Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:54 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Прометей и Пандора  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано12.01.08 22:20



Винаги съм харесвала този герой от митологията. И винаги съм се чудила с какво огънят е бил опасен за боговете, че са го наказали.
И още нещо ми изглежда многозначително - Пандора е била съпруга на брата на Прометей. Братята дават на човечеството едно благо и едно проклятие - при това причина за проклятието е точно огънят. Болестите и нещастията се появяват точно като отмъщение за огъня, благодарение на безотговорността, любопитството и лекомислието на Пандора.
Тази история ми напомня една друга - Христос и Сатаната - само че огледално обърната. Първо идва нещастието - този път с носителят на светлината, и след това избавлението чрез Христос.

Предполагам, че има и други подобни двойки. Знаете ли нещо по въпроса?



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано12.01.08 22:30



"Пандора е била съпруга на брата на Прометей"

Това не го знаех.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано12.01.08 22:46



Разби ме :)
Аз по скоро бих видяла много явна връзка между знанието на/за огъня и познанието на ябълката, от колкото между Иисус-Сатаната и Прометей-Епиметей. Даже така и не разбрах как ги свърза точно....



Опитвай се да бъдеш жив с цялата си същност, казваше той, и когато се смееш, смей се с всичка сила.

Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Eva B.]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано12.01.08 23:06



Има връзка прометей го приковават на скала жертва се за хората





Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано12.01.08 23:10



Аз бих свързал митът с нещо което може би се е случило на земята


Най старата версия на тоя мит се среща у шумерите
Според тях боговете създали хората за да ги обслужват
Първо били черноглавите които бачкали в мините, но те има ли нужда и от по лична прислуга
Да но един от боговете на име Енки им дал опасни знания чрез които можели да се борят с боговете

Абе това на мен все ми напомня за една филмирана книга "Бойно поле земя"



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: БoянlYl]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано12.01.08 23:20



Между Прометей и Иисус да, аз съм изненадана от връзката Прометей-Епиметей и Иисус-Сатаната. Прекалено...нереалистично ми изглежда, освен, че има двойки де

Епиметей почти не участва в мита за Пандора, няма логика д аму се прехвърля вина, сходна с тази на дявола

Опитвай се да бъдеш жив с цялата си същност, казваше той, и когато се смееш, смей се с всичка сила.

Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Eva B.]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано12.01.08 23:40



Ябълката се свързва с познанието на добро и зло - един единствен плод за двете. Със същото познание са свързва и Сатаната - спомни си "Фауст" - "Духът, що зло желае, а все добро твори". Така че тя може да бъде само част от цялата картина.
Епиметей е непрозорлив. Но все пак се подчинява на боговете - не докосва кутията. Пандора го прави - от любопитство - по скоро като Ева.
Боян може и да се е шегувал, но има нещо символично в оковаването на Прометей и най-вече в това, че орелът му разкъсва черния дроб. Горе долу същата е и картината при Исус - там го пробождат. Четох в една книга, че егото, гордостта, предизвиква болести на черния дроб. Не забелязваш ли вече приликите? Като точкова симетрия.

Има и още, но ще стане доста дълго.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано12.01.08 23:53



На мен все още ми е леко изсмукано от пръстите това със сатаната...Ябълката, както и огънят на Прометей, се свързват именно с познанието. В психологията е създаден дори терминът "симптом на Прометей", който описва хора, страдащи от нужда да знаят все повече и повече. Затова и връзката между двете е очевидна. В космогонията на всяка религия има мит, който да наказва смъртните за желанието си да пренебрегнат волята на боговете си. Стресова терапия. Доброто и лошото ченге, ако предпочитате.


А за черният дроб, мисля, че са го избрали, защото е единственият орган, който може да се регенерира при определени условия. Това, че древните са избрали именно той да е кълван и да порасва отново е вероятно символ на познанието за свойствата му, което вече са имали

Опитвай се да бъдеш жив с цялата си същност, казваше той, и когато се смееш, смей се с всичка сила.

Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: БoянlYl]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано12.01.08 23:53



Май съм чела за Енки. Не беше ли свързан със съзвездието Козирог? Знам, че много го мислят за рога на Алматея, но в картите винаги са го рисували като козел с либя опашка.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Eva B.]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано13.01.08 00:05



О, за вина изобщо не говорим!
По-скоро става дума за принципи - Сатаната се води от гордостта. Защо му е да изкушава Ада и Ева, какво печели той от това ( ей, това трябва да попитам в християнство ) ? А кой изкушава Пандора? Самото наличие на нещо, което не знае. Т.е. Пандора има съзнание отделеност - както Сатаната.
Между другото, струва ми се, че има възможност цялата тройка да е свързана по скоро със Сатаната, отколкото с Исус. Но пък тогава се губи цялостта на историята.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Eva B.]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано13.01.08 00:07



Ябълката символизира познанието на добро и зло. Огънят символизира познанието на Духа. Нямат нищо общо. Огънят е по-скоро свързан с дървото на живота, отколкото с дървото на позанието.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано13.01.08 00:15



Проблемът е, че гръцката митология е дошла до нас в късен вариант, вече като литературна традиция. Какви са били началните форми на митовете не е много ясно. Но със сигурност имат промени.
Огънят в случая е символ - на познанието, естествено. И то - естествено! - е опасно нещо.



Прометей е това, което в митологията се нарича трикстер. Но в по-традиционните митологии (дошлите в по изначален чист вид до нас), много често образът на трикстера е амбивалентен - той е едновремено и злонамерен, и благодетел, създава и носи на хората полезни неща (т.е. създава културата), но същевременно прави бели и дори злодеяния.

Това, което говориш за двойката персонажи, е друго нещо. Отиваме вече към близначните митове - когато демиурзи са двойка близнаци. Тук отново има най-различни варианти - добър и лош брат и пр. Имаше една много хубава типология на митологичните сюжети в един сайт, ама трябва да го намеря къде беше.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано13.01.08 00:15



Не съм съгласна, ама изобщо. Не знам защо свързваш огъня с познанието на духа? Въобще, както ще рече познание на духа, извън познанието за добро и зло именно? А и защо да е познание за добро и зло при Адам и Ева? По скоро е познание на забраненото, именно като огъня, който е недостъпен, непозволен. Точно едно и също си е, както и да го гледам



Опитвай се да бъдеш жив с цялата си същност, казваше той, и когато се смееш, смей се с всичка сила.

Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Eva B.]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано13.01.08 13:39



Много е просто! Та това си е точно началото на Библията - чела си я, знаеш за двете дървета. А че познанието на добро и зло е в центъра на нашия свят си е ясно - дори и Лао Дзъ насочва към този дуализъм.

Но въпросът ми е с друга насока. Във всички митологии има някой добър герой който научава хората на много и им дава знания. Навсякъде ли те са били наказвани за това? Например за Виракоча не знам дали е бил наказван. За Кетцалкоатл знам още по-малко - по-точно забравих нещата, които знаех, а книгите ги запилях. Да не говорим за друидите или митологията на викингите - за тях почти не споменаваме. Има ли при тях подобни двойки образи?



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: BlackWolf]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано13.01.08 14:00



Значи Прометей всъщност не е герой, а нещо като пакостник?


Виж, това е нестандартно! Тази позиция май дори повече я разбирам. Но пък тогава Прометей е точно образът, който би могъл да се свърже с изкусителя.
Е, за такава позиция бих си заслужила едно анатемосване.

А огъня с кое познание го свързваш - на доброто и злото или на живота?



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.01.08 14:05



Като заговорихме за пакостници, нещо за Локи да ми кажете?



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано13.01.08 14:20



Не разбирам защо държиш да е непременно познание за нещо?
Тук става въпрос за познанието само по себе си, а в него се съдържа всичко - и доброто и злото, и душата...
Двете неща са абсолютно равностойни, само са предадени чрез различни символи в двете култури.
Тот, който е създател на йеорглифите и който е научил хората да пишат, не е бил наказан. Въобще, египетските вярвания малко допускат идеята за наказание на смъртните



Опитвай се да бъдеш жив с цялата си същност, казваше той, и когато се смееш, смей се с всичка сила.

