Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:38 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Новата Годинанови  
Автор cuddly ()
Публикувано30.10.07 23:35



езичници любими,
дали някой знае как е възникнал празникът за Нова година?
в древността времето може би е било възприемано по друг начин, не така линейно като в наши дни...
Та, историята за нова година някой да знае?






Тема Малко съвпадениянови [re: cuddly]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано30.10.07 23:55



От когато Слънцето започва да "нараства". Митраистите са били правоверни халдеи/вавилонци/маги и са наблюдавали съдбоносната за Света промяна на небесния ход на Непобедимия Митра. Тогава бива убиван Бика: на двайсе и еди кой си Декември (10-ти месец). По релефни изображения от митреуми се забелязват две фигури, придружаващи жертвения бик (Златния Телец) от двете му страни; отпред и отзад. Едната носи в ръката си изправена (нагоре) факла, а другата обърната (надолу). Факлите са символично представяне на слънчевата еклиптика, чрез маркиране на двете диаметрално разположени позиции на хоризонта, тоест изгрева (Изток-Аполон, както е в Далфийския му храм) и залеза (Запада-Дионис, също в Делфийския храм на Алопон). Срещат се варианти на тази сцена, където фигурите имат глави на Бик и Скорпион. Такова е зодиакалното измерение на култа; знаем, че двете зодии (Телец-Бик и Скорпион) са в Опозиция, което на метафоричен език значи, че е представено началото и края на процеса наречен Година.
Нашата християнска представа е разположила празника на двамата братя светци великомъченици Георги и Димитър тъкмо когато е времето в което Слънцето преминава през тия два знака. 6 май в дните на Телец, а 26 октомври на Скорпион. Сиреч това е схващането за земеделската Година.
А след като Митра жертвопринесе Бика, кръвта му изтича под формата на житни класове.
Номадската Нова година пък започва на 21 март. Тогава празнуват българите, на коне. Тържествено развяват конската опашка и извършват ритуали, вероятно на Тангра.

Nihil agendo, homines male agere discunt.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 31.10.07 00:32.



Тема Re: Новата Годинанови [re: cuddly]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано01.11.07 19:01



Не знам кога и как възниква празника, но ще ми е интересно да науча как са определили "мръсните" дни. И защо коледа и нова година се падат точно тогава?
Естествено приказките за свети Силвестър и кречеталата съм ги чувала, но ми се струва, че е много по-вероятно зад фасадата да се крие някой празник на я келтите, я на римляните.
Какво разбираш под "линейно"? Не съм чувала за календар, който да приема, времето за нелинейно.
А някой знае ли нещо повече за китайската нова година?

Редактирано от Kalomain на 01.11.07 19:05.



Тема Re: Новата Годинанови [re: Kalomain]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано01.11.07 19:33



Ти не четеш ли какво пиша? Примерът, който съм дал, се отнася за циклическо време. От празник до друг празник, после пауза и подновяване на цикъла!
Не е сложно да се досети човек. Да не говорим, че не аз съм го измислил това, а просто го ползвам в тая ситуация.
Как може хора, неучастващи в тоя клуб, на бележки да се сещат бързо и да ми коментират точно в тоя дух постинга, а ти, която пишеш доста по-често тука, да не го напавиш?!

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Новата Годинанови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано01.11.07 20:08



Пиша тук от една седмица. Май дори не е цяла.
Радвам се, че получаваш бележки от които личи, че си разбран. Очевидно са мнооооого мнооого интелигентни и най-сетне си намерил достойни събеседници.


Що се отнася до времето - може и да имам професионална деформация. Ще преживея възмущението ти. колкото и да си въобразяваме, че времето се съобразява с нашите цикли не можеш да върнеш и секунда назад.

Ах, да! И всъщност наистина не обърнах много внимание какво беше написал - четох темата на cuddly.

Редактирано от Kalomain на 01.11.07 20:12.



Тема Re: Новата Годинанови [re: Kalomain]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано01.11.07 20:21



Ти така, гледайки "Островът на изкушението" или Слави, ще пропуснеш да прочетеш някоя добра книга.

А и да те попитам: какво представлява една секунда?

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Новата Годинанови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано01.11.07 20:37



Основна мерна единица за време в системата СИ.


Между другото е точно това.



Тема Re: Новата Годинанови [re: Kalomain]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано01.11.07 20:48



Отлично. Но каква връзка има това към Новата година?

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Малко съвпадениянови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано03.11.07 00:20



Браво добре си го преписал само дето май нещо не си наясно с новата година при Българите


Между впрочем Българската нова година определено не е през пролета колкото и да ти се иска и това би се забелязало дори от дилетант етнограф

Пролетното равноденствие при нас е свързано със съвсем различни обичаи виж тези за коледа и васильов ден( нова година) са почти единтични и са адски сходни с тези от древноста
В същност разликата между коледари и сурвакари е само в една промяна на календара когато езическата нова година се е по разминала с един изоставащ календар приет от християнския свят
Зимните русалии които са на игнажден съвсем точно копират един древен фрагмент от новогодишните празници, борбата между доброто и злото.
В конските празници през пролета няма нищо новогодишно може би освен в твоята фантазия


Иначе добре си осетил и нещата със съзвездията точно тия два празника гергьов ден и димитров ден отбелязват изгрева и залеза на плеядите които са най важните съзвездия в Българския календар



Тема Re: Новата Година [re: Kalomain]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано03.11.07 00:25



Идеята се свързва с космогонията която върви от хаос към ред


Мръсните дни символизират хаоса преди сътворението, цикличноста на космоса 12 месеца 12 съзвездия по еклиптиката

В същност времето е циклично за това е и такава цялата символика около коледа и нова година
Раждане, живот, смърт космическото повторение в рамките на 12 месеца е единтично за всичко живо всички празници на огъня и слънцето характерни за европейците характеризират точно определени етапи от цикъла на развитие




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.