Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:45 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Как мислите...  
Автор figurati (Mindreader)
Публикувано14.11.07 23:17



...къде не се вписва езичеството, в набожността или в религиозността? И изобщо как схващате разликата между двете понятия?



The pure and simple truth is rarely pure and never simple.



Тема Re: Как мислите...нови [re: figurati]  
Автор Shurale (алп)
Публикувано15.11.07 01:26



...изобщо въпсросите които задаваш за мен не са провокативни , както предполагам си мисииш,че трябва да са!
религиозност, набожност, езичество и разликите между тях!!??
Първо дефинирай понятията, а после търси, сама за себе си , разликите между тях!





Тема Re: Как мислите...нови [re: figurati]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано15.11.07 07:48



Езичеството се вписва навсякъде, по простата причина, че то е основата.
Да си езичник не означава, че не си религиозен или че не вярваш!



И изобщо как схващате разликата между двете понятия?

А па разликата въобще не я схващам!
.....може би, си мисля аз, религията е по-общото понятие на духовното(нямаме вяра само в богове - пример - някои народи са били фетишисти, вярвали са в задгробния живот, което пак си е част от религията им, но не означава точно набожност).Набожността е сляпото преклонение пред Бога и може вземем под внимание израза "лицемерна набожност"
, докато религията е по-широк и всеобхватен аспект на духовното, което е заложено у всеки човек - вярата в нещо, което да не е Бог.



Тема Re: Как мислите...нови [re: katiysha]  
Автор ThunderGoddess (Empty)
Публикувано15.11.07 09:46



За мен религията е системата от вярвания и обичай, които са свързани с почитането на един или много богове, в които определен човек вярва. Един човек може да е религиозен без да е набожен - второто понятие според мен излъчва една нотка, нюанс на фанатизъм - ревностно и сляпо почитане на някакъв/и бог/ове. Предполагам, имало е фанатични поклонници на някакви богове и през античността, но не всички са били такива и следователно характера на езичеството не е фанатичен :)



Тема Re: Как мислите...нови [re: ThunderGoddess]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано15.11.07 10:45



Един човек може да е религиозен без да е набожен - второто понятие според мен излъчва една нотка, нюанс на фанатизъм - ревностно и сляпо почитане на някакъв/и бог/ове.

да, именно това казах, имах предвид



Предполагам, имало е фанатични поклонници на някакви богове и през античността, но не всички са били такива и следователно характера на езичеството не е фанатичен :)


права си, монотеистичните религии, освен че вземат от езичеството, преувеличават заетото:)



Тема Re: Как мислите...нови [re: ThunderGoddess]  
Автор Shurale (алп)
Публикувано15.11.07 10:52



"Всяко нещо в което може да се повярва е един образ на Истината"
казва Уилям Блейк.
Религията както се е наложило през годините е нещо в което вярват поне двама души.
Но тогава и любовта между двама е също религията, нали?

За глупостите като набожност, суеверие и животински инстинкти сега не ми се говори.



Тема Re: Как мислите...нови [re: katiysha]  
Автор Shurale (алп)
Публикувано15.11.07 10:59



Причините една вяра да стане религия според Ленин са да се експлоатира народа от управниците-тирани и забогателото жреческо съсловие.

Според мен има религии и религии! Едни от тях са изпълнени с живот, други с догми и ограничения..но за всеки нардо си има формула.
Умния човек не са му нужни догми и заплахи за да разбере ,че трябва да се съобразява с хората около него и Природата . И трети е въпрос как юдейохристиянството ни учи да се съоразяваме с хората и природата





Тема Re: Как мислите...нови [re: figurati]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано15.11.07 11:34



Езичеството, така както тия го разбират не се вписва никъде.
Принципно то е и суеверие и набожност и религиозност, та дори и религия.
Но днешните поклонници си въобразяват нещо странично от общоприетите норми и там набутват всичко което смятат за езичество, като при това мислят, че така градят нещо различно, а всъщност просто бягат от реалността и проблемите, които имат с нея.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Как мислите...нови [re: Shurale]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано15.11.07 11:35



Първо дефинирай понятията, а после търси, сама за себе си , разликите между тях!

Ами не е нужно да ти ги дефинира Сава, достатъмно голям си и сам да ги занеш.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Как мислите...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Roxy (autumn song)
Публикувано15.11.07 18:33



и какви проблеми имаме с нея, ако не е тайна?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.