Редактирано от Eva B. на 13.01.08 14:22.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Last Roman]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано13.01.08 17:12



Скарали се боговете, тариката Локи ги прецакал, като се избъзикал и дал на хората огъня, инструментите...
Все повече се замислям по този повод, че май боговете в митологиите са истинските демони, а са демонизирани са тези, които са дали нещо на хората!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Darth_Vader™]  
Автор katiysha (misfit)
Публикувано13.01.08 17:20



Познанието си е опасно, да....



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: katiysha]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано13.01.08 17:46



Любопитството по принцип си е опасно, както например какво крие тази ръка на снимката ти!

Дали скритото е във символа на ръката или под ръката със символа?

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Darth_Vader™]  
Автор katiysha (misfit)
Публикувано13.01.08 18:07



Любопитството по принцип си е опасно, както например какво крие тази ръка на снимката ти! Дали скритото е във символа на ръката или под ръката със символа?

не любопитствай!





Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: katiysha]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано13.01.08 18:29



лесно е да се каже...

Но любопитството си е дар по рождение.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Darth_Vader™]  
Автор katiysha (misfit)
Публикувано13.01.08 18:43



така е, но не води до нищо хубаво


виж Ева, с нейното любопитство, какво ни е докарала!
тези символи...вървиш по техния път, а къде те отвеждат....
и защо Ева изяжда забраненото? дали плода е морков или ябълка няма значение. като ви гледам вас мъжете, какви сте любопитковци, защо Адам не си е хапнал?
опа, това май беше другата тема



Тема Прометейнови [re: Kalomain]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано13.01.08 19:23



Разбира се, че е трикстер. В гръцката митология силни черти на трикстер има и Хермес.
Карл Керени има интересна студия за образа на трикстера в гръцката митология. Интересно е, че той я е написал като приложение към известната монография на Пол Радин "The Rickster: Study in American Mythology". Към същата книга коментар пише и Юнг.

Тези наща ги има

с известни съкращения, за съжаление)... Напр. липсват бележките под линия и препратките към цитираната литература.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 13.01.08 19:27.



Тема Re: Прометейнови [re: BlackWolf]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано13.01.08 21:42



Изобщо не знаех това за Варуна. Май всички описват трикстера по един и същ начин. Защо не са използвали чист злодей, а винаги някаква противоречива фигура?



Тема Re: Прометейнови [re: Kalomain]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано14.01.08 10:39



Защото такова нещо като чист злодей не съществува в природата.

Древните хора не са били примитивни като християните, та да виждат света единствено в бяло и черно.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Прометейнови [re: BlackWolf]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано14.01.08 15:19



Май наистина представата за абсолютните злодеи се е появила в обозримото минало.


Само че тогава възниква въпросът за абсолютните герои. Сигурна съм, че няма такива, но от къде ни е този стремеж да идеализираме някого? Струва ми се, че е доста гротескно когато хората си правят идоли от други хора и стигат до там, че певци и спортисти определят позициите им по теми, от които всъщност си нямат представа.



Тема Re: Прометейнови [re: Kalomain]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано14.01.08 20:03



Съветвам те да прочетеш нещо от Дж. Кембъл и ще разбереш. Мисля, че в "The Hero with a Thousand Faces" можеш да намериш отговори точно на твоите въпроси...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Прометейнови [re: BlackWolf]  
Автор Mysteryy (новак)
Публикувано16.01.08 17:24







Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: БoянlYl]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано22.01.08 20:41



Ами като гледам даже не е обърнат мита, за какво християните да си правят труда. Имаме същия шаблон дефакто като в християнската версия на нещата са разделени на два мита. При Прометей имаме ъъъ ... забравих си мисълта ... а, да ... значи имаме един титан, който се жертва са благото на хората (!!!!!!!!), а от друга страна имаме хората, които са разгневили бог/овете със новопридобитите си знания (!!!!) :)



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: ThunderGoddess]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано22.01.08 21:03



Интресното в мита за Прометей е съвсем друго:
Как древните за знаели,че именно черния дроб е единсвения орган способен на регенерация. Как са придобили тези знания?
Другото са алабла. Хората винаги ще разгневяват боговете иначенямаше да са хора.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kalomain]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано22.01.08 21:10



