип)
Публикувано02.05.08 23:18



И при мен се получават нещата с тея песни,обикновенно като ми се върти из главата някое парче,не минава дълго и го чувам някъде -без аз да се ровя да го търся и т.н.Тва е щото съм меломан.Запечатало ми се е в чутурата една случка с една песен(някво тъпашко парче беше от МТВ),което тогава 10 год агоу му се радвах ,щото тогава бях даже по тъп от колкото съм сега,,,,та беше някакъв кандидатстуденски изпит и аз с един приятел се настанихме в един хотел(в Габрово май беше),пускам тел. и тва парче и му викам еее е баси съвпадението.Така и после нещо навивахме някви часовници на аларма да ставаме 3 часа да учим за изпита (който почваше в 8)

-болни мозъциАз се събуждам и до шкафчето до мен гледам няква джаджа с копчета(тея радиа по хотелите,дето хващат само хоризонт) и го натискам копченцето и аааа-втрещен-същото парче по радио Хоризонт в 3 часа през ноща.И го будя френда много ентусиазиран и не вярваш на ушите си ,в някви де жавута изпаднах и ей такива наркомански състояния.И чета няква тема(по география беше) и тя взе че се падна тя.Бях изкарал 5,75-чудовищен резултат за мен.Обаче не се записах там и т.н-лонг стори



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: agrimonia]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано03.05.08 11:44



Понякога наистина трябва да се вслуша човек в "случайностите". Точно преди малко в "Религия" се замислих, че ако трябва да научим нещо, то ще ни бъде показано - няма да има нужда от поучения или "божи заповеди".

Нито от "избранници" на бог или "избрали" бог, които изобщо не са знаели какъв избор имат.



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Hитo знaм, Hитo мora]  
Автор katiysha (lady in black)
Публикувано03.05.08 12:07



Когато бях на олимпиада по история с една съученичка трябваше да имаме химикали, които пишат еднакво. И аз си купувам преди изпита от един магазин, а тя ми вика - "А не, аз няма да си купувам нови, защото съм със старите от доста време, та ако ги сменя, няма да ми върви на олимпиадата". Стори й се като повратна точка да си купи нови химикали, защото с тях ще дойде и нещо ново, може би лош късмет например. Чувала съм и че когато излизаш на среща с гадже, трябва да си облечен с любимите си дрехи, с които ти е удобно, а не да се наместваш цяла вечер в новите, с които още не си свикнал.....(а понякога става така, че нямаш нужда и от дрехи

)

Народе????

Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор katiysha (lady in black)
Публикувано03.05.08 12:11



че ако трябва да научим нещо, то ще ни бъде показано - няма да има нужда от поучения или "божи заповеди"


абсолютно съм съгласна. същото е и с хората - който трябва ще те разбере и ще те опознае като човек, ще се сближите. с който не върви значи просто няма какво да се насилват нещата и да се вреш, където не ти е комфортно. всичко си става, както трябва да стане....

Народе????


Тема Re: всичко е ясно...нови [re: agrimonia]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано03.05.08 16:17



жената е искала да ви изпъди по-скоро и за наказание, че не вдявате на приказките й, се е постарала да причини стомашните проблеми на мъжа ти с готвенето си. детето е разбрало за намеренията си и овреме се е уговорило с приятели за среща. няма място за суеверия, а за начинаещ криминолог!





Тема Re: всичко е ясно...нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано03.05.08 16:33



Това със стомашните проблеми не пасва - тогава нямаше да могат да си отидат още поне 4-5 дена, защото мъжът й нямаше да може да шофира.

Може би се е опитала да ги задължи.



Тема Re: всичко е ясно...нови [re: Roxy]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано03.05.08 19:32



"жената е искала да ви изпъди по-скоро "

Логично на първо четене! Но тя няма защо да ни гони-ние не сме в нейната къща, а в нашата. А и по такива ппразници се събираме цяла глутница братовчеди и е необяснимо някой да иска да си тръгва по-рано от предвиденото, при положение, че не сме отпразнували всичко и не сме изхабили торбите с фойерверки! Така че ...карма, какво да се прави. Няма случайности, да знаеш. Ето, Каломаин и Катюшата явно са го изпитали лично и знаят за какво говоря. Сигурна съм, че и ти имаш подобни случки, но просто не те сдържа да ме гъбаркаш!



