Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:39 06.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Като си говорим за наука и религия ...  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано27.10.07 16:59



Ето ви един цитат от пост на Венци в Египтология:

"В друга плочка се казва: "Привет на тебе, преживелият страдание... От човек ти стана Бог". И в друга: "Щастлив и блажен си ти, на тебе ти е съдено от смъртен да станеш Бог".
Изворът, от който душата не трябва да пие, е Лета, носеща забрава; другият извор е Мнемозина, паметта. Ако жадува за спасение в отвъдния свят, душата не трябва да забравя нищо. Напротив, тя трябва да се сдобие с памет, превъзхождаща естествената.
Орфиците били аскетична секта, виното за тях било само символ, както по-късно причастието за християните. Търсеното от тях опиянение бил "ентусиазмът", съюзът с бога. Те смятали, че по този начин придобиват мистично знание, непостижимо с обичайни средства. В гръцката философия този мистичен елемент е внесен от Питагор, също такъв реформатор на орфизма, какъвто е Орфей по отношение на Дионисиевата религия. От питагорийците орфическият елемент преминал във философията на Платон, а от него - в по-късната, вече напълно религиозна философия.
Някои явно вакхически елементи са се запазили навсякъде, където орфизмът е имал влияние. Един от тези елементи е феминизмът. Много от него има при Питогар, а при Платон феминистичният елемент довежда дори до искането за пълно равноправие на жените. "Женският пол - казва Питагор - е по-благочестив по своята природа". Друг вакхически елемент се състои в уважението към силната страст. Гръцката трагедия е израснала от Дионисиевите ритуали. Особено Еврипид почита двете основни божества на орфизма: Дионис и Ерос. Той не уважава студения и самодоволен благонравен човек, когото в неговите трагедии обикновено докарват до лудост или по някакъв друг начин му навличат беда боговете, възмутени от неговото богохулство. "


Не знам какво мислите, но при орфиците май имаме връзке не само между религия и наука, а опираме и до изкуство, и феминизъм.



Тема Re: Като си говорим за наука и религия ...нови [re: Kalomain]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано28.10.07 20:45



Та, не разбрах, какво е орфизмът?

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Като си говорим за наука и религия ...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано28.10.07 21:17



На пръв поглед е доста свирепа работа. Но все пак всичко е описано символично. Няма да ти преразказвам -


Има доста интересни елементи - като изключим питагорейците.
Например тази история със Персефона и Зевс. Най-лесно е да я свържеш със змеят от Откровението, но на мен ми напомня повече златната и медната змия.
Аналогията на Дионис с Озирис също е очевидна. Също и ролята на другите гръцки богове по-точно Аполон и Атина изглежда много по-интересна.
А бе първо трябва да го прочетеш. Тогава ще е по-лесно да се коментира.

Редактирано от Last Roman на 28.10.07 21:25.



Тема Re: Като си говорим за наука и религия ...нови [re: Kalomain]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано28.10.07 21:25



Кое да прочета? Това, което си ми пуснала като линк! Не желая. Интересувам се от твоето лично мнение (както и от това на другите участници в клуба), а не от цитати в интернет, които отгоре на всичко са непълни.

Та, освен, че нещата са "доста свирепи" и "доста интересни" и че половин дузина гръцки богове имат пръст в работата - в какво друго се изразява личното ти отношение към поставения от самата тебе проблем?

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Като си говорим за наука и религия ...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано28.10.07 22:03



Останах с впечатление, че не знаеш какво е орфизъм и това искаш да научиш.


Е за моите си мнения мога да говоря дълго. Но те се основават на това, което знам. Какво значение имат за теб?
Например ме изненадва, че приемат категорично хтоничността на Загрей. Откакто бях на Бегликташ знам, че орфиците са имали определено култ към слънцето. Това пасва на култ към Аполон, но колко по-странен е култ към слънцето през нощта. Дионис е син на бог. Той има право на всичко, което е на баща му. В Корпус Херметикум човекът - като Божи син има право на даровете на всички преди него - и ги получава. Той достига такова великолепие, че материята го пожелава. Детето Дионис е увлечен от огледало и играчки - горе долу както човекът в Корпус Херметикум се увлича по собствения си образ в материята и се съединява с нея. А Дионис става жертва - разкъсан и изяден. Атина спасява само сърцето му - и то бива внедрено в гипсов образ - т.е. в плътна материя. И само то всъщност има истински божествен произход. За теб това може би не значи много, но тази идея се прокарва във всички религии, за които съм чела. Дори и при индианците. Тук включвам и християнството - Исус не е първият възкръснал.

Както виждаш доста скучно е, ако само си казвам мнението, и то на човек, който дори не иска да знае за какво говоря.
Ако и ти си имаш мнение ще е по-интересно.



Тема Re: Като си говорим за наука и религия ...нови [re: Kalomain]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано28.10.07 22:11



"В Корпус Херметикум човекът - като Божи син "Не, не и не! В Корпуса човека не може да се нарече Божи син. Човека е част от Бога и обратното, но не е Божи син.



Тема Re: Като си говорим за наука и религия ...нови [re: agrimonia]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано28.10.07 22:17



Може. В момента просто пиша по памет , неща за които си мисля, че си спомням.
Но честно казано в момента се мъча да се сетя за това кой беше Демируга. Май трябва да я препрочита тази книга.





Тема Re: Като си говорим за наука и религия ...нови [re: Kalomain]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано28.10.07 22:20



Добре, но защо около тия гръцки богове харата наричат себе си орфици? Къде е тука мястото на Орфей, като очевидно е че не е почитан както Дионис, Загрей, Аполон, че дори дериватни учения като херметизма?

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Като си говорим за наука и религия ...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано28.10.07 22:30



Ами защото наричат дъновизма дъновизъм, въпреки, че в основата си е християнство.


А това не са гръцки богове, а тракийски. Не знам дали гръцката митология не е деформирана и комесиализирана, но тракийската ми изглежда с много по-ясно изявен гностичен характер. Уж си приличат, но всъщност са много различни.



Тема Re: Като си говорим за наука и религия ...нови [re: Kalomain]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано28.10.07 22:46



Тракийска митология няма, никак не е уместно да приписваме на траките своите зависимости в религиозните ни възгледи.
Изглежда ти ясна (дай Боже да е така!), защото си чела автори, които ясно са я написали. Ние много малко знаем за траките и техните богове, за да наричаме гръцките богове тракийски. И Делфи ли, където се почитат Аполон и Дионис е тракийско светилище? Ницше, който е класически филолог, и той ли не е знаел, че раждането на театъра от духа на музиката се е извършило под влиянието на тракийски богове?
Все пак Орфей е тракийски митологически певец, който е почитал Хелиос, пък орфиците Дионис - това не ми стана ясно защо?
Също и защо почитат слънцето не на морския бряг, а по чукарите сред храсталаци и гори?

Nihil agendo, homines male agere discunt.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 28.10.07 23:03.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.