Всъщност дааа, сега се сещам, че в поемата "Теогония" на Хезиод, нашия Прометейчо не е такъв, какъвто е описан от Есхил в "Прикования Прометей". Хезиод му гледа повече като на някакъв пакостник, който прави дори и неправилни неща ... например излъгал е Зевс няколко пъти за разни неща, докато Есхил ни го описва като един прям, жертвоготовен, твърдоглав титан.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: katiysha]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано22.01.08 21:26



Хахаха, ами според мен забраненото е най-сладко. Тоест ... ако бог си беше мълчал и не беше казал: "Не яжте това", на Ева и Адам може въобще да не им беше направило впечатление. Но когато е забранено човек почва да си мисли само за него, какво е, сладко ли е? Солено ли е? Защо е забранено ... и тн и т.н .. затова ... зарбанените неща са най-сладки.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Einherjer-2]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано22.01.08 21:26



Ами лично според мен медицината в древния свят е била много по-напред от нивото, в което смятаме, че е била. Да не забравяме, че египетските инструменти са операции, които са извършвали жреците всъщност са изненадващо близки до съвременните. Даже даваха някакво такова филмче - дават на хиругра тези египетските инструменти и той ги разпознава - после показва и неговия комплект :) Така, че може да са знаели ... да са забелязали, да са наблюдавали и така да са се научили. Смисъл ... да са забелязали, че има повече оцелели след като са получили рана в черния дроб или нещо такова .... не съм се замисляла, защото не знаех, че черния дроб е способен на регенерация





Тема Re: Прометейнови [re: Kalomain]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано22.01.08 21:34



Защо не са използвали чист злодей, а винаги някаква противоречива фигура?
Заради катарзиса? Знам, че попринцип той е типичен за гръцката трагедия, но едва ли е паднал от небето извенъж и е логично да присъства и в самата митология ... за да е нравоучителен мита, трябва в героя хората да виждат себе си ... нещо такова.



Тема Re: Прометейнови [re: Kalomain]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано22.01.08 21:39



Няма и абсолютни герои ... като прочетеш един епос и го разбираш - те си имат и добрите и лошите черти, гръцките герои са си такива просто. Проблема според мен е, че хората не четат книги и заради това биват водени за носа и стават пълни наивници ... ;)



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: ThunderGoddess]  
Автор katiysha (хитруша;))
Публикувано22.01.08 22:03



Аз съм абсолютно съгласна с теб. то си е доказано, че колкото повече му забраняваш на човека нещо, той толкова повече се стреми към него, затова е по-добре да му се даде възможност да се опари и да почувства и разбере.



Редактирано от katiysha на 22.01.08 22:05.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: ThunderGoddess]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано22.01.08 22:32



Значи от един момент нататък знанията стават ужасно труднопостижими чрез наблюдение . вместо това идва зубренето наогромни тухли, чужди езици и нензма кво си още...
Всъщност тва е друга тема! Прометей е готин и повечето титани са готини, да не забравяме ,че майкта на Один също е от йотуните( великаните, титаните)
Може би титаните или змейовете не са точно богове или някакви абстрактни сили, кой знае...



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Einherjer-2]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано22.01.08 22:43



Да, титаните винаги са били образа на първобитното, на хаоса ... докато боговете са реда и цивилизацията. Само се чудя защо титаните във всички митологии са толкова ... големи





Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: katiysha]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано22.01.08 22:53



Да, добър пример са бебетата. Казваш им: "Не питай печката, ще се изгориш" и след малко ги виждаш да реват с лепнат пръст на печката ... това си е заложено в човешката природа :)



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: ThunderGoddess]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано22.01.08 22:57



Първобитните хора не са живели в хаос. Не живеят в хаос и приматите.
Ако приемем,че титаните са необузданите от човека природни стихии , то тогава какво ще кажеш за прищевките на някакви си олимпийки богове дето въобще сякаш са само да пречат на хората . напр. "Илиада". Рамножават се правят се на властници , но нищо не са дали на човека , те самите са синове на титани и живеят сред титани и се съобразяват с техните закони.
Айде, нека помислим...



