Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:28 03.07.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Какво точно е езичеството?нови [re: Einherjer-2]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано21.03.08 13:30



затова наблягам на понятието цивилизация, за да разгранича градския живот - в определени прослойки и райони е могъл по-лесно да се разпространи синкретизъм с източни култове, примерно, отколкото в разни земеделски провинции, или в по-малките селища, където хората оставали повече свързани с традициите и суеверията заради по-голямата си зависимост от природата.
преди няколко години имаше един филм на ББС за разпространението на тежка заразна болест в един земеделски район на Италия по време на залеза на Римската империя (това помня за обстановката) - т.е. вече покръстена Италия. пред страха си от смъртта обаче, хората се връщали към стари погребални ритуали и правели жертвоприношения, надявайки се на спасение от болестта.



Тема Re: Какво точно е езичеството?нови [re: Kossoman]  
Автор katiysha (хамелеон)
Публикувано21.03.08 15:20



Мен не знам до колко ще ме счетете за осъзнат езичник, все пак съм на 18.
Ние нито правим ритуали, нито извъшваме жертвоприношения. Странни биха изглеждали тези "процедури" в днишно време за повечето хора.
Езичеството наистина е много широко понятие и точно там е смисъла - че всеки го възприема, както му идва отвътре. Няма канони за всички, които да задължават. Нямаш бог, или пък вярваш в многото богове - на огъня, на небето, на плодородието. Боян е чист пример с Митра. Езичеството означава да вярваш в себе си, откъдето следва един свободен поглед над живота, нещата от живота и живота от нещата

, без ограничение и тесногръдие, страх, примиряване и т.н.
Аз съм суеверна за някои неща, но все пак зависи. Чувствам се свободна да следвам целите си и рядко се спирам пред нещо. Не се чувствам зависима от никого и вярвам, че мога да направя сама от себе си това, което винаги съм търсила и искала.
Говорих от първо лице, защото питаше за лично мнение. И няма да се уморя да повтарям за връзката с природата, за умението да усещаш всичко около себе си.
За мен това е езичеството - красота, свобода, сила на духа.
Погледни се сам и си отговори на тези въпроси или проведи една анкета за колегите ти, семейство и приятели и ги попитай те как се самоопределят.
Аз мисля, че всеки носи нещо езическо у себе си. То просто не се подлага на едно определение :)

Народе????

Тема Re: Какво точно е езичеството?нови [re: Kossoman]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано21.03.08 15:50



Задаваш твърде интересен въпрос. Езичеството за мен е наин човек да чувства пулса на Вселената. различните хора усещат това по различен начин, и не случайно една от главните ценности на езичеството е СВОБОДАТА.

Казвам "на езичеството", макар че става въпрос за много ... езичества.


Въпреки всичко, можем да отбележим че при цялото мноообразие на езически религии от Азия, Африка, Америка и древна и нова Европа, те имат някои общи принципи, а някои, макар и разделени от планини, океани и огромни разстояния, поразително си приличат.

Понякога ги напичат "религии на Земята", защото главна ценност в повечето от тях е хармонията между човека и Природата (като под "Природа" най-често се разбира нещо много повече от горите, реките и планините). А това е много важно, защото в колкото и индустриализиран, технологичен и т.н. свят да живеем, ние сме биологични същества, следователно живеем по биологичните закони, законите на Природата.

В днешна Европа едва ли може да се говир за оригинално езичество - европ. езически традиции са претерпели значително разрушение през 15-те века християнско господство.
последната езическа страна в Европа е била Литва, която окончателно е покръстена в средата на 15 в.
В много Европейски страни са запазени къде повече, къде по-малко елементи от езичеството в различни народни обичаи, във фолклора и т.н. Но въпреки това става въпрос само за отделни елементи.
Съвременното европ. езичество да голяма степен почива на реконструкции - но това не значи, че е по-малко интересно или няма практическо приложение.

Някои хора (като мен например), предпочетат все пак нещо по-сигурно - да следват езическа система на друг народ, която е запазена до 20 в. в много по-пълен и чест вид...

И накрая бих споделел, че езичеството работи; то помага на човек в житейския му път.
За мен езичеството помага да се осъществят трите хармонии, както ги наричам аз - хармонията на човека със своето "аз", хармонията между хората и хармонията между човека и Света.
А по дълбоко мое убеждение, ние сме родени, за да бъдем хармонични същества.
Както беше казал май Достоевски - чавек е роден за щастие, както птицанта е родена за полет...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Канони и порядки?нови [re: Roxy]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано21.03.08 15:55



Да, имало е канони и порядки, но в повечето случаи тове е било нещо, създадено не от хората, а от самите природни закони...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Какво точно е езичеството?нови [re: BlackWolf]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано21.03.08 15:56



така е казал достоевски, защото е бил християнин.

нещо повече - православен фашист.





Тема Re: Какво точно е езичеството?нови [re: xenox]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано21.03.08 16:02



Ако всички православни бяхте като него, с шекер да ви храним...


Ама не сте.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Какво точно е езичеството?нови [re: Kossoman]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано21.03.08 16:11



Ако четеш по ингилизки, из Нета има материали на

. Там има интересни неща за същността на езичеството.
Разбира се, това съвсем не е единствената езическа организация (аз бих казал "конфедерация", защото е съюз от множество назависими организации), но е една от най-известните.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 21.03.08 16:13.



Тема Re: Какво точно е езичеството?нови [re: BlackWolf]  
Автор Kossoman ()
Публикувано21.03.08 16:17



Благодаря за отговора, BlackWolf. Това разбиране на нещата ми допада. След твоя отговор и отговора на Римлянина мисля, че няма да се чувствам като чужд елемент в този клуб.





Тема Re: Какво точно е езичеството?нови [re: Kossoman]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано21.03.08 16:23



Аз според Църквата съм езичница отвсякъде. Не вярвам във възкресението и непорочното зачатие, гностичка съм. Значи не съм християнка, макар да познавам Библията, почитам обичаите и празниците, спазвам ритуалите, като боядисване на яйца на Великден, каденето с тамян и постните ястия на Бъдни вечер и т.н. Обаче явно съм езичница, защото предпочитам херметичната философия, не постя и много се дразня, когато някой парадира с вярата си и навсякъде подчертава, че пости, например. Мразя догмите, лъжата и манипулирането на хората( а религията прави това изкусно и с удоволствие). Така че не знам според теб дали съм осъзната езичница, но ако споделиш ти в какво всъщност вярваш, сам ще видиш, че най-вероятно си езичник.





Тема Re: Какво точно е езичеството?нови [re: BlackWolf]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано21.03.08 16:24



той всъщност е бил епилептик и пристрастен към комара. не ща да ставам такъв все пак. освен, че е православен фашист.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.