Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:00 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Коледа  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано28.12.07 23:31



Много ми се искаше да напиша нещо по специялно за Коледа и за магията на този празник


В същност и сега се чудя от къде да започна дали да е просто разказ или да обсъдим как той се е изродил от жертвоприношение в чест на новото слънце, ден в който магията на кръвта е трябвало да донесе вместо смърт нов живот, нов живот за цялата природа
Днес празника е тържество на търговията и консуматорството, пазар, пазар, пазар хапка пийка яхо ихо и после тихо
Това е доста тъжна реалност особено за религия която твърди, че сме сътворени от Бог и че не сме произлезли от животните

Все пак аз мисля, че човек е духовно същество и е тъжно, че един такъв магически ден се превръща в обикновено тържество на консуматорството

За това ми се иска да разкажа за една по различна коледа, ще пропусна традиционата семейна вечеря и пийването в компанията на приятели
И ще започна с едно ранно ставане някъде около 4 часа сутринта.
При два часа сън това е малко трудно, особено когато е студено
Камината беше загаснала и аз се чуствах ужасно разочарован защото Бъдника дори не се беше запалил а това не вещаеше нищо добро за новата година
Както и да е нямаше много време и по най бързия начин трябваше да се подготвим за път.
Аз грабнах раничката си, сложих два челник, един нож бутилка вино и вода, пакетче бисквити житен дар, един суитчър и някакви джобни и потеглихме.
Беше тъмна студена но обещаваща сутрин
Дърветата бяха заскрежени и изглеждаха приказно красиви.



Оставаше още малко време до влака и в бързането приятелката ми си загуби цигарите, нямаше обаче време от гарата да вземем други за това се качихме дори без да си вземем билети.
Във влака кондукторката ни продаде а на следващата гара си взехме кафе, след половин час, пристигнахме и се отправихме към каньона

Селото беше мрачно и нямаше жива душа. Скоро стигнахме края му и тръгнахме по разклонението към природния парк
Точно там към нас се присъедини и един котак когото кръстихме Пешо





Тема две неща [re: БoянlYl]  
Автор мykaтpaлиc (херменевт)
Публикувано28.12.07 23:57



не разбирам! защо в този езически клуб ПУСКАТЕ теми за християнски празници? и защо всички (особено непознати) котки ги кръщават Пешо?

'Чрез плакатни стихотворения не се стига нито до барикадите, нито до Парнас'


Тема Re: Коледа [re: БoянlYl]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.12.07 00:05





Е който познава котките е наясно че те като цяло са мързеливи животни които предпочитат уюта вместо дългите изтощителни разходки в студа
Обаче тази котка беше различна, веднага се залепи за нас и да проси внимание
В началото си казахме, че ще повърви малко с нас и ще се откаже
После почнахме да се притесняваме че няма да намери обратния път на зад и някое диво животно ще я разкъса
Накрая просто се смаяхме защото ни беше станало ясно че каквото и да става тази котка ще ни следва като куче
По интересното беше че тя като че ли виждаше разни неща в страни от пътя, махаше с лапа сякаш иска да ги одраска или просто дебнеше нещо върху което искаше да скочи
След около час път пеше ние достигнахме нашата цел, вече се разведеляваше, но от ниския плътен слой облаци слънцето не се виждаше

Това беше разочароващо защото искахме да посрещнем слънцето на скалите

Местноста беше мистична и може би не случайно някога исихастите са я избрали за свое убежище
Там на скалите те правили своите медитаци, за съжаление слънце само дива природа




Естествено въпреки всичко неможеше да се мине без малко тържество в чест на Митра както предположи Рокси
Кратка реч и безкръвно жертвопринушение с вино и курабики житен дар
След което хвърлихме руни за да видим какво ще ни донесе новата година

Руните ни бяха странно сходни и същевремено различни, но като цяло посланието и за двама ни, ми се стори добро




Тема Re: две неща [re: мykaтpaлиc]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.12.07 00:12



Пускаме защото Коледа не е християнски празник


Исус не се знае даже точно коя година е роден
Просто отците на църквата им е трябвало рождена дата и са взаимствали тази дата от най популярната за времето си религия
Тази на култа към митра
Митра се ражда на 25 декември зимното слънцестоене и на неговото рождение също са свидетели овчари, просто от до хората са изплагятствали каквото могат

Иначе пешо го кръстихме защото се оказа пешак аз друга котка не съм виждал да ходи толкова много



Тема Re: Коледа [re: БoянlYl]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано29.12.07 00:19



Страхотна тема!