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано23.01.08 14:43



Не се бях замисляла за това. Май в титаните наистина олицетворяват хаоса. Има логика да са големи

. Това повече подхожда като идея на съвременната физика, отколкото идеята за суперред нарушаван само от един Луцифер.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Kaлoмaин]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано23.01.08 15:52



Титаните не са хаос, а нечовешки сили! Хаос е безредие безпорядък. То нема нищо общо със строежа на вселената, нито е реално съществуващо . И то като абсолютния покой е фиск идея. Тотален край и тотално начало , дефект на двумерния мозък у хората. Тоталното, добро-зло и т.н.
Титаните са просто сили, друга форма на строеж на вселената, титан е Кронос, Зерван, Титан е Тиамат! Титани в известна степен са и Йотуните, Ахурите... Бе приеми ,че или са :
-нечовешки сили или са
-богове на други цивлизации предхождащи нашата.
Просто е като гъбена чорба.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: Einherjer-2]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано23.01.08 22:18



Ох ... богове на други цивилизации ... като подхванахте този въпрос, наистина смятам, че е много възможно. Всъщност винаги света произлиза от някой голям титан, нали така ... в повечето митологии. Дали наистина нашите скъпи титанчета някога не са властвали над Атлантида или нещо такова. За мен хаоса не е безпорядък (само), той е примитивност ( каквото и да си говорим, реда при приматите не е толкова добре развит, отколкото в човешката цивилизяация - тоест хората от каменната епоха не са били така добре организирани, колкото в брозновата, примерно) ... той е и нещо непознато. Казахте "логично е да са големи" ... но лично за мен точно това е проблема ... защо е логично да са големи, обяснете ми, че много ми интересно. Относно боговете ... значи отново в Есхиловата трагедия срещаме тази проблематика - "хаос" и "цивилизация". В началото боговете са тиранични и наистина преселдват само личните си цели ... и Зевс е тиранин ... жалко, че сме изгубили тази част от Есхиловата триология, когато Зевс заради нещо се променя и става справедлив и цивилизован владетел. В "Илиада" и "Одисея" боговете не са описани такива гадни сметкаджийски простаци ... те си имат недостатъците, но всички знаем, че полагат грижи за хората, карат се заради тях, имат си любимци и така ... проявяват се като хора със суперчовешки сили просто според мен.



Тема Re: Прометей и Пандоранови [re: ThunderGoddess]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано23.01.08 23:34



Спорно е каментта епоха дали се отнася за същия човешки подвид към за който е характерен бронза. Неандерталците не са предци на кроманьонците!!
Имай пред вид,че днешните "примитивни цивилиации" са деградирали а не са останали на същото предполагаемо еволюционно стъпало( с икзкл. на аборигените и бушмените може би).
Но тва е друга тема.. Говорехме за титаните. Титаните и първите хора с апо-едри. Виж, Зевс не ме кефи нещо...когато четох Илиада хорат ен бяха такива простаци и гадняри като сегта ( поне външно) и съм си направил таквиа изводи за него..просто мерим с различен аршин



Тема Re: Прометейнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано24.01.08 16:10



още не съм прочела докрай "Беоулф", но доколкото разбрах, той е пример за абсолютен герой - но не бива да се забравя, че епическата поема е създадена в първите векове на християнството в Англия, въз основа на по-стари представи.



Тема Re: Прометейнови [re: Roxy]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано24.01.08 17:11



В литературата може да се измисли абсолютен герой, но говоря, че на практика такъв няма ... и тези идеални герои поне за мен за някак си отдалечени и са безинтересни, но всеки с вкуса си. Може би във въпросната поема става въпрос за идеализация или наслягване на няколко образа на други по-древни герои, въпреки, че не съм я чела ... Житията също описват "идеални герои", но има ли някой луд, който ще седне да чете просторно житие ... Пффф ... тоз човек го признавам, ако го прави за удоволствие

. Другото, което мисля, е че плясването през ръцете е доста по-поучително от даването на пример ... смисъл такъв когато човек види грешките си и последствията от тях той се замисля дали е такъв и дали не трябва да се промени ... както и да е, мисля, че се отдалечих много от темата ....



Тема Re: Прометейнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано24.01.08 17:45



Права си. Чара на героите обикновено е в слабостта им.





