Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:27 20.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема а защо ли...нови  
Автор figurati (Mindreader)
Публикувано14.11.07 16:15



...след като нестинарството е езически обичай го изпълняват с икони в ръце?





Обяснението в този линк ме нерви от самото начало - "български и гръцки обичай", каква ти България, каква ти Гърция...предполагам, че когато се е зародило нестинарството е ставало дума за друга географска реалия, а не за национални държави

Алчността важи само в света на обикновените дела. Да пътува в тази ужасяваща самота на неизвестното, човек трябва да има нещо повече от алчност: любов. Човек трябва да обича живота , интригата, мистерията. Човек се нуждае от неутолимо любопитство и безкрайна смелост.

Дон Хуан Матус

Редактирано от Last Roman на 14.11.07 16:55.



Тема Re: а защо ли...нови [re: figurati]  
Автор Roxy (autumn song)
Публикувано14.11.07 16:22



но пък самите икони (само не си спомням в църквата преди да се изнесат или и по време на ритуала) са украсени с нехристиянски "подрбности" като червена кърпа с пришити метални изображения на слънце, гущери и др. нестинарите изпадат в транс, получават видения и после ги тълкуват.



Тема Re: а защо ли...нови [re: Roxy]  
Автор figurati (Mindreader)
Публикувано14.11.07 16:23



Мдааа, така наречените "опашати икони", виждаш ли как смесват нещата



The pure and simple truth is rarely pure and never simple.



Тема Re: а защо ли...нови [re: figurati]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано14.11.07 16:23



Защото не е езически, а християнски. Не зная езичниците да влизат с икони в ръце в какъвто и да било огън.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема глупостинови [re: Roxy]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано14.11.07 16:27



Червената кърпа не била християнска! Ами Дева Мария с каква кърпа е била на главата?

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: глупостинови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Roxy (autumn song)
Публикувано14.11.07 16:28



снимково доказателство ли имаш?





Тема Re: а защо ли...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор figurati (Mindreader)
Публикувано14.11.07 16:32



Пък аз знам, че е езически обичай!
Я ме обори



The pure and simple truth is rarely pure and never simple.



Нестинарство
Нестинарството е неповторимо явление, което не е само зрелище - ходене върху жива жарава от боси хора, а и стар древножречески обичай от античността. Нестинарският обряд и до днес се практикува, всяка година в деня на Св. Св. Константин и Елена - 3 юни (по стар стил). Вековете са наложили своя отпечатък върху изумителния танц върху жарава, но този, действащ от тракийско време, ритуал е успял да запази и до днес основните си черти.

Нестинарството е в чест на летния слънчев кръговрат, съпроводен с обредно обхождане на селото с иконите на Константин и Елена, и с нестинарски тъпан, които имат за цел да пропъдят болестите и да се придобият повече здраве и плодородие в селото. Това е езически обичай на християнска почва, чуждо на нашите обичай и вярвания явление.

Нестинарството е харизма - то избира човека, а не човека него. Човек се ражда такъв. То е от тези обредни системи чиито корени са много дълбоко в самото възникване на представата на човека за земното и свещеното. Уникалността на чудото е играта в огъня, която се предава от поколения на поколения. По време на играта в огъня нестинарят изпада в транс и стига до особени измерения от където черпи информация за миналото, настоящето и бъдещето. Танца върху огъня е около две минути, без предпазни средства, а самия ритуал може да продължи и на следващата вечер

Редактирано от figurati на 14.11.07 16:34.



Тема Re: а защо ли...нови [re: figurati]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано14.11.07 16:43



Ми празнува се на деня на християнски светци; от хора покръстени, и отгоре на всичко няма данни траките да са били нестинари. Хората, които предварително смятат празника за нехристиянски, произволно си избират техното древност, защото почти нищо не се знае за тях, а пък имат желание да припишат на обичая античен произход.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 14.11.07 16:46.



Тема Re: а защо ли...нови [re: figurati]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано14.11.07 17:00



Има ли наистина някаква информация такъв обичай да е съществувал при траките? И къде другаде го има?



Тема Re: а защо ли...нови [re: figurati]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано14.11.07 17:02



Какво мислят православните за нестинарството:



Facta, non verba!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.