На фона на псевдоколедното свинско празненство, езическата коледа, която така катринно си описал е нещо възвишено и магигеско. Явно мястото-олтар за жертвоприношение е лично и затова не споменаваш местността, но от едната снимка се вижда кръгла полянакато символ на Слънцето, защитена в кръг от хълмове. И най-високият хълм, най-вероятно е бил и олтара за жертвоприношение, започващо с искрицата на първият слънчев лъч разкъсващ булото на облаците и възвестяващ рождението на новото Слънце! Рождението на новото Слънце - хиладолетната коледа!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Коледа [re: БoянlYl]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.12.07 00:38



След това хапнахме малко бисквити пийнахме вино


Дадохме и на котака от бискивитите и като ни стана студено тръгнахме към пещерата където някой беше събрал съчки
Какво по хубаво от това да се грееш на огъня на по чашка вино



До тук всичко добре но огъня така и не се разгоря
Затова се наложи малко да потанцуваме около огъня като индиянци дори и пропяхме като такива
Най готиното беше че исихастите бяха направили нещо като етажерка в скалата на която можехме да си оставим багажа

След всичко това дори и котака беше видимо доволен


Отново поехме по обратния път весели щасливи първия ден на новата година вече беше дошъл и можехме да се любуваме на гледките по обратния път



Когато отново стигнахме селото Пешо се сбогува с нас и се забърза към фермата от която дойде, явно беше уморен от дългия път
А едно малко пале радвайки му се го последва

Няколко крачки по надолу видяхме поредното интересно нещо за деня Щраус посред зима


На гарата се оказа че отново сме загубили цигарите, явна поличба че през новата година непушачите щяха да станат повече
За съжаление в селото нямаше почти нищо отворено и едвам намерихме магазин от който да си вземем нещо за хапване
В същност чудесата не свършиха до тук, когато се прибрах веднага се залепих на компа за да разгледам снимките
Не минаха и 5 минути и изведнъж камината пламна от само себе си
Каква ли година вещаеше това



Тема Re: Коледа [re: Darth_Vader™]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.12.07 00:46



За съжаление не ми е известно дали в езически времена местноста е била обитавана и използвана за храм, но по късно по времето на Исихастите е била доста оживена от отшелници


В същност посоката на изгрева е точно от високата скала, някъде над нея би трябвало да бъде и слънцето
Това са скалните църкви край Иваново, но това е било отдавна все пак исихазма е било доста краткотрайно явление къде заради турските нашествия къде заради начина им на живот лишен от всякакви удобства
Иначе в тази местност но по надолу по каньона някога са водени страшни битки има една местност преди червен която също е свещена, целия раьон е осеян с върхове на стрели



Тема Re: Коледа [re: БoянlYl]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.12.07 00:51



Чудесна тема!
Ето един човек, който не е лежал на дивана и не се е тъпкал като...
И снимките много ми харесаха.


Само да питам, освен исихастите следи от митраизъм няма ли?

Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Коледа [re: инцидeнтeн]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.12.07 10:27



Ами аз оставих достатъчно следи за култа към Митра


Самото място не е подходящо за слънчев култ тъй като е в каньон а не на възвишение или плато
Някога там е имало тракиски села но единственото нещо което напомня за култов център на траки са камени килии от преди исихазма някъде в раьона между Табачка и Две могили там има и стар римски път
При траките култа към митра е по късно привнесен а Българите се заселват там някъде 7 век като възтановяват Червенската крепост
Иначе в Сексагента приста си имаме митрериум с олтар подарен лично от Веспасян за проявената храброст на легионерите при потушаването на възтанието в юдея през 64г



Тема Re: Коледа [re: инцидeнтeн]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано29.12.07 11:33



Най-вероятно е имало, а може и още да има, защото почти всички скални църкви са били езически светилища, унищожени и направени като църкви.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.