Тема Re: всичко е ясно...нови [re: agrimonia]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано03.05.08 20:00



Сигурна съм, че и ти имаш подобни случки, но просто не те сдържа да ме гъбаркаш!
естествено! явно вече доста добре ме познавате, колежке!


имала съм знаци, често навременни, но съм имала и уникално късно разбрани такива. но "знаците" затова са Знаци, защото са за нас самите. за околните те са "нищо особено" в повечето случаи - ако изобщо ги забележат. затова предпочитам да вярвам в голямата причинно-следствена Мрежа... и в късмета някои нейни връзки и възли да са добри за мен, а на други да не съм се обесила като несъзнаващо добиче. макар че понякога става и обратното, уви...



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор KoтkaTa (дзвер)
Публикувано04.05.08 19:33



Никога не се връщам за нещо забравено. Не знам защо... инстинкт някакъв.



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: KoтkaTa]  
Автор Hитo знaм, Hитo мora (шеф на екип)
Публикувано04.05.08 20:29



Е не ти ли е интересно да се върнеш някой път и да видиш кво ще стане и ако стане нещо да си го исфабрикуваш че е станало само щото си се върнала и така още повече да се вкараш в матрицата.Аз бих го направил само и само да си вида сеира как ще реагирам и кви мисли ша ми дохождат до главата,ама нейсе не съм суеверен и не мога да се насладя на подобна забава





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Hитo знaм, Hитo мora]  
Автор KoтkaTa (дзвер)
Публикувано04.05.08 21:33



А, връщала съм се, чудех се дали съм изключила ютията...


С такси се върнах и пак с такси до работа.
Реагирах на сметката, която се навъртя



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: KoтkaTa]  
Автор Hитo знaм, Hитo мora (шеф на екип)
Публикувано04.05.08 22:01



ха ха ,аз с тоя номер минавах в училище,,,обаче с печката.Причаквам даскалката пред вратата и с много притеснен ,хриптящ и почти през сълзи препирно я замяргам с 200 думи в секунда за тва как си мисля че съм забравил печката в къщи и дали може да ме освободи от час уж за да си отида и да я изключа.Винаги се вързваха,щото толкова притеснено и бързо го казвах,че тя не схваща въобще за кви глупости и говоря.Другото любимо ми беше за разширените зеници и поради тази причина как не съм успял да си науча ама тва си е офф топик отвсякъде така че спирам





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Hитo знaм, Hитo мora]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано05.05.08 06:49



Ще ти издам една тайна.


На тези приказки се хващаме само когато подобни активности като изпитване на жалващите се изобщо не влизат в плановете ни.



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Hитo знaм, Hитo мora (шеф на екип)
Публикувано05.05.08 11:07



Е ти пък от прекалено оригиналничени,че нищо не ти се разбра,,





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Hитo знaм, Hитo мora]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано05.05.08 20:05



А бе аз така си говоря. Ще се опитам по друг начин - на тези номера, които описваш, колежките даскалици и аз се хващаме само проформа. Всъщност никога не вярваме да ученици.





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано05.05.08 23:08



току-що им разби детските мечти!





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано05.05.08 23:23



Не искам да съм гадна, но за мен беше удоволствие.



Между другото се сетих за още едно лично суеверие - всеки път, когато чакам гости, гледам да не се престаравам с яденето, защото ако реша да го направя винаги нещо се обърква. Като карам през пръсти храната се омита за отрицателно време.



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор katiysha (lady in black)
Публикувано06.05.08 09:03



май моето суеверие се изразява в това да не говоря много за нещо, което искам да стане, и да не разправям наляво и надясно. Не става дума сега за изпитите, ами за други неща от живота...

Когато много се раздрънкаш и разказваш на тоз и на оня, нещата някакси се осуетяват, затова предпочитам да си мълча. А и нали имаше една мисъл - "Който много говори за любовта, той не я изпитва истински", което не винаги е вярно, но.....

