Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:54 21.09.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Сатаната!нови [re: бeзпътeн]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано31.01.08 19:23



"Оригинален" ли е или срещаме тази идея и някъде другаде, в митологии или религии преди християнството?

Яжте само Севлиевски хляб!



Тема Re: Сатаната!нови [re: katiysha]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано31.01.08 19:33



Разбира се, че и това не е еврейско изобретение. Демони (врагове на боговете и хората) е имало в доста религии, много по-древни от юдейохристиянството...

В случая обаче е по-важно да се разбере какъв манипулативен трик се крие в създаването на представа за някакъв "враг", тормозещ хората и "изкушаващ ги към зло". По такъв начин човек не поглежда себе си и не разбира игрите, които сам със себе си играе и ако има някакви недостатъци да търси дълбоките причини в себе си и никъде другаде, а започва да обвинява "Сатаната", че го "изкушил", в същото време се моли и на въображаемия "Бог" за помощ. Резултатът от това е невротизиране и объркване, произтичащи от липсата на осъзнаване, а невротизираните и объркани хора са лесни за манипулиране и управляване, така че целта е постигната (на религиозните манипулатори будни, осъзнати и интелигентни хора не им трябват). Човек не тества "нормите", зададени му от съответната религия, не осъзнава процесите в съзнанието си, а залита в страхове от фикции и подмазване (наричано "молитва") на въображаем обект ("Бог").



Тема Re: Сатаната!нови [re: бeзпътeн]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано31.01.08 19:43



Така е, за това си говорихме и в предната тема. Но представата за него (злото) е била по-различна.

Яжте само Севлиевски хляб!



Тема Re: Е, айде сега...нови [re: мapдyk]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано31.01.08 20:15



Става въпрос за Месопотамия и Юдея... Или и да четеш не можеш?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Е, айде сега...нови [re: BlackWolf]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано31.01.08 20:38



юдеите късно се появяват там.



за взаимно влияние и дума не може да става.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Шумерски мит за падението и еврейското плагиатнови [re: бeзпътeн]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано31.01.08 21:38



Не им е за първи път, така че нищо не можем да направим. Най-лошото е, че като го кажеш, дървената глава на християнина не го побира. Не побира факта, че при положение, че целия епос им е краден, техния бог не може да съществува, защото той е вземане от тук-оттам от други богове ... ех, какво да правиш ....





Тема Re: Шумерски мит за падението и еврейското плагиатнови [re: ThunderGoddess]  
Автор tzadek37 (старовремец)
Публикувано31.01.08 21:48



А езическите вярвания са "оригинала" а?
Кой кога какво и къде е създал като вярване е МНОГО ТРУДНО ДА СЕ КАЖЕ при тях комай?!?!?!?!?!?


Я е било записано я не. Я е възможно за датиране я не. Я е станало на тор я се е изпарило. Докато живото Слово е тук.

Безпътни сте. Но не това е проблема.

А че дори не знаете какво точно плюете.

Казвам го защото християнската ми принадлежност не ми е попречила да чета наред от Кастанеда до Бхагават Гита.

А вие плюете една книга, която учи на МОРАЛ.
И от която не сте прочели и една дума!!!

А и да сте прочели изпилените ви от чалга техно и купони тийн мозъчета нищо не са проумяли...

Заключенията ви са повърхностни и лишени от исторически, филологически антропологичен и всякакъв прочие бекграунд.

Гневни деца - това сте.

Временно чао, че сума време загубих тъдява

Бог да Ви дава израстване - духовно и физически!



Тема Re: Шумерски мит за падението и еврейското плагиатнови [re: tzadek37]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано31.01.08 21:56



морал или световен ред



роба трябва да си знае мястото, а не да се самообявява за жид!

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Шумерски мит за падението и еврейското плагиатнови [re: tzadek37]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано31.01.08 22:01



Аз не съм ни най-малко гневна, не и този път. Ми хубаво - учи на морал - остарял е обаче. Повечето догми в Библията са практически неприложими в съвременния свят. На теб те ти харесват, защото си свикнал с тях, отгледан си с тях и не може да си представиш света без тях. Със сигурност езическото е оригиналното, но не мога да кажа кое езическо по-точно, защото в крайна сметка юдаизма и християнството не са най-древните религии на този свят. Те са предхождани от египетската, старогръцката, шумеро-акадската и куп други. Просто по стария мой любим логичен закон ако някой е вземал от някого нещо, то би следвало християните да са взели от египтяните например. Кое не е ясно? Кое, което казвам не е вярно? За релгията хората са оставяли най-много сведения, особено за здгробния си живот. По-трудно е да се каже как самите хора са живеели живота си и кои за забележителните неща през епохите, отколкото да се възтанови релгията им. Поне според мен. Словото го е имало мнго преди християнството. Не съм без път, знам на къде отидвам и какво целя от живота, не само християнството или юдаизма могат да ми покажат пътя. И знам на какво "плюя". Много се радвам, че християнската ти принадленост не ти е пропречила, но в интерес на истината на доста от другарите ти по вяра им пречи. Имаше разни копривени метли и гоги тука, които дразнеха всички потребители с дървените си глави. Засичала съм подобни екземпляри не на малко места. Тоест ... където съм срещала истинския вярващ християнин, той е бил фанатик, който плюе върху правото на другите на вярват в каквото искат. Ще се радвам да си различен. Не ходя по купони и мразя чалга, ако толкова те интересува, хаха. Пбичам да чета книги. Затова съм сама. Старая се когато казвам нещо, то винаги да е подкрепено с доказателства. Когато твърдиш нещо и имаш против написаното от мен, хубаво е и ти да го докажеш. Да не става "Присмял се курник на кенеф".



Тема Re: Шумерски мит за падението и еврейското плагиатнови [re: ThunderGoddess]  
Автор мykaтpaлиc (херменевт)
Публикувано31.01.08 22:17



мисля, че думи като крадане/вземане са най-неподходящи за описанието на културно-исторически процеси. евреите и по-късно християните са дали нов живот на стари и неочаквани идеи или вярвания (на египтяните и шумерите). просто защото те вече не са принадлежали на историческата драма.

'Чрез плакатни стихотворения не се стига нито до барикадите, нито до Парнас'



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.