Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:39 25.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Прометей и Пандоранови  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано12.01.08 22:20



Винаги съм харесвала този герой от митологията. И винаги съм се чудила с какво огънят е бил опасен за боговете, че са го наказали.
И още нещо ми изглежда многозначително - Пандора е била съпруга на брата на Прометей. Братята дават на човечеството едно благо и едно проклятие - при това причина за проклятието е точно огънят. Болестите и нещастията се появяват точно като отмъщение за огъня, благодарение на безотговорността, любопитството и лекомислието на Пандора.
Тази история ми напомня една друга - Христос и Сатаната - само че огледално обърната. Първо идва нещастието - този път с носителят на светлината, и след това избавлението чрез Христос.

Предполагам, че има и други подобни двойки. Знаете ли нещо по въпроса?



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано12.01.08 22:30



"Пандора е била съпруга на брата на Прометей"

Това не го знаех.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано12.01.08 22:46



Разби ме :)
Аз по скоро бих видяла много явна връзка между знанието на/за огъня и познанието на ябълката, от колкото между Иисус-Сатаната и Прометей-Епиметей. Даже така и не разбрах как ги свърза точно....



Опитвай се да бъдеш жив с цялата си същност, казваше той, и когато се смееш, смей се с всичка сила.

Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Eva B.]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано12.01.08 23:06



Има връзка прометей го приковават на скала жертва се за хората





Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано12.01.08 23:10



Аз бих свързал митът с нещо което може би се е случило на земята


Най старата версия на тоя мит се среща у шумерите
Според тях боговете създали хората за да ги обслужват
Първо били черноглавите които бачкали в мините, но те има ли нужда и от по лична прислуга
Да но един от боговете на име Енки им дал опасни знания чрез които можели да се борят с боговете

Абе това на мен все ми напомня за една филмирана книга "Бойно поле земя"



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: БoянlYl]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано12.01.08 23:20



Между Прометей и Иисус да, аз съм изненадана от връзката Прометей-Епиметей и Иисус-Сатаната. Прекалено...нереалистично ми изглежда, освен, че има двойки де

Епиметей почти не участва в мита за Пандора, няма логика д аму се прехвърля вина, сходна с тази на дявола

Опитвай се да бъдеш жив с цялата си същност, казваше той, и когато се смееш, смей се с всичка сила.

Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Eva B.]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано12.01.08 23:40



Ябълката се свързва с познанието на добро и зло - един единствен плод за двете. Със същото познание са свързва и Сатаната - спомни си "Фауст" - "Духът, що зло желае, а все добро твори". Така че тя може да бъде само част от цялата картина.
Епиметей е непрозорлив. Но все пак се подчинява на боговете - не докосва кутията. Пандора го прави - от любопитство - по скоро като Ева.
Боян може и да се е шегувал, но има нещо символично в оковаването на Прометей и най-вече в това, че орелът му разкъсва черния дроб. Горе долу същата е и картината при Исус - там го пробождат. Четох в една книга, че егото, гордостта, предизвиква болести на черния дроб. Не забелязваш ли вече приликите? Като точкова симетрия.

Има и още, но ще стане доста дълго.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано12.01.08 23:53



На мен все още ми е леко изсмукано от пръстите това със сатаната...Ябълката, както и огънят на Прометей, се свързват именно с познанието. В психологията е създаден дори терминът "симптом на Прометей", който описва хора, страдащи от нужда да знаят все повече и повече. Затова и връзката между двете е очевидна. В космогонията на всяка религия има мит, който да наказва смъртните за желанието си да пренебрегнат волята на боговете си. Стресова терапия. Доброто и лошото ченге, ако предпочитате.


А за черният дроб, мисля, че са го избрали, защото е единственият орган, който може да се регенерира при определени условия. Това, че древните са избрали именно той да е кълван и да порасва отново е вероятно символ на познанието за свойствата му, което вече са имали

Опитвай се да бъдеш жив с цялата си същност, казваше той, и когато се смееш, смей се с всичка сила.

Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: БoянlYl]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано12.01.08 23:53



Май съм чела за Енки. Не беше ли свързан със съзвездието Козирог? Знам, че много го мислят за рога на Алматея, но в картите винаги са го рисували като козел с либя опашка.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Eva B.]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано13.01.08 00:05



О, за вина изобщо не говорим!
По-скоро става дума за принципи - Сатаната се води от гордостта. Защо му е да изкушава Ада и Ева, какво печели той от това ( ей, това трябва да попитам в християнство ) ? А кой изкушава Пандора? Самото наличие на нещо, което не знае. Т.е. Пандора има съзнание отделеност - както Сатаната.
Между другото, струва ми се, че има възможност цялата тройка да е свързана по скоро със Сатаната, отколкото с Исус. Но пък тогава се губи цялостта на историята.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.