Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:30 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)
Тема Re: КОРИДАнови [re: Einherjer-2]  
Автор mellisa (член)
Публикувано06.03.08 17:25



Ловувала съм няколко пъти, но не съм вземала участие в бастисването на агнета, прасета и кокошки

. Аз лично препочитам да ми падат директно в хладилника нарязани, обезкостени и дълбоко замразени

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: КОРИДАнови [re: Ищap_]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано06.03.08 17:28



При първобитните народи е имало традиция едно младо момиче да бъде определено за богиня. В продължение на 1 година за нея се грижат като за богиня, а след изтичането на годината ритуално се обезглавява и разчленява. Всеки от племето гледа да докопа някоя част и да я зарови и направи ритуал за плодородие.
Тогава това е било традиция и въобще не е било гадно. А ти зи се затръшкала за някакво си говедо.



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: КОРИДАнови [re: mellisa]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано06.03.08 17:29



Не мога да се съглася. Историята и литературата са науките, които ни учат на нравственост и да бъдем хора. Много е трудно да се научиш да даваш оценки на живите хора, но смятам, че човек може добре да усвои това така важно понзание за живота благодарение на упражненията за определяне на характеристики - независимо дали на художествени образи или исторически личности.



Тема Re: КОРИДАнови [re: Darth_Vader™]  
Автор Ищap_ ()
Публикувано06.03.08 17:32



Не искам да чувам за такива неща.



Я разкажи нещо по-тадно.



Тема Re: КОРИДАнови [re: ThunderGoddess]  
Автор mellisa (член)
Публикувано06.03.08 17:35



Хахаха, разсмя ме, благодаря

Ти си като свеж пролетен полъх, честно :) Един ден ще разбереш...може би
Работата на историята не е да ни учи на нещо, още по-малко на добро и зло. Най-малкото, защото кой ще се наеме да определи кое е добро и кое е зло? Според кои критерии и времена? Според кои хора? Историкът няма право да съди - нито онези преди него, нито техните действия. Защото направи ли го, той губи своята безпристрастност, а това е фатално.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: КОРИДАнови [re: mellisa]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано06.03.08 17:42



Аз не ти говоря за професионалните историци, които се длъжни да са безпристрастни. Говоря ти са простите читатели като мен, които търсят истината. Всеки има право да определя нещо като добро и зло, хаха. Според неговите собствени критерии, а времето не е от значение :)
+ Това за какво му е на човечеството история и хора, които си кривят душата като се правят на говорещи суховати исторически факти камъни? Никой нямаше да го грее миналото на някого си, ако хората не оценяваха грешките, които дедите им са направили, за да не ги повторят те. Това е идеята, която ни кара да се ровим в калта и да се учим да четем египетски, старогръцки и какви ли не още странни езици.

Редактирано от ThunderGoddess на 06.03.08 17:47.



Тема Re: КОРИДАнови [re: ThunderGoddess]  
Автор mellisa (член)
Публикувано06.03.08 17:49



Е, ако ще си говорим за "прости" читатели (само отбелязвам, терминът е твой

), аз съм на мнение, че те нямат никаква работа в дейността на историците. Не, да не се интересуват от история, а да не почват да определят какво е история и каква е нейната роля.
А търсенето на истина...какво впрочем, е истина? Има ли само една, че да можеш толкова категорично да определяш какво е или не е истина? Мислиш ли, че твоята истина е и тяхната? И отново (и отново, и отново...), критериите за това дали някой е добър трябва да са неговите, а не твоите. Защото иначе губиш правото да определяш кое е добро и кое зло. Не защото нямаш право да определяш добро и зло сами по себе си, а за други хора, в други времена, с подбуди и причини, които при това отказваш да видиш, защото гледаш през твоите, а не техните критерии.
Или по друг начин казано, можеш и имаш право да се самоомределиш като добра или лоша, да определяш постъпките си, да решиш дали си лоша ако си убила един бик, но нямаш право да го определяш за тореадора преди 2 000 години, който е поставил началото на традицията.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: КОРИДАнови [re: mellisa]  
Автор Ищap_ ()
Публикувано06.03.08 17:54



Хайде стига сте тъпкали на едно място, просто сте различни и двете,естествено с различни мнения и критерии за добро или зло!



Не знам коя от двете ще одобри това, но на Гергьовден ще имате ли жертвопринесено агне?



Тема Re: КОРИДАнови [re: Ищap_]  
Автор mellisa (член)
Публикувано06.03.08 18:08



Всъщност, до сега не съм и споменала за моите критерии за добро и зло


Само обяснявам, че не е редно тя да налага своите - не на мен- а а онези, чиито действия определя като добри и лоши не според техните, а именно според нейните критерии.

Но си права, ако в един момент е все пак конструктивен диалог, лесно се стига до въртене в кръг и е време да се сложи точка.

Агнешко? Не обичам... А да не одобря едно жертвопринесено агне (като резултатът в крайна сметка е неговото изяждане) няма ли да е лицемерно, след като нямам нищо против, ако то се яде по..класически, да кажем, купено от магазина и вече нарязано?

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: КОРИДАнови [re: Ищap_]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано06.03.08 18:18



Добре, оставяме споровете с Мелиса настрани, защото наистина явно няма да стигнем до някакво съгласие

. Иначе по Гергьовден не ми понася. Сестра ми е именничка, и естествено, у нас без агнешко не може(). Побърква ме само миризмата, плюс това от панаира се чува мазна чалга, затова предпочитам преди обяд да отида някъде далеч от нас, където да не мирише на агнешко. След като вече е сготвено (правят го на пещта у нас), се връщам, защото няма как да не уважа празника на сестра си.




Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.