Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:51 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Re: Свещените местанови [re: Roxy]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано04.10.07 13:00



" да объркам Ефес и Халикарнас?!..." Не съм споменала Халикарнас



"Тадж Махал не пряко е свързан с религията...може би представя идеята за устройството на ислямския рай" Да, точно така. Това е подробно изучавано от много учени и ентусиасти. Да не търся сега цитати от Корана, където се обяснява за портата на рая, реки и т.н. Но важното е красотата на мавзолея-всичко е от скъпоценни камъни, дори и най-малкото цветче; а резбованите красоти....абе, страхотно. Представяш ли си каква любов е била тази между Шах Джахан и Мумтаз Махал?

"какво страшно има на платото Наска?" Ами платото може да му видиш "рисунките" само от самолет или хеликоптер, а най-добре от снимка, така че за какво да бия път? И без това няма обяснение, освен това на Деникен.

А за Ямайка си много права. Не се бях замислила за хубавите мачовци там. Айде да ходим



Тема Re: Свещените местанови [re: agrimonia]  
Автор Roxy (pagan soul)
Публикувано04.10.07 13:24



1. ти не, но аз пренесох храма на Артемида на мястот на Халикарнаската веранда (език мой, враг мой!)...


2. любов, любов, ама не е ли пукнал от свръхдоза афродизиаци човекът?!
3. не е само Деникен, има и една жена-изследователка (проф. Мария Райхе). но "Всички 'чудеса' в една книга" не съм я отваряла от години. създадени са доста хипотези за изображенията, потърси!
4. кога тръгваме?

Редактирано от Roxy на 04.10.07 13:38.



Тема Re: Свещените места [re: agrimonia]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано04.10.07 17:55



Няма да ти разяснявам смисъла на думата варварин, мисля че добре я знаеш. Освен това колцина от тракийската аристокрация могли да минат за грамотни? Един Севтополис цивилизация не прави.



Facta, non verba!


Тема Re: Свещените места [re: Last Roman]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано04.10.07 18:51



Романе, добре ли си? Ето ти определение за смисъла на думата "варварин":
"варвари е пренебрежителен термин, изполван за чужденци, които не споделят установената култура или степента на изтънченост на използващия термина. Думата произлиза от гръцки език и изразява с подигравателно повторение (бар-бар) звученето на чужденците, възприето от гърците. (Преходът от „б“ към „в“ е вследствие на промяната в произношението на буквата бета (вита) в гръцкия.) За варварство на езика се говори при неправилно съставени думи примерно при солесизъм или малапропизъм.

Варварски се използва в елинския смисъл от Павел в Новия завет (Римляни (1:14), (Колосяни (3:11)), за да опише негърци. В тези писания, думата не се използва в модерното значение (по-близко до „диваци“).

Терминът е често срещан в историята. Много народи са охвърляли чужди култури или дори съпернически цивилизации като „варварски“. Гърците са се възхищавали на скитите и източните гали като геройски народи, но са смятали културата им за варварска. Римляните са считали номадските германски племена, заселилите се гали и нахлуващите хуни за варвари, без да правят особена разлика. За китайците хунну, татарите, тюрките, монголите, манджурите и европейците са варвари. В миналото, японците са наричали европейците намбан, буквално варвари от юга, тъй като португалските кораби акостирали на южните брегове (обратно, португалците са наричали японците маймуни).
Днес, варварин се използва най-често за описване на жестоки, примитивни или некултурни хора."

Така, че е безсмислено да наричаш траките варвари. За теб всички, които не са римляни и гърци, са варвари-заради гърците тук имаш много общо с Метлата(засрами се веднага!). Не ми обиждай траките-за мен техният единствен непростим недостатък е пиянството. И не ме карай да ти напомням за пореден път, че нито Сократ, нито Иисус са написали и един ред, щом за теб писменото слово е определящо за култура и извисеност.



Тема Re: Свещените места [re: agrimonia]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано04.10.07 21:15



Същия въпрос мога да задам и на теб.

'Варварин' преди всичко е чужденец, като по-късно епитетът придобива презрителен оттенък.
За теб всички, които не са римляни и гърци, са варвари
Не само за мен, но и за древните гърци и римляни. Че елините наричали 'варвари' дори и персите - народ дал изключително много дори на самите тях.
По въпроса за 'тракийските варвари' - това е бил разнороден конгломерат от племена, които се различавали доста помежду си по етнически и културни показатели. Естествено е, че одрисите и сапеите, които били в по-тесен досег с елинската, а после и с римската култура се елинизирали/романизирали много по-бързо и лесно от племената населяващи горните масиви - дии, беси, великокойлалети и пр, които се цивилизовали най-трудно.
Относно Сократ и Исус - имали са доста схватливи ученици, които предали посланията им на света. Виж залмоксис май не случил на последователи.

Facta, non verba!


Тема Re: Свещените места [re: katiysha]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано04.10.07 22:18



ето нещо, свързано със северната митология(да си дойдем на думата

)

всички знаем за Валхала - домът на загиналите войни, и по-точно дом за душите им, както и "резиденцията" на главния северен бог - Один.


това е вътрешността на сградата.Тук това представлява музей, наречен буквално Зала на Славата, където са поместени и се съхраняват скулптури, паметни плочи и бюстове на известни и знаменити личности в областта на науката, изкуството и т.н..


това е колонадата...


това е през нощта, осветена, може би по време на някакъв празник


ето например бюста на Бетховен

Gimme! gimme! gimme! a man after midnight

Тема Re: Свещените местанови [re: katiysha]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано04.10.07 22:46



И кое му е северното на това? То като Партенона.

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Свещените местанови [re: Last Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано04.10.07 22:48



Много се кефим! Като няма отговор един човек на нещо и триии, триии, триии. АРГУМЕНТИ.

Nihil agendo, homines male agere discunt.


Тема Re: Свещените места - IIнови [re: boadicea]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано04.10.07 23:10



ето катедрали.и аз като тебе си падам ужасно много по готическите



това пък е в Норвегия - често посещавана от поклонниците от Северна Европа.След Реформацията е катедрала на Лутеранските епскопи.


Gimme! gimme! gimme! a man after midnight







само ще кажа, че тези са от швеция.бях сложила и пояснения към тях, но реших да си редактирам мнението и ми се изтри всичко.а ме мързи сега да пиша пак.съжалявам

Редактирано от katiysha на 04.10.07 23:22.



Тема Re: Свещените места - IIнови [re: boadicea]  
Автор katiysha (earth)
Публикувано04.10.07 23:29



ето и в Регенсбург, Германия






Gimme! gimme! gimme! a man after midnight


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.