Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:18 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Горгоните  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано10.04.08 12:24



По-специално - Медуза!
Преди време гледах един филм, където образът на Медуза беше интерпретиран по доста странен начин. Според авторите тази толкова особена фигура отразява страхът на мъжете от женската сексуалност. Но пък на мен все ми се струва, че има още нещо. В края на краищата в този образ са преплетени освен вкаменяването, и такива същества, като змиите, Пегас и т.н.
За змиите - смятам, че са свързани с мъдростта. Това ми напомня една от приказките в сборниците на Николай Райнов, където същата роля - на Медуза - играеше една мъдра принцеса - тя вкаменяваше всички, които не успеят да я развълнуват.

Та въпросът ми е - какво според вас олицетворява Медуза?



Тема Илюстрациянови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kossoman ()
Публикувано10.04.08 12:41







Тема Re: Илюстрациянови [re: Kossoman]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано10.04.08 12:42



Наистина си е страшна.



Тема Re: Илюстрациянови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kossoman ()
Публикувано10.04.08 12:59



Интересни четива излизат в мрежата като се използват думите gorgon, medusa, stheno, euryale, kako mati, evil eye... Само да има време човек да чете...





Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано10.04.08 17:37



Според авторите тази толкова особена фигура отразява страхът на мъжете от женската сексуалност
Мдаа. Точно така!! Тва е страхът на мъжете от сексуалността на грозните, гнусни и гадни по характер жени.
и както казваше един приятел:
Не ме е страх задето еба грозна жена , а тва че взе да ми харесва!





Тема Re: Горгонитенови [re: Einherjer-2]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано10.04.08 19:11



Ей сега сама ще си оспамя темата - Einherjer, какво разбираш под грозните, гнусни и гадни по характер жени.





Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор nonetheless (старо куче)
Публикувано10.04.08 19:42



Heroes 3 Forever - за хирос 4 дори не мисли ....





Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано10.04.08 20:19



"какво според вас олицетворява Медуза"

Ми ей сега ще отида пред огледалото да се погледна и после ще споделя.





Тема Re: Горгонитенови [re: Einherjer-2]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.04.08 20:35



Много си е хубава Медузата даже, ама художниците дето са я рисували никога не са я виждали /нали ентусиастите да я зърнат са се превръщали в камъни/.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Горгонитенови [re: Last Roman]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано11.04.08 00:24



Да се превърнеш в камък означава да загубиш чувствителната си детска влюбчива душа. Тоест да се превърнеш в дебил .
За повечето жени такива са идеалните мъже:
Не пеят, не рисуват, не плачат... само чукат и бачкат.
Дебилите гледат и усещат , но не чувстват и не мечтаят.
За да се изтърпят 80% от жените е нужно мъжете леко да се одебилят. Поне за пред нея.
И ако продължа в тоя ред на мисли .... творчеството е висша интелектуална дейност ,която почива на свръхчувствителността... която за повечето хора отсъпва пред размножаването(продължаването на живота). Ето в тоя форум жените гласуваха за "живота"!!!

Ницше има интересни схващания за тва кой какво търси в противоположния пол...





Тема Re: Горгонитенови [re: Einherjer-2]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано11.04.08 00:31



в името на любовта хората се превръщат в какво ли не.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано11.04.08 00:38



Ей сега сама ще си оспамя темата - Einherjer, какво разбираш под грозните, гнусни и гадни по характер жени
Всяка жена, която не заслужава човек да се влюби в нея. Чиста загуба на нерви и време. Жена, която не заслужава мъжка компания, деца и внуци.
Пълно е с такива които раждат без да знаят защо. Правят секс без да знаят защо и т.н...
Живота е висша ценост и тя трябва да се заслужи. got mi e]
Прилича ли ви на християнство?? А на нещо друго дето не е удобно на съвременното консуматорско общество?!





Тема Re: Горгонитенови [re: Einherjer-2]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано11.04.08 00:42



за всеки влак си има пътници.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Горгонитенови [re: Last Roman]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано11.04.08 00:49



Да, някои треновете са товарни ! В тях се превозват живи същества : овце, свине, кози......., но по-често се превозват КАМЪНИ!





Тема Re: Горгонитенови [re: Einherjer-2]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано11.04.08 00:52



само камъни са ти в главата - да не си се захванал със скулптура. Или си решил да ставаш геолог?



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано11.04.08 10:30



Вампирова булка ли си чела





Тема Re: Горгонитенови [re: БoянlYl]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано11.04.08 12:59



Страхотна е! Четох я още на 5 годинки.
Сега остава да кажеш, че си фен на Николай Райнов!

Всъщност наистина ми е интресено точно за горгоните. Не виждам връзка между тях и горгоните. Във вампировата булка все още се чудя на този образ на брата.





Тема Re: Горгонитенови [re: Einherjer-2]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано11.04.08 13:01



Не прибързваш ли с изводите - поне за жените от форума - колко от тях познаваш? Или говориш от опит. Май това е по-вероятно - звучиш по-скоро като разочарован, отколкото като ядосан.





Тема Re: Горгонитенови [re: Last Roman]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано11.04.08 13:11



даже и за влакчето на ужасите.





Тема Re: Горгонитенови [re: Einherjer-2]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано11.04.08 13:16



Прав си. Има много такива жени.



Тема Re: има и едно...нови [re: Last Roman]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано11.04.08 13:20



доста красиво изображение на горгоната Медуза:

Редактирано от Roxy на 11.04.08 13:31.



Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано11.04.08 13:47



Определено да това са ми любимите Български приказки



Образа на брата е интересен може би дори има нещо общо с психологическата трактовка на Сабази
В случая обаче магията не е направена от жената за която се омъжва напротив тя въпреки привидната грубост на своя избраник се опитва да достигне до едно по дълбоко разбиране за него, да му свали защитните кожи. И така да го превърне от един безчуствен мъж камък, който денем работи и се прибира късно вечер уморен за да заспи до нея в принца от приказките.
Това в същност е една приказка за това което мъжът търси в жената, жена която да го стимулира вдъхновява и най вече той да усеща подкрепа у нея въпреки всичко



Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано11.04.08 17:45



Само две жени познвам и то бегло и акоза ендата мога да се досетя що за човек е , то за другата като човек нищо не знам.
Тук във форума повечето хора избягват по обян. причини да разкриват личностат си , човешкото си.
В живота ...аз нямам такъв напоследък.
Много ми харесва картинката( подписа) , който си си сложила. Мост , който става на корабчета.


Има един град със акведукт през центъра Сеговия:





Тема Re: Горгонитенови [re: Einherjer-2]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано11.04.08 18:13



Ако пуснеш в гугъла за сайт или изображение "Роб Гонсалвес" ще видиш много други - още по-интересни, но и прекалено големи за подпис.



Мисля, че не отчиташ факта, че и жените могат да са творчески и нематериалистично настроени. Само че ако мъжете са такива, те не успяват да се впишат много в обществото и са почти винаги бунтари - т.е. страдат повече. Докато една жена успява да се справи сякаш с по-голяма лекота.



Тема Re: Горгонитенови [re: БoянlYl]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано11.04.08 18:29



Аз имах предвид една друга приказка - за брат и сестра, чийто господар кара брата да връши чудеса, едно от които е да му доведе за годеница една принцеса от вдън гори тилелейски. Тя е оградила един район с пояса си и който го престъпи се вкаменява - най-вече кандидат-женихите.

А "Вампирова булка" си е доста многопластова и образите са страшно впечатляващи. Струва ми се, че не е народна приказка. Или е много тясно свързана с интересите на Николай Райнов към богомилите. Всъщност си мисля, че той я е написал и е вложил в образите гностичен смисъл.





Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано11.04.08 22:47



Бунт срещу какво?? Опитай се да си отговориш и ще разбереш ..........................защо човека е принципно различен от животните.





Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор мykaтpaлиc aнтoнин (романизиран миз)
Публикувано12.04.08 01:16



Медуза си я представям като жена, оградила един район с пояса си и който го престъпи се вкаменява - най-вече кандидат-женихите.

Много характерно, нали?

пс: Горгона всъщност се казва жената на спартанския цар Леонид.



Тема Re: Горгонитенови [re: agrimonia]  
Автор мykaтpaлиc aнтoнин (романизиран миз)
Публикувано12.04.08 01:19



Дай снимка! Ще си сложа очилата за слънчево затъмнение, че Слънце като тебе ме притеснява да не ме ослепи!



Тема Re: Горгонитенови [re: Einherjer-2]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.04.08 07:09



Притъпяването е начин да се впишеш в това общество. Да те харесат къде ли не - още от малък родителите, в училище, обкръжението, в обществото, жените, на работното място и т.н. А за да те харесат, трябва да се "направиш" някакъв, какъвто не би трябвало да си според истинското призвание. Губиш истинската си природа.

Така е, когато човек служи на чуждото "харесване". Губи всичко истинско, творческите си способности, таланта, вдъхновението, искреността, спонтанността, става роб на чуждото мнение, на внушенията какъв "трябва" да е.

Обществото е зло, което всеки истински човек трябва да убие.



Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано12.04.08 11:08



Тая приказка май не се сещам точно коя е


Да не е за един юнак с трима братя чиито баща умира и ги кара да спят на гроба му, само няй младия го прави три поредни вечери и получава три вълшебни коня след това в историята имаше една принцеса но не се сещам подробности

Вампирова булка наистина е многопластова на мен ми е една от любимите



Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор nonetheless (старо куче)
Публикувано12.04.08 13:36



Според авторите тази толкова особена фигура отразява страхът на мъжете от женската сексуалност.

Та въпросът ми е - какво според вас олицетворява Медуза?


Убийца на слънца,.... опа,.. деца!





Тема Re: не ми приличаше...нови [re: бeзпътeн]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано12.04.08 15:22



на някой, който ще хване автомат "Калашников" и ще тръгне по улиците, но явно съм се заблудила...





Тема Re: не ми приличаше...нови [re: Roxy]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.04.08 16:28



Хех, така е, скрита атомна бомба пулсира в мен.





Тема Re: не ми приличаше...нови [re: бeзпътeн]  
Автор nonetheless (старо куче)
Публикувано12.04.08 16:37



Прочети фентъзито "Кралят на атома" за да излезеш извън тази лъжа...





Тема Re: Горгонитенови [re: nonetheless]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано12.04.08 18:14



Убийца на слънца,.... опа,.. деца

Олеле! Да ти имам фантазията.





Тема Re: Горгонитенови [re: БoянlYl]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано12.04.08 18:17



Не имаше брат и сестра. Сигурна съм. Но пък томовете бяха толкова големи, че нищо чудно да съм забравила от кой е.



Тема Re: Горгонитенови [re: Einherjer-2]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано12.04.08 18:19



Ако можех да се изведа една единствена причина, която кара хората да са недоволни и да се опитват да променят света щях да съм Буда или Христос.





Тема Re: Горгонитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор nonetheless (старо куче)
Публикувано12.04.08 19:08



... браво ти.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.