Тема Re: Прометейнови [re: ThunderGoddess]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано24.01.08 18:07



Ти житие чела ли си някога


Освен св. Георги дето убил ламята други герои няма
Да ама св. Георги има своите по стари версии във всички индоевропейски митове
Той изобщо не е реална личност
Другите повечето са били обикновени луди



Тема Re: Прометейнови [re: Kaлoмaин]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано24.01.08 18:10



Типични думи за жена да има там за какво да реве и да се моли и това е


Да има някакъв чар в герои тип сам срещу всички ама нека да не бъркаме лудите светии или исус със героите



Тема Baldrнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано24.01.08 18:13



Сина на Один( силно противоречива личност) е олицетворения на идеал за мъж най-силнен, най-красив, най-добър, морален умен и т.н.
Бива убит от стрела насочена от Локи( олицетворение на прекалена хитрост , предприемчивост и алчност ама бе зграм мъдрост и разум) -уж от Аезира ама не съвсем.
Иначе казано : пазете Красотата от капиталисти!!


Грешиш за методите на възпитание! Най-доброто е ЛИЧНИЯ ПРИМЕР
за съжалние аз не видях ни един "патриот" да чисти улиците от снега!
Плясването през ръцете поражда страх -нищо повече. Употребява са се за умствено недоразвити създания.



Тема Re: Прометейнови [re: БoянlYl]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано24.01.08 18:19



О, изобщо не става дума за сантименталности!


Под герои със слабости имам предвид нещо от типа на доктор Хаус.
Забрави ревовете - това е приоритет на любителите на индийски филми.



Тема Re: Baldrнови [re: Einherjer-2]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано24.01.08 18:35



При това Локи дори не е бил наказан. Нещо повече - той осуетява и възможността Балдр да се върне от ада. Завист между богове!

Отвратително!



Тема Re: Прометейнови [re: БoянlYl]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано24.01.08 21:55



Амиии ... какво да ти кажа, Бояне. Имам изперкала учителка по литература. Един ден, докато бяхме на българската средновековна литература в девети клас, започна да пита подред дали сме чели пространното житие на К.К. Философ. Половината си принзаха, че не са, но забелязах, че нанася нещо в учителския си бележник и понежe съм един от псоледните номера, се сетих, че това не е на добро и казах, че съм го чела (ест, не бях). Заради това, че щеше да пита много гадни и подвеждащи въпроси, прекарах една нощ в четене на шибаното житие и повече няма да повторя такъв подвиг. За това дали са действителни или не, няма да спорим, понеже сме на едно и също мнение. Дори да е имало личности с такива имена, не са били чисти, идеални детски душички. Относно героите, които са идеални ... ми хубаво. Един момък срещнал Чингиз Хан - убил го. Срещнал един дракон - убил го, срещнал един титан - убил го. Убил Один и завладял Валхала - всички други скандинавски богове му се подчинявали. След това тръгнал към Олимп ... какво ли е станало? Няма ли да прескочиш изнервен страницата и да кажеш ... да, да направил е и олимпийците на пух и прах. За това става въпрос ... Идеалните герои никога не се дънят и няма как да са интересни, просто винаги знаем изхода на ситуацията ....

Редактирано от ThunderGoddess на 24.01.08 22:00.



Тема Re: Baldrнови [re: Einherjer-2]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано24.01.08 22:05



Добре, като четеш житията на предобрите светци станал ли си като тях? Готино ли ти е, когато примерно майка ти дойде и ти каже: Оф, трябваше да видиш днеска дъщерята на колежката ... преди обяд й се обади и я попита какво да сготви, беше изчистила къщата, а след това дойде на работа да помогне с подпечатването на пликовете. Ти щеше ли да хукнеш да ставаш като "дъщерята на колежката". Аз лично смятам, че единствения начин човек ама наистина да се научи е като понесе последствията от своите действия сам. Не учи, не му подсказват, повтаря веднъж класа и на другата година учи като ненормален. Прави мръсно на другите, другите му правят, вижда колко гадно е и спира. Всеки трябва да понесе на главата си ударите от собствените си камъни, за да види дали са подходящи за определени цели





Тема Re: Прометейнови [re: Kaлoмaин]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано24.01.08 22:17



Мисля че се въртим в затворен кръг


Индиските филми и сапунените опери са приоритет на жените

А кой е доктор Хаус



Тема Re: Прометейнови [re: ThunderGoddess]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано24.01.08 22:30



