Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:47 07.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: КОРИДАнови [re: mellisa]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано06.03.08 16:27



Всеки с правото си на лично мнение. Намирам я за жестока и нехуманна, това е :)



Тема Re: КОРИДАнови [re: БoянlYl]  
Автор mellisa (член)
Публикувано06.03.08 16:34



Честно, мисля, че някои усещат, да, но от някакви странни морални принципи не смеят да си го признаят. Все пак живеем в свят, в който започва да звучи странно, ако кажеш, че харесваш нещо, което се квалифицира като "убийство". Просто страх, може би, и модата на хуманизма. Или уплаха да не признаем онова животинско, божествено, което е във всеки от нас и което инстинктивно знаем, че е много по-силно и голямо от всичко друго.
Но мисля, и че доста други наистина не го усещат. Закърнели сетива и усещания (не знам защо, но се сетих за една фраза на Екзюпери, в която се говореше за изсъхналата глина, от която е направен човек и от която вече е късно да се измъкне заспалия музикант или поет, които някога са дремели в нея), загубен...дори не намирам думата, почти ми се иска да кажа "дух".
Една смърт, която всъщност е живот. Не съжалявам бика - завиждам му. Така, както не съжалявам и хората, които са били принасяни в жертва, и които, впрочем, ако си направим труда да видим, сами са били доволни от избора и ролята си. Горди и избрани. Това е върховно признание за твоята стойност. Върховна чест.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!


Тема Re: Коридата е изкуство.нови [re: Kossoman]  
Автор mellisa (член)
Публикувано06.03.08 16:47



Да, коридата е и изкуство. Изкуство не само в смисъл на добре направено и изключително майсторство, но и в онзи смисъл на думата, в който изкуството е божествен дар към смъртния, чрез изпълнението на което в името на тези богове човекът се отблагодарява ден след ден за даденото.

Ако трябва да съм честна, дразня се леко от прекаленото цветонасищане и почти кич в костюма на тореадора - бих предпочела нещо по...тъмно, изчистено, като черно и бяло примерно, но си давам сметка, че тези цветове са може би също част от един ритуал, който ние никога не можем да разберем напълно и го приемам.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!


Тема Re: КОРИДАнови [re: ThunderGoddess]  
Автор mellisa (член)
Публикувано06.03.08 16:50



Така е и нямам усещането, че съм се опитала да ти наложа моето :)
Само отбелязвам, че е редно когато гледаме нещо да го правим не с нашите очи, а с тези на онези, които са го създали. Така е най-правилно.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!


Тема Re: Глиганомахиянови [re: Kossoman]  
Автор mellisa (член)
Публикувано06.03.08 16:55



Сега вероятно няма да ми повярваш (имам свидетел, баща ми, така че мога да го докажа

), но самата аз по негова линия съм от област в България, известна с лова си на диви прасета. Беше отдавна, бях на може би най-много 12 и при разходка с него край селото, в което баба ми имаше къща и където прекарваше лятото, бяхме изненадани от диво прасе, което излезе срещу нас на не повече от 5-6 метра разстояние. Обяснението може би е в това, че бягаше от лов на другия склон на хълма, на който бяхме (хълм е слабо казано де, но не намирам по-точна дума), но има прасета, които явно тръгват срещу хората

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: КОРИДАнови [re: mellisa]  
Автор Ищap_ ()
Публикувано06.03.08 16:57



Ритуалното убийство на животни си е гадно, независимо от подбудите.
Въпреки, че съм християнка, пак ми е гадно да чета за жертвоприношенията в Стария завет.



Тема Re: КОРИДАнови [re: Ищap_]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано06.03.08 17:04



Ритуалното убийство на животни си е гадно, независимо от подбудите.
Въпреки, че съм християнка

Е точно щото си християнка не умееш да гледаш с различни очи. Подбудите не можеш да ги разбереш докато не надраснеш "добро-зло"!



Тема Re: КОРИДАнови [re: Ищap_]  
Автор mellisa (член)
Публикувано06.03.08 17:05



Няма такова нещо.
Може да е гадно за теб, но повтарям (или потретвам, започва да ми омръзва

) - никога не трябва да се забравя какво е било за хората, които са го практикували и създали. Иначе е наивно и некоректно от наша страна.
Вероятно за някои от тези цивилизации гадна е нашата мекушавост, например?

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: КОРИДАнови [re: mellisa]  
Автор Ищap_ ()
Публикувано06.03.08 17:10



Повторението е майка на знанието, нали знаеш?



Оправдавам............ повтарям- ЗА СЕБЕ СИ, единствено жертвоприношението при първобитните хора-храната прави борбата!



Тема Re: КОРИДАнови [re: Ищap_]  
Автор mellisa (член)
Публикувано06.03.08 17:17



Знам, но не виждам да се го разбрали, въпреки, че го повтарям и повтарям


Мисля, че не разбираш - това, което са правили хората преди нас няма нужда и не позволява нито да го одобряваме, нито да го осъждаме. Така, както не можем да сме горди или засрамени с нещо, което са направили дедите ни, така и не можем да носим морална оценка на дейности и мислене, което не е излязло от ас и нашето време.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.