Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:26 03.07.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Адам и Ева.нови  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано13.01.08 00:22



За да не преча на другата тема, защото ако това го пусна там, кой знае накъде ще тръгнат нещата.


Съмнявам се, че ще се намери човек в сегашния свят, който да не е чувал историята за Адам и Ева. Тези, които не са я чували, да се ориентират към други занимания.
Та не знам дали сте се замисляли, но аз един ден стигнах до извод, че цялата работа в известен смисъл е, тъй да се каже, в темелите и на обществото, и на културата ни.
И ми е много интересно как биха се развили нещата при други действия на участниците. Примерно, Бог разрешава да се изяждат плодовета на дърветата, но казва "Морковите ми няма да барате!". А Адам, който все пак е мъж и мръсник, за да демонстрира добрата си физическа форма, един прекрасен ден тръгва най-големия морков в лехата. И Ева, като вижда, иска да го изяде.
Как щяха да изглеждат нещата в такъв случай?

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Адам и Ева.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано13.01.08 00:43



Че що да са различни? Дали ще ядат абълки, моркови или боровинки, акцентът не е вурху заленчука или плода, а върху това, че е забранен.


Е, щеше да е по-забавно да гледаме змията да вади морков, може би в тази версия Сатаната щеше да се преобрази в къртица за по-лесно, но понеже не променяш основната идея, резултатът не би бил различен

Опитвай се да бъдеш жив с цялата си същност, казваше той, и когато се смееш, смей се с всичка сила.

Тема Re: Адам и Ева.нови [re: Eva B.]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано13.01.08 00:50



Ми сигурно щеше, защото една жена (мойта, по-точно) преди време твърдеше, че това е било използвано като аргумент в продължение на векове, за да бъде затворена устата на жената.
Чудно ми е как са развили жените такива речеви умения все пак, след като устите им са били систематично затваряни.


Но така или не така, ако беше се наложила версията с моркова, нямаше ли сега да живеем в общество, доминирано от жените?

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Адам и Ева.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано13.01.08 00:58



А, сега те разбрах, бе мъж такъв, бъди по-ясен, мислех, че говорим за смяна на това за отхапване, не на отхапващия :)))
Имаш предвид, ако Той беше извършил Нейния грях? Една монотеистична религия, зараждаща се в новосформирано патриархално общество да позволи виновен да е Той, т.е., де факто властта да се предава на Нея? Няма как това да се позволи и да се направи, погледни например амазонките, които преди да са олицетворение на варварите като враг, са олицетворение на жените като враг на мъжете в едно силно доминирано патриархално общество.

Опитвай се да бъдеш жив с цялата си същност, казваше той, и когато се смееш, смей се с всичка сила.


Тема Re: Адам и Ева.нови [re: Eva B.]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано13.01.08 01:08



А, то си имало историческо обяснение.


А как все пак се е пръкнала идеята, че са враг?
Или аз съм дълбоко сбъркан? Щото не ги виждам така?
Откакто им признах правото да са различни и да не могат това, което мога аз (примерно да се изтягат дивана "бейгиби", да щракат по каналите и да се наливат с бира), но и другото е вярно - аз пък не мога да готвя и други работи, знаеш ли как добре се погаждам с тях.

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Адам и Ева.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано13.01.08 01:15



Е, браво! И аз не мога да готвя, сега по-малко ли съм жена? Или то готвенето е някакъв вторичен или първичен полов белег, м?


Ти не ги виждаш днес, но как са ги ивждали те тогава?
Наскоро гледах един документален филм за политическия живот в Ирак днес, разказваха как членове на старата партия на Саддам до един били избити - не че всички били виновни, но ей така, за всеки случай.
По подобен начин, когато има рязка смяна на властта и особено, ако е взета насилствено, следва някаква форма на терор чрез проливане на кръв. Появява се враг, чиято роля се преекспонира поради страх старото положение да не се върне.

Опитвай се да бъдеш жив с цялата си същност, казваше той, и когато се смееш, смей се с всичка сила.

Тема Re: Адам и Ева.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.01.08 11:15



Жената си е виновна по принцип.
Колкото до говоренето - ако хората говореха по-малко, може би щяха да започнат да мислят.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Адам и Ева.нови [re: Last Roman]  
Автор katiysha (misfit)
Публикувано13.01.08 13:14



Естествено, че Ева я е отхапала пустата му и ябълка!


Тя е предпочела мъдростта, риска, приключението. А Адам какво? Цял живот щял да си го прекара непросветен.
Освен това ако никой не я беше изял тая ябълка земята щеше да се пренаселиНа жената просто й писнало, огладняла и така....



Тема Re: Адам и Ева.нови [re: Last Roman]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано13.01.08 14:12



Да видим ако бог беше създал първо Мая1 дали така щяхте да говорите!

Но за говоренето си прав. Затова пиша.



Тема Re: Адам и Ева.нови [re: katiysha]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано13.01.08 14:18



Катюша, говорим за моркови!

Влез в час!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.