Имала си късмет това житие пак е от интересните и не става въпрос за изперкали личности


К.Кирил философ е пътешествал по разни мисии и е имал интересни диспути за разлика от повечето откровено луди светии.
Наскоро даваха филм за св. Франциск той беше адски показателен що за хора са били светиите през средновековието
Човека беше наперен момък участващ в разни боеве със сарацините и разни други не си спомням какви точно
Обаче в една битка го чукнаха с меча в кратуната и от сътресението на мозъка изведнъж стана супер вярващ, почна да говори врели некипели за войната за парите. изхвърля богатството на баща си и разни други такива
Естествено църквата не гледаше с добро око на това обаче по начетените знаеха че и исус е бил такова куко та решиха че в цялата работа има нещо божествено
А бе луда работа



Тема Re: ако искаме да сме точни,нови [re: БoянlYl]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано24.01.08 22:36



имало е опити за изясняване на шаманството чрез разни психически разстройства. обикновено погрешни, разбира се.
човекът може би едвам е оцелял, сметнал е това за закрила свише и се е обърнал към религията - случва се и днес.
Калоян вероятно също е бил халосан с меч по главата. и кво?



Тема Re: Прометейнови [re: БoянlYl]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано24.01.08 23:04



Пффф ... не мгада сипредставя каква тъпотя може да са тези неща ... специално за девети клас е много важно да отбележа, че за един ден изядох три гръцки трагедии - буквално. Дойде времето да чета трактата "За Буквите" ... знаете ... то е едно листче ... три дена го четох, понеже от всеки ред лъхаше "Симеон е тъп, Симеон е тъп" ... с цялото ми уважение към българската история. Иначе то със светжите така става ... убиват ги по арените, някакви духове после ослепяват римските войници, бог се явява на някакви императори и кара тез импеатори да накарат войниците да си драскат хубавите щитове ... нямам думи ...



Тема Re: Baldrнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано25.01.08 02:43



Аз не чета жития на светци.
Но са ме учили как чичко Ленин бил самокритичен и си признавал белите които правел , как Павлик Морозов предал баща си оопс останал верен на Партията въпреки всичко... Бил съм чавдарче, пионерче и в главата ми имаше идеали.. Баща ми беше добър ,честен и отзивчив човек.
По наше врем казвахме : Простия се учи от собствените си грешки, а мъдрия от грешките на другите. НО НЕ! Тук не ставаше въпорос за грешки , а за изграждане на морални ценности. Ценностите не се изграждат с опита!

Маймуната не и хрумва морално поведение с цел оцеляване или по-добро размножаване и никога няма да и хрумне... Нужна е воля за власт над света, да наскочиш инстинкта си за самосъхранение , да погледнеш звездите и да пожеляеш да ги имаш. Да погледнеш птиците и да пожелаеш да летиш.....
воля за власт:
О,миг безкраен.
сьвьршен.
О,миг безкраен,
спри до мен.
Да усетя твоя дьх,
да почувствам твойта пльт.
Искам Аз сега за мен-
твойта сила.
За да полетя от тук
кьм мьдростта на вечния, безкраен свят.

О,миг,о колко сьвьршен си ти.
И полета у мен...

Мьдрост искам Аз в безкрая
и да властвам над света
и над мене с мойта воля
Аз да бьда господар.

О,миг поспри се ,ти ,до мен.
Сега те чувствам тук до мен.
Сьс любов да те даря и частица малкa,
тук от мъдростта.
Ти,частица малка
тук от вечността..




Тема халосването..,нови [re: Roxy]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано25.01.08 02:57



по главата


Чела ли си " Полет над кукувиче гнездо" или поне филма гледала?
та там имаше един халосани по-главата ...
Няма как да се започне несъществувал незаложен предварително процес в един компютър след халосване. Та, така и с хората...
Всичко си е предварително заложено , от кой( какво) , как и кога няма да стане ясно поради липса на воля от "научните " кръгове.