И друго - майка винаги ми полива вода преди да отида на изпит, за да мина по нея. А също като чисти удома аз й казвам че след малко ще излизам и да почне тогава да чисти, за да не й преча. А тя отговаря че не се почвало да се чисти, когато някой излезе от къщата. Това има обяснение.

Народе????

Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: katiysha]  
Автор KoтkaTa (дзвер)
Публикувано06.05.08 10:25



И аз не говоря много за нещата, които искам да станат и са ми наистина важни. Баба ми казваше "Синко, покритото мляко котките не го лочат".



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: KoтkaTa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.05.08 10:34



може да не го лочат, но го надушват.





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Last Roman]  
Автор KoтkaTa (дзвер)
Публикувано06.05.08 10:36



И с това си остават...





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано06.05.08 20:09



"колежките даскалици и аз се хващаме само проформа."

Когато учех в руската гимназия, в съседен клас един Иван реши, че по геометрия трябва да се изнесе по някакъв начин и беше решил да припадне. Влиза учителката(рускиня, естествено), дежурния казва:"Клас стани!", всички стават, учителката казва:"Седнете.", всички сядат, само Иван стърчи две-три секунди и се строполява на земята. Всички изпищяват:"Другарко, Иван припадна!", а тя, невъзмутима, махва с ръка :"Изнесете го!" и изобщо не й мигна окото! Може би защото се е усъмнила или просто не й пукаше, не знам.



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: katiysha]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано06.05.08 20:11



"Когато много се раздрънкаш и разказваш на тоз и на оня, нещата някакси се осуетяват, затова предпочитам да си мълча." Напълно съм съгласна с теб.

"майка винаги ми полива вода преди да отида на изпит, за да мина по нея. А също като чисти удома аз й казвам че след малко ще излизам и да почне тогава да чисти, за да не й преча. А тя отговаря че не се почвало да се чисти, когато някой излезе от къщата. "
И аз така. Поздрави майка си от мен!





Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: agrimonia]  
Автор katiysha (lady in black)
Публикувано06.05.08 20:22



мерсии, и ти имаш. Тя рече, че най-обича някой да излезе, че да не чисти. - хем е сама на спокойствие, хем няма работа жената.

Народе????

Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: katiysha]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано06.05.08 20:52



за чистенето го знам в друг вариант - да не се чисти, когато някой от семейството е на път.



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор katiysha (lady in black)
Публикувано06.05.08 21:11



да, май така се оказа, питах майка



Народе????

Тема Re: така значи,нови [re: katiysha]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано06.05.08 21:28



всеки път, когато някой излиза, а?! ще ти се, мързелче!!!





Тема Re: така значи,нови [re: Roxy]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано07.05.08 10:31



Представяш ли си да си жена на тираджия?

Сигурно ще чистиш веднъж в месеца най-много. А ако мъжа ти е на работа в чужбина, примерно за 1 година? Маааалииииииии...



Тема Re: така значи,нови [re: Roxy]  
Автор katiysha (lady in black)
Публикувано07.05.08 11:41






ааа, не съм мързел аз
пера, чистя, мия чинии
само дето у нас е хаос (заради мен естествено), а майка иска всичко да е подредено. аз обаче съм си свикнала да пребивавам в разхвърляното пространство - на една страна книги и учебници, на друга дрехи и посредата - АЗ!

Народе????

Тема Re: така значи,нови [re: katiysha]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано07.05.08 12:30



и, естествено, само ние можем да се ориентираме в нашия си хаос, а ако някой се опита да го "подреди" по негов си начин, сме обречени нищо да не е там, където се надяваме да го намерим... познато, твърде познато.





Тема Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано19.05.08 14:56



като цяло - не й вярвам. по-точно: голям скептик съм относно астрологията. щях да бъда пълен, ако никой никога за нищо не ми беше познавал. но има човек, непрофесионалист, с когото даже не се познаваме особено, но правещ хороскопите със сърце, който ми е познавал и чиито оценки на дати/синастрии, даже поискани или прочетени пост фактум, досега са се оказвали верни. макар че обикновено прибягвам до подобна услуга в много краен случай или за последен поглед отстрани, което се случва твърде рядко. но щом човешкият, субективният фактор е толкова силен, не мога да съм убедена за правотата и научността на теорията като цяло. затова съм избрала да не вярвам на астрологията попринцип.

