Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:24 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Остатък от езичеството ли са ...  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано21.02.08 18:48



обичаите да се оставя храна по гробовете? Знам, че в Египет е носена храна за мъртвия фараон, защото бил един вид застъпник, за тези, които са на земята. Но как са приемали смъртта келтите, викингите и т.н? Доколко може да се вярва на разказите за викингските погребения?



Тема Re: Остатък от езичеството ли са ...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (чукундур)
Публикувано21.02.08 18:50



Естествено,че е остатък в Гана -най-религиозната страна на света в некролога неизменно се указва дали ще има барабанене на погребението или няма да има и по какви причини



Нищо не разбира от тематиката на клуба-спами,флудва и чати

Тема Re: Остатък от езичеството ли са ...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано21.02.08 18:56



Какво разбираш под "викингско погребение"?

Ако става въпрос за горящ кораб...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Остатък от езичеството ли са ...нови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано21.02.08 19:05



Същото!


Между другото силно се съмнявам, защото съм виждала викингски мумии, но все пак горящия кораб е бил май специално за вождовете.



Тема Re: Остатък от езичеството ли са ...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано21.02.08 19:38



Ами според мен са остатъци, да, просто да се оставя нещо на гроба на мъртвия .. или с мъртвия ... мисля, че го имаше и при славяните това оставяне на плюскане около гробовете. Гърците пък, както знаем, оставяли цяла монетка. Е, не е ядене, но все пак е свързано с вярването, че на мъртвите трябва да се остави нещо ;)



Тема Re: Остатък от езичеството ли са ...нови [re: ThunderGoddess]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (чукундур)
Публикувано21.02.08 19:40



Не мой така българите не са словени ми словенизирани прабългари



Нищо не разбира от тематиката на клуба-спами,флудва и чати

Тема Re: Остатък от езичеството ли са ...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.02.08 21:47



Задушница е типичен езически обичай, свързан с жертвоприношение към мъртвите. Още една от многотозаемки от други религии в Християнството.

Aut Caesar, aut nihil



Тема Re: Остатък от езичеството ли са ...нови [re: Last Roman]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (чукундур)
Публикувано21.02.08 21:48



Ти прочете ли онова за Гана от Юри Варсанов?Трепач е



Нищо не разбира от тематиката на клуба-спами,флудва и чати

Тема Re: Остатък от езичеството ли са ...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано21.02.08 21:52



твърдо да - това са остатъци от култа към мъртвите. в българските народни обичаи има доста негови отражения, или по-точно доста отражения от обичаите за почитане не мъртвите у по-старото балканско население - Омировите герои изливат вино на пода в тяхна чест (както правим и в наши дни); оставянето на храна на гробовете е един от тези обичаи; "задушниците" са друг - не съм сигурна за точния им произход и наличието на такива фиксирани дни за почит при други народи (за това по-добре питай в "Християнство"); т.нар."Мъжка задушница" се тълкува от някои като специален ден за почит към загиналите воини у прабългарите. също така през времето оцеляват (макар и някои не до днес) редица стари погребални обреди - и през Средновековието се е оставял т.нар.Хиронов обол - монета в устата на мъртвия, с която той да заплате пътуването си до отвъдния свят; ритуалите против вампирясване на мъртвеца; както и други практики.
била съм свидетел на разказ за препоръчана от свещеник жертва на жив черен петел в гроб след смъртни случаи в семейство...



Тема Re: Остатък от езичеството ли са ...нови [re: Roxy]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (чукундур)
Публикувано21.02.08 21:54



загиналите воини у прабългарите. също така през времето оцеляват (макар и някои не до днес)
Един поне оцелял?



Нищо не разбира от тематиката на клуба-спами,флудва и чати


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.