Тема Re: Прометейнови [re: БoянlYl]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано25.01.08 02:59



А кой е доктор Хаус
Мъжкия вариант на доктор Куин-лечителката





Тема Re: Прометейнови [re: Einherjer-2]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано25.01.08 09:54



" кой е доктор Хаус
Мъжкия вариант на доктор Куин-лечителката
"

Е, не точно. Той мрази и себе си, и пациентите, и определено е по интересен пич от д-р Колит Мъчителката





Тема Re: Прометейнови [re: agrimonia]  
Автор Einherjer-2 (антисемкит)
Публикувано25.01.08 10:59



Казах мъжки вариант,а не д-р Куин лечителката от мъжки пол.
Той е и затова е по-интересен. Според мен обаче е евреин.



Тема Re: Прометейнови [re: Einherjer-2]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано25.01.08 12:45



Актьора или ролята е на евреин? Актьора е англичанин.



Тема Re: Прометейнови [re: БoянlYl]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано25.01.08 16:51



Добре, ще пробвам с по-подходящ пример за един "Боян" - името звучи достатъчно сериозно - трябваше да се сетя, че не гледаш сериали. Става дума за това, че слабостите на силните хора ги правят интресени. Поне аз се опитвам да кажа това. Не знам ти какво разираш. Например - един Висоцки. Или нещо много по-прозаично - Клинтън в аферата с Моника Люински - просто се държа като нормален мъж - не като президент. Сегашният е прекалено надут и плосък за да излезе извън рамката.
А що се отнася до приоритетите на жените - добре де!

Знам, че повечето фенове на сапунките са жени. Знам, че някой гледат дори и "Дързост и красота". Ама не всички сме такива! Не обобщавайте така!



Тема Re: Прометейнови [re: Einherjer-2]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано25.01.08 16:55



Не мога да повярвам, че сравняваш онази блудкава "Д-р Куин - мъчителката" с образ като Хаус.



Тема Re: Прометейнови [re: Kaлoмaин]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано25.01.08 18:55



Аз никак не ги харесвам тези сериали. И като кажа на съученичките си, че не следя сериала от 11 и че откровено мразя да се влека по магазините и да зяпам някакви си дрехи, а редочитам да гледам книги (като имам пари, де), те ми заявиха, че съм била луда ... баси света, в който живеем ...



Тема Re: Прометейнови [re: ThunderGoddess]  
Автор katiysha ()
Публикувано25.01.08 20:09



Спокойно, моите са същите - ще оцелеем!

Всеки човек си намира някого, еднаквите се разпознават - нали знаеш.
Подиграват ми се, че постоянно чета в часовете, а те само одумват класа или се оплакват как вече нямат нови дрехи, които да носят. Вчера имахме свободни часове и мислехме да гледаме филм. Но понеже не можахме да си харесаме такъв те изтърсиха - Габи, що да не почетем малко,а ?....

Аз, ест, това и направих!

Редактирано от katiysha на 25.01.08 20:09.



Тема Re: Прометейнови [re: Kaлoмaин]  
Автор katiysha ()
Публикувано25.01.08 20:45



това за абсолютните герои е свързано с Античния реализъм, който поставя всичко противоположно - Изток - Запад например. Същото е и с човека - няма абсолютно идеално нещо, дори героите, просто всичко си има и кусурите, били са им приписвани всички ормални човешки черти - и добри , и лоши....реализъм



Редактирано от katiysha на 25.01.08 20:46.



Тема Re: Прометейнови [re: agrimonia]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано25.01.08 22:21



Е значи е типичен лекар в пазарно общество при това не добре платен





Тема Re: Прометейнови [re: Kaлoмaин]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано25.01.08 22:33



Без заяждане слабостите на хората са повод за клюки и сладки приказки за седенки ама това пак като че ли си е женска работа



Сега тука пак има разлика между женския и мъжкия поглед върхо нещата
Мъжкия взема архетипа на героя за модел защото иска да е като него
Жената пък иска да го утешава така че е нормално жените да са по впечатлени от герои който губи леко чуствителен и така на татък за да им е по романтично

Сегашния президент в същност е адски смешен, просто един каубой насила вкаран в политиката
Виж Путин е друга работа агент на КГБ умеещ да пилотира и какво ли не просто е по подходящ пример за това което визирам

Ами не това не са обобщения а статистики няма нищо срамно просто сме различни и никой не е по добър като цяло а по скоро в различни области според приоритетите на пола




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.