иначе, практически скромните ми познания са достатъчно и лесно средство, за да блесна на маса, както и тези по разни други "окултни" науки, като нумерология или зодиакални камъни например. (друго си е да кажеш: "Аз имам 6 ретроградни планети!" - за незапознатите - това се счита, че означава, че съм стара душа...) но да се консултирам със звездите за щяло и за нещяло, или да си обяснявам разни периоди от живота ми с небесни прични - до там не съм стигала и няма да стигна. може би светилата в момента на раждане имат някакво общо значение, но винаги съм считала вродените (донякъде наследствени) осбености на характера и канализирането им в битието - средата и всички събития и обстоятелства през житейския път - за много по-важни за човека.

п.с.: една от причините за това ми мнение по темата е чисто егоистична - самосиндикално взех, че внесох смут в душите на астролозите в един съседен форум в


за което диво се кефя. а пък циганката, дето ме хвалеше, умря...



Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано19.05.08 15:45



Поздравления!

И аз понякога чета при астролозите, но са ми малко скучни, а и ми прави впечатление маниерът им на изтискване на информация, когато нямат какво да кажат.


Между другото очевидно си по-стара душа от мен.
Чувствам се почти тийнейджър с моите дори-не-знам-колко ретроградни планети. Може и да са малко на брой, но съм сигурна, че са много ретроградни.



Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.05.08 15:50



в тоя клуб /астролози/ само суеверни баби пишат.





Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано19.05.08 15:55



зарежи звездите и планетите - нямаше да ми е гот да ги гледам вечер, ако считах, че на светлинката им тежат толкова много събития, личности и объркани съдби!





Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано19.05.08 15:59



Недей така бе човек - веднъж засяках там метлата.


Ама като се карат го правят като махленски клюкарки.



Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано19.05.08 16:01



За това изобщо не се бях сетила.


Като нищо ще ги намразя.
Вече ще им се възхищавам само от позицията на фен на астрономията.



Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано19.05.08 16:04



подарявам ти една мъглявина:





Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.05.08 16:06



Недей така бе човек - веднъж засяках там метлата
Аз нали това казвам - суеверни бабички.





Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано19.05.08 17:53



Като си говорим за астрология и суеверие ето цитатче от една статия - все пак имаме експерт, който може да си каже мнението по въпроса за една предизвестена смърт.

Мисля, че е имало и други предзнаменования - по-точно жена му сънувала нещо и разни други такива.

81. Предстоящата насилствена смърт била предсказана на Цезар от напълно ясни поличби... Тези поличби не могли да не му подействат. Чувствайки се при това не напълно здрав, той дълго се колебаел дали да остане у дома си и да отложи набелязаните от него работи в сената. В края на краищата обаче Децим Брут го убедил да не лишава от своето присъствие многобройните сенатори, които отдавна го очаквали. И ето приблизително след четири часа Цезар излязъл от дома си; някои от тези, които го срещнали, му подали бележка с донос за заговора. Цезар обаче смесил тази бележка с други записки, които държал с лявата си ръка, като се канел малко по-късно да ги прочете. Сетне той пристъпил към жертвоприношение и макар че за тази цел били заклани няколко животни, той не могъл да получи добро предзнаменование. Но Цезар пренебрегнал тези предупреждения на боговете и влязъл в курията. При това той се присмял на гадателя Спурина, който го предвардвал от датата „петнадесети март", и го изобличил в лъжа, тъй като по думите на Цезар петнадесети март настъпил, без да му се случи каквото и да е зло. В отговор на това Спурина казал: „Да, петнадесети март настъпи, но още не е изтекъл."
82. Когато Цезар сядал на мястото си, съзаклятниците го заобиколили, давайки си вид, че искат да му говорят по служба, и веднага Тилий Кимавър, който се нагърбил с първата роля, се преместил по-близо уж под предлог за някаква молба, но Цезар му махнал с ръка и с жест показал, че отлага работата за друго време. Тогава Тилий го заловил за тогата и за двете рамена. Цезар извикал: „Но това е вече насилие!" Веднага щом се извърнал, един от двамата братя Каска му нанесъл рана малко по-долу от гръкляна. Цезар хванал Каска за долната част на ръката и я пробол с металната пръчица за писане, като се опитал да скочи, но едно друго нараняване го спряло. И щом забелязал, че го нападат от всички страни с голи мечове, той покрил главата си с тогата и същевременно с лявата си ръка свалил гънките на гърдите си чак до глезените, като искал да падне колкото е възможно по-прилично, а също да закрие и долната част на тялото си. В това положение той бил пронизан от двадесет и три удара и само при първото нараняване издал стенание, без да произнесе нито дума, макар че някои разправяли, че той бил казал на гръцки на спусналия се върху него Марк Брут: „И ти ли, мое дете?. . ." Бездушен, той останал да лежи няколко часа на същото място, тъй като всички се разбягали.




Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано19.05.08 22:03



не знам дали тази легенда е от древността или е възникнала по-късно, но в средновековния епос за подвизите на александър Македонски - "Александрията", за негов баща се сочи египетски жрец, който изчислил точно необходимия момент на зачеване, за да се роди Александър под знака на Овена (или беше заченат под знака на Овена, за да се роди когато там се е родил; зле съм с датите както знаете...) и да има предначертаната му съдба. Морис Дрюон използва този мит в неговия роман за Ал.Велики.



Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор katiysha (lady in black)
Публикувано19.05.08 22:31



Използва подобни мотиви и в книгата си в 7 тома за династиите на френския престол - става дума за отровите на Екатерина Медичи, както и това, че тя ловко използва рождените дати на тези, които иска да отрови и прави магии, съобразявайки се със звездите и фазите на луната в момента на раждане, зодиите на жертвите, асценденти, и прочие дивотии, със точните пропорции на съставките на отровата. Дори си спомням, че имаше случай, когато бодеше разни кукли, правеше заклинания....баш вуду

Съветва се с нейн доверен слуга, когото под страх от смърт държи в подчинение.
Освен, че е художествена литература, книгата има исторически характер и всичко е вярно, с изключение на това, което автора е добавил, за да украси например любовните приключения на героите си. Много я обичам тази поредица

1. Железният крал (1955)
2. Удушената кралица (1955)
3. Отровите на короната (1956)
4. Законът на мъжете (1957)
5. Френската вълчица (1959)
6. Лилията и лъвът (1960)
7. Как един крал погубва Франция (1977)


Народе????

Редактирано от katiysha на 19.05.08 22:36.



Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: katiysha]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано19.05.08 22:39



Интересна е поредицата, но съм се убедила, че историческите романи са много лош източник на историческа информация.

Но същото се отнася и за някой учени. Скоро попаднах на една книжка за българските царици - май доста големи глупости са писани за тях само защото не са се харесали на някой автор на мемоари.



Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор katiysha (lady in black)
Публикувано19.05.08 23:02



даам, хубаво е да се има едно на ум, докато се чете всяка една книга, особено тези, за които сега си говорим.

Скоро попаднах на една книжка за българските царици - май доста големи глупости са писани за тях само защото не са се харесали на някой автор на мемоари.

е, това е тъпо - на когото не се нравят, няма да се занимава!всеки един исторически труд съдържа пристрастие или ред др неща, които пречат пък на други неща

и пр.

Народе????

Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: katiysha]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано19.05.08 23:51



абе знам, че повечето са носили името Мария :)
иначе за Второто Българско царство историите, свързани с тези жени, сигурно са по-интересни, понеже балканските владетели сключват много династически бракове и династиите се поомешват. съответно и възможностите за оценки са по-разнообразни, заради това как и на чия страна са влияели понякога те... след края на Първото царство имаме родове, смесили се след изгнания с византийската аристокрация (и Самуиловия род); през Второто българо-сръбските отношения често са доста тесни, също така и с Византия, особено на независимите феодали.



Тема Re: Личното ви суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано20.05.08 00:14



Няма лично суеверие. Всичко към което изпитвам някава почит и суеверие и страх е внушено от тъпите баби.



Тема Re: Астрологията като форма на суеверие...нови [re: Roxy]  
Автор katiysha (lady in black)
Публикувано20.05.08 07:44



ам да, нали половината от управляващите във Византия са от Асеневия род



Народе????


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.